S5/BR-024 Stari tabor

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

S5/BR-024 Stari tabor

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Stari tabor, le malce preko 600m visok hrib med Lipico in Divačo, je prišel na vrsto za popoldansko aktivacijo po sestopu s Ter-a (BR-022). Za izhodišče določim Lokev – parkirišče pred kulturnim domom nasproti gostilne Miha. Najhitrejši dostop iz LJ smeri je po AC do Divače, nato v smeri Lipice.

Slika

Dejanski dostop je bil nekoliko drugačen. Iz Velikega Polja (izhodišče za Ter) se mimo Griže spustim v dolino Raše in nato po čisto novi cesti vzpnem do Štorij in naprej proti Sežani, ker nato sledim kažipot za Lipico. Lokev je le nekaj malega naprej. Na začetku vasi se na desni strani nahaja gasilski dom. Miloš predlaga to točko za izhodišče. Zaradi ponovne želje po krožni turi se odločim za središče vasi, kar mi ob koncu prinese nekaj dodatnega »nabijanja« asfalta. Nasproti parkirišča se prične pot, ki je sprva še asfaltirana, a ob robu vasi postane makadamska. Sledimo jo vse do prve oznake za Stari tabor, ki nas usmeri levo na gozdno pot, zaprto za motorni promet (levo od Klemenka 570).

Slika

Pot je prijetna in ves čas poteka v gozdu. Nepozornost me zvleče v smeri Železne babice (586). Pot je zaradi urejanja gozda v to smer bolj zvožena, a se prav hitro konča. Na levo krug in nazaj. Malo pod vrhom se vse skupaj malo bolj postavi pokonci, a ni težav – če odštejemo kar precej dokaj glasnih drugih obiskovalcev.

Slika

Vrh ima vpisno skrinjico in je kar dobro obiskan. Tisti, ki ne more brez »zajl«, lahko najde tudi tako možnost dostopa – a iz Povirja.

Slika

Aktivacije nisem najavljal, saj nisem bil prepričan, če si bom privoščil drugi vrh v istem dnevu. Temu primeren je tudi interes na bandu. Kljub manjši višini, a večji oddaljenosti od višjih hribov, mi uspe narediti par UKV zvez. Zveze z drugimi vrhovi so nekako razumljive, da pa je signal priplezal na Jesenice, pa me je kar presenetilo. KV aktivnost je bila zmerna, tako da mi vseeno uspe priti preko številke 50 zvez.

Slika

Prvi del sestopa poteka po poti dostopa, nakar slediva markacije za Lokev. Tudi ta pot je prijetna za hojo, je pa precej obljudena. Pripelje do glavne ceste ravno nasproti gasilskega doma. Morda bi bilo bolje poiskati kak prehod za vasjo, a nikoli ne veš. Toliko obzidij okrog hiš že dolgo nisem videl.

Čisto prijeten izlet. Vzpon je dolg dobre 3 km in vzame slabo uro, sestop je celo nekaj daljši – predvsem na račun cesta skozi vas in traja cca tričetrt ure. Na vrhu je s prostorom za antene tako, tako. Če je veliko obiskovalcev lahko kakega ujamete.

Hvala za zveze!

Več slik je le en KLIK stran.
Jure S57XX

Odgovori