YU/CS-043 Avala

Moderator: s58r

Odgovori
s53xx
Prispevkov: 396
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

YU/CS-043 Avala

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Hrib južno od Beograda. Vzpetina nad Beogradom. Hrib nad glavnim mestom Srbije.
Tisti, ki radi rešujete križanke so vam zgornji stavki oz. kar vprašalnice ali gesla če hočete, dobro poznani. Pravilen odgovor je seveda Avala.
Avala ima svojo SOTA referenco, hkrati velja tudi za POTA in je hrib ki ni zanimiv samo za radioamaterje temveč za vse.
Aktivacija Avale je bila zgolj postranska zadeva mojega tridnevnega obiska Beograda skupaj s prijatelji a je na koncu izpadla fenomenalno, zato tudi malo daljši opis.
Vrh sote na avali je točno tam kot je tudi spomenik neznanemu junaku 1. sv. vojne. Ker gre za spomenik in park si nisem točno znal predstavljati kam bi lahko postavil anteno, lahko so namreč kakšne restrikcije, polno ljudi, pravila parka itd. Opisi in slike na netu glede sota aktivacij so zelo skopi, zato se odločim, da povprašam kar aktivatorja domačina. Kontaktiram najbolj aktivnega, prvega po številu aktivacij v Srbiji, Aleksandra (Aca) - YU1CA. Aca nisem poznal in sem se sprva kar bal, če bom dobil sploh kak odgovor, a sem po 15-ih minutah že dobil njegov odziv in to z dobrodošlico v Beogradu!
Aca velja za ikono »portabel« dela ne samo v Srbiji temveč tudi v širši okolici. Je aktiven aktivator, ki rad dela SOTA, POTA, svetilnike, mline, gradove in ne vem kaj še vse sploh obstaja. Če ga želite bolje spoznati je nabolje, da si ogledate epizodo na Youtube kanal QSY.
Aca se je ob našem obisku zelo oz. preveč izkazal. Pobral nas je namreč kar pred hotelom, peljal na Avalo, peljal na kosilo in na koncu še razkazal praktično večji del mesta – skratka neprecenljivo.
Kar se same aktivacije tiče naj povem, da na Avalo pelje zelo lepa asfaltirana cesta, ki je speljana krožno, torej po eni strani gor in po drugi dol. Odlična je za kolesarjenje.
Na vrhu je parkirišče, kjer parkirate. Do same SOTE je mogoče dobrih 5min hoje.
Anteno sem postavil malo pod vrhom oz. pod spomenikom ob klopci in mizi kjer smo si lahko v senci privoščili tudi mrzlo pivo. Ker je bilo malce »pod bregom« se je na KV slabo delalo in so zveze zelo slabo kapljale v log. 2m deluje normalno, vendar se tako kot v drugje v tujini ne oglašajo prav radi. No bila pa je le nekaj narejeno, ampak to po posredovanju Ace 😊. A ta dan ni bila toliko pomembna SOTA, kot pa druženje in spoznavanje novih krajev.
Vsem, ki boste že na Avali pa priporočam obisk na novo zgrajenega stolpa. Razgled je fenomenalen in samo vesel si lahko, če je zraven kak domačin, da ti pove kje je kaj. Cena vstopnine in piva na stolpu pa gorenjcu prijazna 😊
V Srbijo se, če bo le možno vračam in sicer na podeželje. Zelo me namreč mikajo hribi južneje malo bolj odmaknjeni od civilizacije.
Hvala Acu za izjemno gostoljublje. Sedaj mu je bila »vržena kost« in upam, da jo bo zagrabil. Mi smo pripravljeni 😊

Slika
Čisto na vrhu je spomenik.

Slika
Anteno postavim kar pri klopci za spomenikom v senci seveda

Slika
Aca (levo) se kar preko repetitorjev dogovarja za zveze na 2m :)

Slika
Po bombardiranju Nata je bil zgrajen nov moderen stolp.

Slika
Hrib Avala. Pogled iz stolpa. Povsod same lipe, ki so tudi lepo dišale.

Slika
Razgled iz stolpa je res super.

Slika
Ta antena je ostala v YU. Aca je zelo nasmejala, zato sem mu jo pustil za spomin in da se bo še smejal. :)

Slika
Aleksandar je poskrbel za vse.

Odgovori