S5/PK-007 Basališče

Moderator: s58r

Odgovori
s58r
Prispevkov: 276
Pridružen: 10 Maj 2008, 18:27

S5/PK-007 Basališče

Odgovor Napisal/-a s58r »

Že dolgo časa sem odlagal "osvojitev" S5/PK-007 ( svojo prvo aktivacijo ) Basališča.
Na http://www.hribi.net/zemljevid_poti.asp?id=742 so lepo opisani dostopi.
Zahodnemu ( iz smeri Velenja ) in vshodnemu ( iz smeri Vitanja ), se je pred časom pojavil opis tretje "južne" smeri.
Ta poteka preko Dobrne in ob iskanju natančnejše poti sem našel naslov kmetije Mogu. Ko sem le tega vnesel v Garmin
( Brezen 14 ) je izgeldalo da ne bo problem. No že v prvem krožnem križišču v Novi Cerkvi, me je ta vstrajno preusmeril na Vitanje in najinega "prijateljstva" je bilo konec. Pot sem nadaljeval v smeri Dobrne in nato kmalu zavil deno proti Zavrhu ( stare tekmovalne lokacije, ki so jo koristili celjski radioamaterji v FD tekmovanju , zato mi je bil ta del poti znan ).
Kmalu od odcepa za Zavrh ( ki zavije desno, seveda mi nadalujemo naravnost ...) se v glavnem vozimo po makadamu.
Imel sem kar nekaj "problemov", ker sem pozabil na opis južne poti in sem na označenem mestu 1. ( načrt spodaj ), krenil levo, namesto desno....
Slika
Zato sen na načrtu z rumeno barvo ( ki poteka od križišča levo ) označil del poti ko sem se peljal naprej, vse do kmetije Štrukelj in malo nižje parkiral avto...( modra je pot vrnitve od vrha do parkiranega avtomobila, zelena pa "pravilna" pot ).
Slika
Križišče, kjer je potrebno kreniti desno ( če se pripelješ iz smeri Dobrne ), da greš po najkrajši poti na vrh ( označeno z zeleno barvo na zemljevidu ..).
Slika
Smerokaz iz glavne ceste za smer domačije Štrukelj, kjer sem se ustavil in z domačini je potekel zanimiv razgovor ...
Seveda so mi dali koristne napotke in prijazno dovolili, da sem avto parkiral malo nižje...
Slika
... krenil sem naprej mimo kmetije, proti Štrukljevem vrhu, vendar tu nisem krenil levo, ampak preko jase, ki je v ozadju..
( mimogrede; to ni tista značilna jasa, ki jo vidite iz smeri celjske kotline, ko pogledate v smeri vrha Basališča, ampak se nahaja za slednjo oz. njenim vrhom... in kot so mi povedali domačini, je pred razpadom YU, tedanja vojska imela načrt na njen postaviti letališče... ). Pot sem nadaljeval po označeni poti ki vodi iz zahodne smeri proti vrhu ...
Slika
... na poti proti vrhu ( pot poteka po grebenu ) sem naletel na spomenik padlim borcam 14.divizije ( ravno te dni je bil na TV objavljen intervju z Francem Severjem - Franto, partizanskim poveljnikom, ki je opisoval dogodke, ki so potekali koncem vojne in so se odvijali tudi v teh hribih... zanimiv razgovo iz tistih časov, kot tudi njegovo razmišljanje na današnje dni ...).
Slika
... malo pod vrhom ...
Slika
... in to je to ... najvišji vrh Paškega Kozjaka - Basališče. Nekaj malega razgleda proti Zavrhu in celjski kotlini. Čeprav je z gozdom poraščen vrh, se antene za KV , da postaviti...
Slika
.... za tokratno slabo ( ne stabilno ) sliko, so krive mravlje, ki so me kar naprej veselo "sekale" .. žal je Boštjanovo - S52FT, opozorilo bilo prepozno upoštevano.... tako da sem moral oddajanje prekiniti, stresti mravlje in potegniti nogavice preko spodnjega dela hlačnic .... Nekaj časa je pomagalo, potem pa je zadeva postala neznosna in to je bil eden od vzrokov, da sem kmalu začel pospravljati...
Slika
... nazaj sem krenil v obratni smeri in kmalu naletel na ta smerokaz, ki mi je dal odgovor o t.i. "južni" smeri. V tej smeri sem krenil le toliko, da sem videl pod seboj kmetijo in cesto na katero bi se lahko priključil in vrnil do omenjenega križišča ( slika 1.), vendar sem na dvorišču zagledal velikega psa, ki se je prosto sprehajal. Imel sem občutek, da mi kuža ne bi bil naklonjen... in sem krenil do avta po poti onačeni z modro barvo ...

Tako, naslednjič bo manj izgubljenega časa z iskanjem najkrajše poti ....

73 de S58R - Rado

Odgovori