OE/KT-126 Goriacher berg - Gorjane

Moderator: s58r

Odgovori
S57MS
Prispevkov: 59
Pridružen: 17 Sep 2009, 22:37

OE/KT-126 Goriacher berg - Gorjane

Odgovor Napisal/-a S57MS »

V soboto 23.4.2011 sem se odločil da poskušam aktivirat kakšen hrib v gorovju , ki ga slabše poznam in sicer v Karnijskih alpah.Že prej sem si nabavil Stritarjev vodnik Karnijska potepanja in nekaj odličnih topografskih kart v merilu 1:25000 italijanskega izdajatelja , v garminu pa imam razen adrije topo že od prej naloženih še nekaj topografkih kart bližnjih držav (OE,I,DL,HB).Podkrepljen s tolikimi podatki sem se zapeljal čez Gorenjsko v Italijo do Trbiža in na koncu Trbiža v rondoju pred vasjo Camporoso zavil desno in kmalu nato še enkrat desno .Vozil sem počasi med hišami in kmalu opazil tablo z napisom doline Val Bartolo ,ki je bila izhodišče za nameravano turo na Gorjane ali po avstrijsko Goriacher berg 1693m , ki leži na Avstrijsko Italijanski meji. Vrh Goriacher berg še ni bil aktiviran in nosi referenčno številko OE/KT-126 in je istočasno najvzhodnejši vrh v Karnijskih alpah.Po dolini sem se peljal do znaka ,ki prepoveduje nadaljno vožnjo po dolini in tam parkiral .Kakašnih 50 m nazaj sem opazil oznako poti 509 na sedlo sella Canton in tam sem pričel z vzponom po serpentinasti poti in se v približno eni uri tudi dvignil za 400 m in prišel na 1413m visoko sedlo.Tam je stala lična streha z obešenim zvonom iz leta 1926.Trikrat sem močno potegnil za vrv in se kar zdrznil ob močnem tonu , ki ga je dajal zvon , ki je slišen verjetno daleč okoli.
sedlo Kot  - sella Canton 1413m.jpg
sedlo Kot - sella Canton 1413m.jpg (57.79 KiB) Pogledano 2002 krat
Na sedlu Canton križišču štirih poti sem se obrnil levo in nadaljeval po zložni cesti proti avstrijski meji , ki sem jo tudi dosegel na približni višini 1600m.Na tej višini se je pot obrnila ponovno desno proti vzhodu in po njej sem skoraj vodoravno hodil več kot uro do vznožja Gorjan.Po mejni črti sem po lepi poseki v slabe pol ure dosegel vrh , ki je gol in bi bil gotovo zelo razgleden , če ne bi bilo vreme sicer sončno a megličasto.Od avta do vrha sem hodil 2 uri in 45 minut brez da bi kogarkoli srečal.
Goriacher berg-OE-KT 126 - GORJANE.jpg
Goriacher berg-OE-KT 126 - GORJANE.jpg (50.05 KiB) Pogledano 2002 krat


Aktivacijo sem začel s postavitvijo vertikalne antene za 2m in 70cm in pričel klicati.Kar nekoliko sem bil presenečen kako odlično sem slišal naše operaterje , ki so se mi javljali .Tudi S56LCH ,ki je bil na oddaljenem Obolnem je bil kar močan pri meni a me on žal ni slišal.Od avstrijskih postaj se mi je kljub dolgemu klicanju javil le OE8KKK pa še on iz helikopterja.Omenil je ,da me bo celo prišel pogledat , če bom vztrajal na vrhu še pol ure.Ni ga bilo jaz pa sem kasneje postavil še anteno za KV buddestick a brez kakšnega posebenga uspeha.
aktivacija  OE -KT-126.jpg
aktivacija OE -KT-126.jpg (33.12 KiB) Pogledano 2004 krat
Ko se je veter okrepil ,sem po kakšnih dveh urah na vrhu pričel sestopati do križišča kjer je ena pot zavila še na višji 1736m visoki Kapin berg in preko njega sem želel na naslednjo sota vrh Ochenstand , ki pa je precej niže na višini 1417m.Obmejno pot 403 sem nekje na vrhu izgubil in zavil po nekem kolovozu predaleč v Italijo.Vrnitev na mejno črto , ki tam zavije daleč na sever ni bila enostavna po izredno strmem gozdu kjer sem si pomagal s stezicami divjih živali.Nove Sota točke OE / KT -155 nisem imel v garminu in je zavedena samo v mojem natančnem zemljevidu TAB 019.Ko sem se nekako prebil čez strmine in gosto drevje do meje sem tudi s pomočjo zemljevida in terena lociral kje stoji rob gozda Ochsenstand a je bilo za aktivacijo že pozno.Vedel sem da me čaka še sestop na sedlo Bartolo in spust v dolino Val Bartolo ,ki je izredno lepa.No meni se je zdela tudi precej dolga ,ko sem krevsal po dolgi ravni dolini in opazoval stanove in vikende.Čudno da ni bilo nikjer žive duše kljub soboti.Tik pred avtom me je prestrašil gams ,ki je bil ob cesti , jaz pa sem nehote pregnal žival ,ki je bila podobna mačku le precej večja in je brskala po koših zraven parkiranega avta.Verjetno je bil jazbec, pol bel pol črn…??....tudi na dihurja sem pomislil.Potepanje po najvzhodnejšem delu Karnijskih alp mi je bilo zelo všeč in mislim , da bom kmalu spet obiskal to področje saj je tudi SOTA vrhov tam polno, nekaj sedaj še na italijanski strani.

https://photos.google.com/album/AF1QipO ... vnbpecesQo

Hvala vsem za vezo
73 Marko

Odgovori