S5/TK-028 Ulovka

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/TK-028 Ulovka

Odgovor Napisal/-a S57S »

Ulovka je pa res SOTA za vsakogar. Sploh, če za izhodišče izberete mesto, kot sem ga izbral jaz. Do vrha je 10 min. Če pa ste resnično čisto brez kondicije, boste na vrhu še vedno prej kot v 16-tih minutah.
Parkiranje
Jaz sem parkiral na teh koordinatah: 45.97487, 14.24618. Drugače pa v GMAPS navigacijo vnesite ULOVKA in
to vas bo pripeljalo na pravo mesto. Le da GMAPS hoče malo dlje naprej, kjer je potem že težje parkirati. Od mesta, kjer sem parkiral jaz, pa do mesta, kjer je rdeča tabla z napisom VRH ULOVKE 10 min in kjer začnete s hojo v hrib je le cca 150m. Ali pa še manj. Nisem meril. Pot do vrha poteka po res blagi vzpetini.
Opis poti do parkiranja
Če ne zaupate navigaciji se sem pripeljete tako, da avtocesto zapustite na izvozu Vrhnika. Nato zapeljete do stare primorske ceste in zavijete levo in nato čez nekaj metrov desno proti Stari Vrhniki. Nadaljujete naravnost in ko predete do odcepa za Zaplano, zavijte proti Zaplani in nato sledite tej lepi cesti nekaj kilometrov do izrazitega križišča v obliki črke ''Y''. (Še pred Zaplano) Tam bodo smerokazi v desno kazali proti Zaplani in Rovtam levo pa bo pisalo RAZGLEDNI STOLP. Tukaj zapeljite proti razglednemu stolpu. Cesta se spremeni v makadam, a je tudi ta izredno lepo vzdrževan, brez ene same luknje. Vsaj jaz je nisem opazil. Kaj hitro boste na vašem izhodišču.
Aktivacija
Za aktivacijo sem si izbral jaso, poleg zgornjega kolesa nekdanje vlečnice. Vrh je kakšnih 50 metrov naprej, ampak mislim, da je to mesto še vedno v aktivacijski zoni. Izbral sem ga tudi zaradi tega, ker je najdlje stran od oddajnikov, ki pa tokrat na 2m in 70cm niso povzročali nobenih težav. Verjetno zato, ker so komercialne antene in njihovi linki tako visoko, da ''nečednost'' leti preko nas. Ali pa imajo tako čiste oddajnike, če že imajo tako lepo urejene ceste. Vedno sem žalosten in pomislim na slovenski turizem, če se do naših SOTA izhodišč moram voziti po cestah, ki ne zaslužijo niti imena kolovoz. Na tej aktivaciji sem prvič preizkusil 12,8m dolgo, na koncu napajano žico, preko 1:9 UNUN-a. ICOM-ov AH-705 na vseh bandih, ki sem jih uporabil, ni imel nobenih težav s pretvorbo v 50 OHmov. Ali blizu. Antenska žica sama je bil postavljena v obliki obrnjenega ''V'' (Inverted Vee) in sicer v smeri sever/jug. Z 10W, kolikor jih premore malček IC-705, sem v cca 1h čistega dela (ne štejem samo-spotiranja ob menjavi banda, ali čakanja, da me bo ''zagrabil'' kakšen CW skimer- kar sicer lahko traja tudi do dveh minut, zato je samo-spotiranje hitrejše) uspel v SOTA dnevnik zapisati 83 zvez. Med njimi tudi tri Amerikance na 17-tih metrih v CW. Moj najboljši dosežek do sedaj. Verjetno gre zasluga dobrim pogojem. Ali pa tudi tej, nekoliko daljši žici. Ali pa lokaciji sami. Res je, da je zemlja v teh krajih čudno rdečkasto-oranžne barve. Skratka, na tale hrib se bom zagotovo še vrnil. Verjetno kar vsako leto, oziroma dokler me bo ta SOTA zadeva držala v svojem odvisniškem objemu.

73, Aleksander, S57S.
Parking in smer odhoda na aktivacijo
ULOVKA_1_PARKING_800.jpg
ULOVKA_1_PARKING_800.jpg (157.99 KiB) Pogledano 348 krat
Začetek poti v hrib[/b
ULOVKA_2_ZAVIJ DESNO_800.jpg
ULOVKA_2_ZAVIJ DESNO_800.jpg (184.72 KiB) Pogledano 348 krat
Na jasi
ULOVKA3_AZ_NA_JASI_800.jpg
ULOVKA3_AZ_NA_JASI_800.jpg (192.51 KiB) Pogledano 348 krat

Odgovori