S5/RG-038 Gora (Sveti Ahac)

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/RG-038 Gora (Sveti Ahac)

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Sveti Ahac sem izbral, ker sem želel na hitro opraviti aktivacijo, v času 4. ur, ko je Boža bila v službi. Od našega ''parkinga'' pa do vrha je le dobrih
10, morda 15min povsem lahkotne hoje. To je moja prva SOTA aktivacija kakšnega hriba iz skupine ''RG''.

Parking koordinate
45.89098, 14.61000
Na hribi.net lahko vnesete tudi: Sveti Ahac in nato izberite Mali-Ločnik - Sveti Ahac.
In prav tako bi vas moralo pripeljati na pravo mesto. (seveda je potrebno klikniti na GMAPS ikonico, desno zgoraj)

Opis poti
Iz Ljubljane se peljemo proti Kočevju. Mene je navigacija peljala po avtocesti proti Grosuplju. Nato pa kmalu, ko pridemo iz zadnjega predora, avtocesto zapustimo na desni strani in se prečno vrnemo na regionalko proti Kočevju. Malo pred Turjakom (iz ljubljanske strani) se levo odcepi cesta v Mali Ločnik. Tukaj zapustimo regionalko in se skozi vas navzgor zapeljemo do našega prostora za parkiranje. Zadnjih 30m, nad vasjo, je makadam relativno strm in z ostrimi skalami, zato pazljivo. Gume vam bodo hvaležne, če na zapeljete na najbolj ostre skale. Parkiramo ob cesti. Slika parkinga na hribi.net optično zelo zavaja. Ko pogledamo njihovo fotografijo je videti, kot da je skoraj ravno. V resnici je bolj strmo.

Vrh
Na vrhu je ne tako mala cerkev. Lepo, če si ljubitelj zgodovine in takšnih objektov. Nam pa zagotovo debele stene kvarijo signale. Da bi se oddaljili od objekta za več kot okoli 10 do 20m ni mogoče, saj prostora preprosto ni. Je, kar je, opremo se postavi na travniku, ob cerkvi. Če radi mečete ''endfetke'' čez veje, se boste razveselili drevesa z dokaj visokimi vejami.

Zaključek
Tale Gora (Sveti Ahac) je lahko dostopna. Od centra Ljubljane, seveda odvisno od prometa in težke noge, pa do parkinga bomo porabili približno nekaj več kot pol ure. Vzpon sam ni omembe vreden. Kljub velikem objektu na vrhu samem je hrib lepo odprt v smeri od severa, preko zahoda, vse do prijateljev Špancev. Točno to se kaže tudi v mojem KV dnevniku. Iz vzhoda imam samo enega Romuna. DXov tokrat ni bilo. UKV dobro nese. Nekaj sem se sicer trudil (na 2m FM) in hodil okoli cerkve in klical CQ a na drugi strani cerkve odziva ni bilo. Motenj na UKV ali KV ni.

Parkiranje
Fotografirano že nekaj korakov naprej in gledano nazaj.
SVAHAC_PARKING_1200.jpg
SVAHAC_PARKING_1200.jpg (203.79 KiB) Pogledano 207 krat
Malo pod vrhom
SVAHAC_POD_VRHOM_800.jpg
SVAHAC_POD_VRHOM_800.jpg (138.26 KiB) Pogledano 207 krat
Mogočna stena cerkve nam kvari signale in zveze z vzhoda
SVAHAC_STENA_800.jpg
SVAHAC_STENA_800.jpg (144.63 KiB) Pogledano 207 krat

Odgovori