S5/BR-010 Razsušica (Glavičorka)

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/BR-010 Razsušica (Glavičorka)

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Ko zmanjka oljčnega olja, se vedno odpraviva ponj v zaledje Kopra. Kaj lepšega, kot priložnost za aktivacijo BR sektorja. Desno od Slavnika sem si za SOTA cilj tokrat, 22. aprila 2023, na čudovit dan, izbral Razsušico.

Parking koordinate
Na hribi.net sem z velikim veseljem našel koordinate parkiranja, a se je pokazalo, da je zadnji del ceste v zelo slabem stanju. Če se vam gume ne smilijo, imate pogon AWD in imate s sabo tudi rezervo, za vsak slučaj, se da parkirati tukaj: 45.50465, 14.05127
Raje pustite avto nekoliko nižje, na zadnjem možnem širšem mestu, preden se zapeljemo v gozd navzgor.
To bi bilo nekako na teh koordinatah: 45.505623, 14.05616 Je pa res, da sam prostor tu deluje, zaradi nametanih, rjavečih opustelih stvari, kot v kakšni ameriški grozljivki, kjer vas napadeta dva, ne preveč IQ-jevsko nadarjena brata, s kazalcem v popku. Vsaj jaz sem imel tak občutek. Verjetno gre v resnici za povsem prijazne ljudi tam okoli.

Opis poti do parkinga-izhodišča
Za izhodišče sem izbral na hribi.net predlagano varianto Zagrad - Razsušica
GMAPS navigacija vas brez težav pripelje na eno od dveh mest, ki sem jih navedel zgoraj. Ali pa kliknemo na ikonco, desno zgoraj, na hribi.net.
Pa vseeno: naj dodam tukaj še opis poti same:
Z avtoceste Ljubljana - Koper se usmerimo na izvoz Kozina in cesti naprej sledimo v smeri Reke. V vasi Obrov zavijemo desno v smeri vasi Golac. Z vožnjo nadaljujemo proti zaselku Zagrad. V Zagradu (ne v križišču 30m prej) nadaljujemo desno (levo Ostrič) in nato po nekaj metrih levo na zgornjo cesto ob kateri se nahaja znak gozdna cesta uporaba na lastno odgovornost (desna cesta se priključi cesti, ki pelje proti Velikim vratom). Tej sprva zelo slabi cesti sledimo do večje jase, ki je izhodišče za našo turo (na jasi se cesta spremeni v kolovoz).

Vrh
Vrh je lepo odprt in tudi na UKV kar solidno nese. Celo do Francija, S57ILF na Jesenicah. Ljubljanska kotlina tudi ni problem. Očitno smo že toliko desno, da Nanos ne moti več. Na vrhu je zelo veliko skal, ki so človeku v napoto, ko skače sem in tja, napenjajoč naše žice. A z malo pazljivosti ne motijo preveč. Na vrhu je zabetonirana okrogla, kakšen meter in nekaj visoka, recimo ji miza. Na to umetnino se da postaviti našo SOTA opremo in aktivacijo opraviti kar stoje. Kakšnih klopic za sedenje pa ni. Ravnega terena ni veliko, zato sem se odločil le za 7,6m dolgo vertikalko, in en radial, vržen čez vejevje. ATU V KX2 je brez problema poskrbel za radosten SWR in vseh 10W outputa.

Zaključek
Razsušica je slikovit, nekoliko drugačen hrib od tistih, ki sem jih navajen obiskovati. Sam vrh ni nič kaj posebnega. Ob povratku (ali prej) se splača malo zaviti s poti na razgledno točko od koder se vidi precej sosednjih hribov in koprsko pristanišče. Po zahtevnosti pa sama Razsušica ne sodi v klub strmih gora. Le da smo krepko na Krasu, se pozna na vsakem koraku.

Parking zgoraj na jasi
Razsušica_PARKING_ZGORAJ_800.jpg
Razsušica_PARKING_ZGORAJ_800.jpg (153.57 KiB) Pogledano 163 krat
Parking spodaj, desno naprej od teh smerokazov
Razsušica_Parking_Spodaj_800.jpg
Razsušica_Parking_Spodaj_800.jpg (191.28 KiB) Pogledano 163 krat
Na vrhu Razsušice, 22. aprila 2023
Razsušica_VRH_800.jpg
Razsušica_VRH_800.jpg (209.69 KiB) Pogledano 163 krat

Odgovori