S5/BR-002 Travica

Moderator: s58r

Odgovori
s51zj
Prispevkov: 93
Pridružen: 12 Apr 2009, 18:48

S5/BR-002 Travica

Odgovor Napisal/-a s51zj »

Tako kot je Iztok S53IZ dan prej napovedal na forumu, sva za praznik (27.4.2010) v Snežniškem pogorju »napadla« Travico s 1503 m nadmorske višine in SOTA referenčno številko S5/BR-002. Napad se je pričel na nadmorski višini cca 1270 m, do te toče naskoka na vrh pa sva se pripeljala tako, da sva v Ilirski Bistrici zavila na cesto za Snežnik oziroma za Sviščake, kot je označeno na cestni tabli in nato nekaj kilometrov pred Sviščaki, na kraju z večjo stavbo ob cesti in še ene dvema v ozadju, ki je označen kot Okroglina, zavila desno. Po tej makadamski cesti sva po cca 3 kilometrih prispela do križišča, kjer sva zavila levo na gozdno makadamsko cesto, ki ima že v križišču na obeh straneh kovinska droga med katera lahko napnejo pletenico s označevalno tablo, da ne bi kdo spregledal »zajle«. Tokrat sta bila pletenica in tabla ob strani na tleh, tako da sva odpeljala do kolovoza, ki sva si ga izbrala za začetek poti, v bližini se je našlo tudi mesto za parkiranje.

Slika
rdeča - smer prihoda z avtomobilom, viola- pešpot

Slika
Začetek poti levo na kolovoz

Pot je potekala nekaj časa tako kot je vrisan kolovoz na karti nato pa sva zavila levo na kolovoz, ki ni vrisan, poteka pa po severni strani vrtač. Z vrtačami je zaznamovana praktično celotna pot, ki so zdaj na eni zdaj na drugi strani poti. Tako sva prišla do mesta, ki je na karti označen kot Jelenova luža. Vode ni bilo, se je pa med drevjem (kamor pogledaš same bukve) obdržalo še precej snega. V bližini te luže je postavljen meter visok betonski steber s kovinsko traverzo v njem za katerega nisva uspela uganiti, čemu je služil. Od tu naprej ni (nisva je niti iskala) nobene stezice proti vrhu, ki ga je v ozadju skozi drevje moč razbrati, zato sva šla kar naravnost navzgor. Oziroma malo tudi cik – cak, ker je en del kar strm.

Slika Slika
Del poti z vrtačami na desni, v senčnih predelih še sneg

Slika Slika
Betonski steber, v ozadju vrh Travice, od Jelenove luže navzgor sneg

Tudi na vrhu je severi del, oziroma kjer je senčno zaradi gozda ali konfiguracije terena, še sneg. Označba vrha in južni del pa je bil kopen.

Slika Slika
Na vrhu

Nekoliko je vleklo iz severovzhoda, ampak prav daleč se v zavetrno stran nisva mogla umakniti, ker bi sicer morala postaviti tabor v snegu. Tako sva se namestila tik ob JZ strani vrha. Ker pa je sonce ves čas aktivacije prav prijetno grelo tudi ta veter ni bil nadležen.
Vrh je označen z mejnim kamnom. Prostora je dovolj tudi za postavitev inv. V dipola. Sam vrh in nekaj metrov okrog je golih, nato pa z vseh strani gozd, tako da razgleda ni.

Slika

Po postavitvi »antenskih stolpov« pričnem z delom na 10 MHz/cw, Iztok pa na 144 MHz/fm. Naredim še dve zvezi na 14 MHz nato pa zamenjava mesti. Iztok se odloči za delo na 7/ssb. Ker sem nazadnje delal na 14 MHz spustim drog z žično vertikalko, sklenem prvi razklenjeni segment, da sem imel razklenjen tudi zadnji zgornji segment (ker sem pred tem delal na 10 MHz) pa ob klepetu pozabim. Tuner je ob uglaševanju precej dolgo »ropotal«, poglasil pa je tudi tako skrajšano anteno.
Medtem ko sem slabih 40 minut delal na 144 in 433/fm Iztok vztrajno vendar neuspešno kliče na 7 MHz. Se mu noben ne odzove ne na CQ ne na klice. Da sem mu efikasnost antene spravil na minimum, sem ugotovil šele pri zlaganju antene.

Slika Slika
S53IZ in S51ZJ

Iztok je v log zabeležil 17 zvez na 144/fm in 2 na 433/fm, sam pa 2 na 433/fm, 5 na 144/fm, 20 na 10MHz/cw in 2 na 14 MHz/cw.

Na vrhu je prvič zaplapolala tudi nova klubska SOTA zastavica, ki sem jo po pošti prejel dan prej. Hvala.

Vsem se zahvaljujeva za zveze in spote.

73,
Sergej S51ZJ in Iztok S53IZ

Odgovori