S5/BR-018 Osojnica

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/BR-018 Osojnica

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Po aktivaciji Razsušice, 22. aprila 2023, sva na poti proti domu zavila še na Osojnico. Gre za povsem drugačen hrib. Za izhodišče sem izbral parkirišče ob cerkvi nad Pivko.
Parking koordinate
45.68176, 14.19262

Opis poti do parkinga-izhodišča
Z avtoceste Ljubljana - Koper se usmerimo na izvoz Postojna in cesti naprej sledimo proti Ilirski Bistrici. Cesta nas nato pripelje do križišča v vasi Pivka, kjer se levo odcepi cesta v vas Trnje, naravnost Knežak in desno Ilirska Bistrica. Tu nadaljujemo desno a le do naslednjega križišča, ki je oddaljeno le 50m. V tem križišču zapustimo glavno cesto in se usmerimo desno na stransko cesto, ki se imenuje Pot na Orlek (ime ulice). Tej cesti nato sledimo do cerkve v vasi pred katero parkiramo na primernem prostoru. Od tu gremo peš malo navzgor po cesti, a ne preko železnice. Že prej zavijemo desno na stezico, vzporedno z železnico. Pot nas pelje čez travnik. Po kakšnih 200 metrih se spustimo navzdol in skozi železniški podhod levo nadaljujemo svojo pot proti Osojnici. Nekoliko naprej, od podhoda, bomo že zavili desno. Od tam naprej ne bo težav s sledljivostjo poti.

Vrh
Vrh je lepo odprt, lahko rečemo da je neporaščenega prostora dovolj. A na UKV se tistih 250 višinskih metrov manj od Razsušice krepko pozna na dosegu. Tako sem na 2m FM uspel v dnevnik spraviti le tri zveze. In sicer Borisa, S52AU/p, ki je bil prav tako na SOTA aktivaciji, Vilija, S55VN in znano SOTA aktivatorko, Sabino, S53YL. Torej, do Ljubljane gre. Sem pa imel občutek, da kam dlje ne bo šlo. In res ni. Mogoče tudi malo zaradi popldanske ure. Na vrhu je klopca in podobna betonska ''miza'' kakor na Razsušici. Tudi tukaj sem stoje, a tokrat v stilu ''KV Iz roke'' (AX2 antena direktno na KX2) na hitro oddelal teh nekaj KV zvez, da je bila aktivacija uspešna. Vertikalke nisem postavil, ker ni bilo primerno tankega navpičnega droga ali veje, kamor bo drog pritrdil z novimi silikonskimi vezicami.

Zaključek
Osojnica je lahko dostopen hrib, primeren za vsakogar. Pot navzgor, posebej poleti ob pripeki pa zna biti kar utrujajoča, saj bo sonce, da ne rečem primorsko sonce pokazalo svoj značaj. S sabo vseeno vzemite dovolj vode.
Parkiramo ob cerkvi
Osojnica_parking_800.jpg
Osojnica_parking_800.jpg (104.55 KiB) Pogledano 290 krat
Tukaj gremo ob progi proti podvozu
osojnica_desno ob progi_800.jpg
osojnica_desno ob progi_800.jpg (150.75 KiB) Pogledano 290 krat
Na vrhu Osojnice 22. aprila 2023
osojnica_vrh_800.jpg
osojnica_vrh_800.jpg (171.3 KiB) Pogledano 290 krat

Odgovori