S5/BR-033 Tinjan

Moderator: s58r

Odgovori
S57RX
Prispevkov: 11
Pridružen: 17 Okt 2011, 12:47

S5/BR-033 Tinjan

Odgovor Napisal/-a S57RX »

Pozdrav,
v torek sem bil na Tinjanu, z QRP TJ2A za KV in Woxungom za 2m.

Najprej sem postavil vertikalko zadaj, kot kaže sva izbrala isto lokacijo (kot Jure, S57XX), vendar je bilo pri moji konfiguraciji resnično preveč QRN zaradi oddajnika za hrbtom. S seboj sem imel tudi SWR meter, ki mi je kazal 80% (VSWR 20+:1) brez, da bi ga sploh priklopil na anteno (se mi zdi...), ko sem poslušal na 40m je bil lokalni šum tako močan, da sem se odločil anteno prestavit na zelenico ob cerkvici.

Sprejem na KV je bil znosem, na 40m sem lovil samo Italiane, šum je bil še vedno močan, na 20m pa sem slišal sem špance (med drugim tudi EA8 prefix), američana, ruse in italiane, vendar sem kaj kmalu obupal s klicanjem CQja, ker sem si mislil, da TV-oddajnik ima še vedno prevelik vpliv.

Na 2m sem klical, po GSMju pa govoril s S53KP, ki me je slišal 59, njega pa jaz nisem sploh zaznal, niti s squelchem na 0! Maks pa me na Tinjan vidi (par km stran). Ni čudno, da so tudi drugi aktivatorji imeli obcutek, da se ni nihče oglasil, polje okrog stolpa je tako močno, da na VHF blizu stolpa sploh ni mogoče sprejemati... vsaj z mojo opremo ne...

Očitno imajo KV postaje kot npr. FT-817 vgrajene drugačne filtre, da oddajniku navkljub zveze ratajo.
Sem preveril tudi druge aktivatorje Tinjana, večina je delala 40m, drugič bom še poskušal, anteno pa bom postavil v radij 100m od vrha, max 25m nižje...

rezultat 0 zvez!

73 de Erik, S57RX
Zadnjič spremenil S57RX, dne 02 Apr 2012, 15:31, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/BR-033 Tinjan

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Živ!

Z RTV oddajniki so lahko težave. Tudi pri manjših pretvornikih se lahko pojavijo, če kaj ne deluje tako, kot bi bilo treba. Opažam tudi na Lubniku. Včasih je vse OK, naslednjič je lahko tako, da le s težavo koga potegneš iz šundra. Morda kje kak slab spoj ali voda v konektorju, pa postanejo široki.
Če za povrhu postaja ne prenese visokih VF polj v bližini, je problem še večji. Veliko laže ga obvladaš s telegrafijo kot z mikrofonom. Pri teh mini postajcah je običajno tako. Ko sem bil prvič na Lubniku z KX1, mi je z muko uspelo narediti le par zvez. Od takrat je nikoli več na vzamem na vrh, ki ga zaseda RTV.
Jure S57XX

Odgovori