S5/BI-011 Roviškovec

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/BI-011 Roviškovec

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Tale Roviškovec mi je iz moje prve aktivacije ostal v zelo lepem spominu, saj je izredno dobra lokacija in dobro nese tako na UKV kot tudi KV.
Ko parkiramo, se spustimo po cesti navzdol (manj kot 100 metrov) in kmalu bomo zagledali rdečo tablo, ki nas bo usmerila desno navzgor. Pot navzgor je kar strma, a nič posebnega. Le na mokrem listju rado zdrsne. Zato pazljivo. Navzdol so mi pohodne palice še kako dobro služile. Ob povsem suhem vremenu, pa je temu primerno lažje. Na tabli piše Roviškovec 30min. Sam sem porabil 17min. Na vrhu imate klopco. Stola ni treba vlačit s sabo.

Parking koordinate
46.1279, 14.9016
V GMAPS pa lahko vnesete tudi: Gostišče planinski dom na Zasavski Sveti Gori. In prav tako bi vas moralo peljati v pravi smeri.

Opis poti
(Varianta 1: LJ)
Avtocesto LJ-MB zapustimo na izvozu Šentjakob in se usmerimo proti Litiji. Ko pripeljemo do Spodnjega Hotiča (najprej bo Zg. Hotič) zavijemo proti Vačam. Predlagam, da za pot na Roviškovec (ki je tik poleg Zasavske Svete Gore) izberete to pot, ker je cesta na Vače res lepa in široka. Se pravi: peljite do Sp. Hotiča in tam se zavije levo proti Vačam. Naprej nadaljujte vožnjo in sledite navigaciji z vnešenimi koordionatami parking/izhodišča, ki sem jih navedel! Do parkinga je cesta vseskozi asfaltirana in je na razen nekaj mestih nekoliko slabšega asfalta vseskozi lepo vzdrževana.

(Varianta 2: LJ)
Avtocesto LJ-MB zapustimo v Krtini in se peljemo proti Moravčam in nato naprej proti Kandršam ter Kostrevnici.

(Varianta 3: MB)
Če pa prihajate iz mariborske strani, avtocesto zapustite na izvozu Krtina in se usmerite proti Moravčam in nato peljite proti Kandršam, Kostrevnici oz. naprej po navigaciji do izhodišča.

Vrh
Vrh je dokaj poraščen. Drevesa, večinoma bukve, so za naše antene morda pogojno dovolj narazen. Vendar predlagam vertikalno anteno, ali kakšno varianto inverted Vee. Kot pravim, UKV zelo dobro nese. KV pa za teh 930m prav super. Torej spet ena od zelo dobrih, malo nižjih lokacij, tudi če boste delali samo 2m FM. Motenj ni nobenih.

Zaključek
Tale hribček se v bistvu nahaja poleg planinskega doma na Zasavski sveti gori. Od tam, kjer ste parkirali, se da zelo lepo sprehoditi peš po asfaltni cesti navzgor, do omenjenega doma in se malo kulinarično podpreti po vaši uspešni aktivaciji. Če vam to ustreza, seveda.
Pri tokratni aktivaciji, 26. marca 2023, sem imel kar nekaj smole, saj sem doma pozabil celo tri stvari. Napajalni kabel za IC-705, slušalke in mikrofon. IC-705 ima na hrbtni strani majhno baterijo, ki s 5W moči omogoča delo kakšno uro. Več kot 5W, samo z ''interno'' baterijo ne morete imeti. Za 10W rabite zunanje napajanje - 13,8V. Bil sem v dilemi, saj s 5W pa res (razen na UKV seveda) še nisem opravil nobene aktivacije. Tako sem bil prisiljen to storiti sedaj. Na srečo CW ročice in povezovalnega kabla le nisem pustil doma. Kaj naj rečem? Na telegrafiji gre solidno tudi s 5W. ODX je bil WX1S. In to na 20m ob 11:52 po lokalnem času, kar se mi zdi izjemo. Saj vem, da ob tem času za Ameriko normalno delat na 20-tih metrih rabiš bistveno več moči in večjo, usmerjeno anteno, kot je 7,6m dolga žica z enim, 11,8m dolgim radialom, katero sem tokrat uporabljal.
Ampak tudi s QRP očitno nekako gre. Nekajkrat sem moral ponavljati relacije. Nekateri neumorno kličejo, čeprav te ne slišijo. A to se dogaja tudi z 10W. Na koncu sem bil izredno zadovoljen z aktivacijo, tudi veliko S2S S5 zvez je tokrat končalo v SOTA dnevniku.
Hrib, ki vam ga vsekakor priporočam, če ga še niste obiskali.
Izhodišče
ROVIŠKOVEC_1_800.jpg
ROVIŠKOVEC_1_800.jpg (140.82 KiB) Pogledano 321 krat
Fiksiranje Dechatlon karbonsko/fiberglasne polagalke 7m
ROVIŠKOVEC_2_800.jpg
ROVIŠKOVEC_2_800.jpg (151.46 KiB) Pogledano 321 krat
Klopca na vrhu Roviškovca
ROVIŠKOVEC_3_800.jpg
ROVIŠKOVEC_3_800.jpg (202.1 KiB) Pogledano 321 krat
73, Aleksander, S57S

Odgovori