S5/RG-010 Krim

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/RG-010 Krim

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Hribi, na katerih so TV in radijski oddajniki, me kar odbijajo. Zaradi tega že dolgo odlašam s SOTA obiskom Krima. Eno je kolesariti na Krim drugo pa je dvigovati naše antene med ta komercialni šum. Nazadnje sva bila na Krimu z Božo pred kakšnimi desetimi leti. Z gorskimi kolesi. Spomnim se ovinkaste, makadamske ceste, ki se vije pod visokonapetostnimi daljnovodi. Na nekaj mestih nesramno brenčijo, ko kolesariš pod njimi. Iz udobja avta se tega brnenja seveda ne sliši. A včasih so predstave in strahovi o velikem šumu, ki nas bo čakal na aktivaciji ali prasketanju po celem bandu zaradi nekega prebitega izolatorja na daljnovodu, preprosto odveč. Če tokrat odštejem skoraj popolno VF blokado Yaesu FT65E vokice, je bilo sobivanje s komercialo kar znosno. S tem mislim na 64 zvez, ki so na koncu končale v SOTA logu. Aktivacija je povsem uspela. Se pa to visokofrekvenčno polje prav lepo vidi tudi na ekranu IC-705, v obliki dvignjenega šuma. Škoda, ker nisem imel eksterne 2-metrske antene, da bi preizkusil, kako se ICOM obnaša tudi tam. Pa kdaj drugič. Še to - na vrh Krima se seveda da pripeljati z avtom, a sem sam raje parkiral na mestu, ki mi ga je predlagal, zopet kdo drug kot Vili, S55VN. Od tam je po tabli sodeč eno uro vzpona. Po kamnitem kolovozu, z 12kg v nahrbtniku, sem sam za to pot porabil 48 minut. Če se ne bi ustavljal in slačil majice z dolgimi rokavi, fotografiral in pil vodo, bi bil na vrhu v 45-tih minutah ali prej. Torej iz tega, spodaj opisanega izhodišča je ta razdalja ravno pravšnja, da začutimo, da gremo na ''SOTO''.

Parking koordinate
45.9168, 14.4812

Opis poti do parkinga-izhodišča
Zapeljemo se na Ig, od tam pa z vožnjo nadaljujemo v smeri Iške vasi in Iškega Vintgarja. Takoj za Iško vasjo bomo prišli v vas Iška, kjer se ostro v desno odcepi cesta proti Gornjemu Igu in Rakitni. Usmerimo se na omenjeno vzpenjajočo cesto, po kateri se peljemo mimo Gornjega Iga ter višje do odcepa ceste za Krim. Nekoliko višje asfalt zamenja izredno lep makadam, brez ene same luknje. Po kakšnih dveh kilometrih, prispemo na omenjeno izhodišče.

Opis poti od parkinga-izhodišča do vrha
Na tem mestu je dovolj prostora za parkiranje nekaj avtomobilov. Usmerimo se proti koči na Krimu, desno navzgor. Pot se spremeni v kamnit kolovoz, katerega naklon 40 ali 45 stopinj ne popusti do samega vrha. Le na enem, ali dveh mestih je malo ravnine. Pot vodi vseskozi po gozdni senci, kar je primerno tudi za bolj vroče poletne mesece.

Vrh
Imam občutek, da Krim tako ali tako vsak pozna. Ampak vseeno. Na vrhu je planinski dom, s klopcami na terasi, če se lahko tako izrazim. Najbolje je, da se umaknemo nekam ob rob, kjer je možnost priveza naše polagalke ob ograjo. Kot sem že omenil je tudi na KV-ju šum precej dvignjen. Na VHF/UHF boste težko kaj ujeli, če imate poceni sprejemnik, brez BPF filtracije. Lokacija sama pa je zelo dobra, odprta v vse smeri.

Zaključek
Krim me je kljub težavam na sprejemu presenetil z velikim številom zvez na KV. Predvsem zato, ker nekih močnejših E-Sporadik-ov (ki se v tem letnem času pojavljajo dnevno tudi na KV, recimo, da so najbolj opazni nekje od frekvence 14 MHz in pa navzgor) tokrat ni bilo. Kljub vsemu sem ob hitrem spotiranju na SOTAWATCHu ter menjavi bandov, uspel skoraj dve uri držati nek dober ritem zvez. Korespondenti so nehali klicati šele po dveh urah. Tudi sam sem imel po dveh urah dovolj. Še sreča, saj sem zvečer v ogledalu opazil posledice sonca na nosu, ušesih in rokah. Na kremo za sončenje čisto prevečkrat pozabim. Krim je idealna destinacija za družinske izlete, solo ali več-operaterske SOTE. Trenutni najemniki imajo izgleda navado, da ne hodijo ven spraševati: ''Kaj boste spili?'', ampak so planinci in kolesarji navajeni, da sami gredo po hrano, ter si jo ven tudi sami prinesejo. Tokrat sem ugotovil, da če imam slušalke v ušesih, tudi nisem deležen nobenih vprašanj, kaj počnem. Promocija sicer trpi, ali pa tudi ne, mir pa sem le imel. Če imaš namesto slušalk vklopljen zvočnik, jih to pritegne, kot ose sladka pijača. In potem jim moraš razlagati, kaj za vraga lovimo na hribih s polagalko. To vedno vzame veliko časa. Preveč. Če vas ljudje ne motijo, na vaši SOTA Dxpediciji pa si zaželite naročiti tudi golaž ali enolončnico, potem je Krim ideala destinacija za vas. Sam zavijem raje v hribe, obdane s tišino. Na Krim še kdaj? Verjetno, zakaj pa ne?

Pakiranje v senci
KRIM_PARKING_800.jpg
KRIM_PARKING_800.jpg (170.51 KiB) Pogledano 218 krat
Pot poteka po gozdu po kamnitem kolovozu
KRIM_HOSTA_800.jpg
KRIM_HOSTA_800.jpg (208.99 KiB) Pogledano 218 krat
Na vrhu, umaknjen ob robe ''terase''
KRIM_VRH_800.jpg
KRIM_VRH_800.jpg (106.66 KiB) Pogledano 218 krat

Odgovori