S5/RG-057 Limberk

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/RG-057 Limberk

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Limberk po moji oceni spada nekje med ''zmerno, do precej kosmate'' hribe. V SOTA žargonu to seveda pomeni, da je precej poraščen in bo z žicami križ. V planinskem žargonu pa da nekih razgledov ne boste deležni. Če boste aktivacijo izvedli v poletnih mesecih, računajte na obisk množice insektov na vrhu hriba. Tokrat so prednjačile stenice, po domače smrdljivci, s podporo aviacije, prijateljev komarjev. Po prihodu domov, je vsa tekstilna oprema, vključno z nahrbtnikom romala direktno v pralni stroj. Čeprav sem na vrhu iz roke ''frcnil'' klopa, jih kasneje doma na sebi nisem našel. Jih je po v tem gozdu zagotovo ogromno. Obisk Limberka toplo priporočam v zimskih mesecih ali v mesecih, ko mrgolazen ni aktivna. Spodaj opisana pot je varianta iz kraja Čušperk ter naprej do Starega gradu.

Koordinate za parkiranje
45.8896, 14.6831

Opis poti do parkinga-izhodišča
Najprej se zapeljemo v Grosuplje, od tu naprej pa do Velikega Mlačevega, Velike Račne in Čušperka. Lahko da vas bo navigacija hotela takoj po tabli Čušprek usmeriti desno. Ne nasedite in se peljite še malo naprej, dokler ne zagledate križišča ki ima postavljen lesen ''kozolec'' s tablami. Tudi za Limberk. Tu zavijete desno. In nato peljete po cesti do naslednjega kozolca, ki vas bo usmeril levo na Limberk. Asfalt se na tem mestu konča in nadaljujete po makadamu do izhodišča na navedenih koordinatah. Makadam ni problematičen. Nekih hudih klancev ni. Primeren je za vsa vozila.

Opis poti od parkinga-izhodišča do vrha
Ko smo parkirali, pot nadaljujemo po kolovozu naprej. Vklopimo navigacijo, ki nam bo v pomoč. Paziti je treba, da se na mestu, ki sem ga poslikal nekoliko spustimo navzdol (Marko, hvala za opozorilo na ta predel), nato pa našo pot na Limberk spet nadaljujemo z rahlim vzponom. Za dostop do vrha boste porabili okoli pol ure. Pot je povsem nezahtevna, če računamo, da gre za gozdno pot.

Vrh
Vrh je precej poraščen. Razgledov, razen v smeri Grosupljega ni. Z nekaj truda se da raztegniti ''Endfedko'', vendar so drevesa kar precej skupaj. Kakšna kratka varianta vertikalke bo bolje služila namenu. Na vrhu je prijetna senca z leseno mizo in dvema klopema. Idealno za našo SOTA opremo.

Zaključek
Limberk mi bo ostal v spominu po piku, verjetno ''smrdljivca'', ki je zašel med majico in nahrbtnik. Hrbet me je še tri dni srbel. Kaj točno me je ''vžgalo'' ne vem. Po vonju sodeč je to bil ''smrdljiv'c''. Nisem vedel, da lahko ugriznejo. Limberk mi bo ostal v spominu tudi kot moja druga SOTA aktivacija s še nekom. Prvi je bil Matej, HB9HKN (S50TT). Drugi pa sedaj Marko, S57MS. Marko mi je prijazno pokazal to varianto dostopa na Limberk, ki jo sedaj delim z vami. Hvala Marko za prijetno druženje.

Youtube film
https://www.youtube.com/watch?v=0VgBERH ... U3cw%3D%3D

Kmalu po tabli ČUŠPERK, nas bo morda navigacija na tem križišču hotela speljati desno.
Peljimo naravnost še naprej. Ne zaviti desno!
LIMBERK_POT_1_NARAVNOST.jpg
LIMBERK_POT_1_NARAVNOST.jpg (1015.62 KiB) Pogledano 338 krat
Zavijemo DESNO
LIMBERK_POT_2_ZAVIJ DESNO.jpg
LIMBERK_POT_2_ZAVIJ DESNO.jpg (871.49 KiB) Pogledano 338 krat
Zavijemo LEVO na makadam
LIMBERK_POT_3_ZAVIJ LEVO.jpg
LIMBERK_POT_3_ZAVIJ LEVO.jpg (797.1 KiB) Pogledano 338 krat
Parking - izhodišče
LIMBERK_PARKING.jpg
LIMBERK_PARKING.jpg (7.78 MiB) Pogledano 338 krat
Pot nas pelje po lepi senci
LIMBERK_PO SENCI.jpg
LIMBERK_PO SENCI.jpg (8.77 MiB) Pogledano 338 krat
Pot na Limberk
LIMBERK_PO SENCI_2.jpg
LIMBERK_PO SENCI_2.jpg (8.72 MiB) Pogledano 338 krat
Ob poti - skulptura v gozdu
LIMBERK_GOZDNA_UMETNINA.jpg
LIMBERK_GOZDNA_UMETNINA.jpg (7.64 MiB) Pogledano 338 krat
Na tem mestu se rahlo spustimo navzdol
LIMBERK_SPUST.jpg
LIMBERK_SPUST.jpg (8.39 MiB) Pogledano 338 krat
Po nekaj deset metrih se usmerimo desno navzgor
LIMBERK_SPET_NAVZGOR.jpg
LIMBERK_SPET_NAVZGOR.jpg (8.63 MiB) Pogledano 338 krat
Marko, S57MS/p ''v SOTA načinu''
LIMBERK_S57MS v elementu.jpg
LIMBERK_S57MS v elementu.jpg (8.28 MiB) Pogledano 338 krat
Limberk, bujna vegetacija
LIMBERK_GOŠČAVA.jpg
LIMBERK_GOŠČAVA.jpg (8.84 MiB) Pogledano 338 krat
Na vrhu Limberka
LIMBERK_NA_VRHU_smer odhoda.jpg
LIMBERK_NA_VRHU_smer odhoda.jpg (7.92 MiB) Pogledano 338 krat
Zanimiva preteklost Limberka
LIMBERK_ZGODOVINA.jpg
LIMBERK_ZGODOVINA.jpg (6.02 MiB) Pogledano 338 krat

Odgovori