S5/KS-065 Lomek

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/KS-065 Lomek

Odgovor Napisal/-a S57S »

Datum aktivacije
8. julij 2023

Uvod
Tale Lomek si bom za vedno zapomnil po tem, da sem ga enkrat že ''napadel''. Po drugi strani, iz ceste proti Zavodnjam, mnogo višje. Tedaj me je aplikacija hotela zapeljati na tako strm kolovoz, da ne vem, kako bi se končalo, če bi jo ubogal. Čez čas sem obupal in raje odšel naprej proti drugi koroški SOTA točki. Tokrat sem se bolje pripravil. Kako iz Topolšice na Lomek je lepo opisal že Boris, S57MB. Vendar sem sam želel na vsak način poizkusiti varianto proti Črni na Koroškem. Tokrat sem zavil levo že v dolini in na koncu uspešno pripeljal do zadanega cilja. In pokazalo se je, da je to najoptimalnejša varianta, kako se pripeljati na Lomek. Sploh se ni treba peljati po cesti tako visoko gor proti Zavodnjem in se potem spet spuščati navzdol. Brez smisla. (Razen če pridete iz smeri Črna na Koroškem, seveda). Zavijemo že, kot pravim, ob kozolcu, nižje v dolini.

Koordinate za parkiranje
46.41235, 14.98521
Parkiramo ob čebelnjaku, tik ob cesti. Pozor, gre za privatno zemljišče! Jaz sem imel srečo, saj se je lastnik pripeljal mimo in pomahal sem mu, naj ustavi in odpre šipo. Povprašal sem ga, če lahko za dve uri parkiram tukaj. Izkazalo se je, da gre za zelo prijaznega človeka. Malo sva pokramljala in povedal sem mu, kaj počnemo tam gor radioamaterji. Da se gremo SOTA itd. Z zanimanjem je poslušal in mislim, da tudi v bodoče ne bo problema če boste parkirali tu. Višje naprej bi se sicer dalo peljati, ampak postane cesta res pravi kolovoz, čez katerega je napeljan (2x) električni pastir in brez da odklopimo in nazaj priklopimo žico na vzmeteh, ne bo šlo. Nižje pa tudi nisem videl primernega mesta, kjer bi pustil avto. Vsekakor je najlažje pustiti avto na mestu, ki ga opisujem tukaj.

Opis poti do parkinga-izhodišča
Najprej se bo potrebno zapeljati v Šoštanj. Ob termoelektrarni zavijemo v krožnem križišču desno, proti Črni na Koroškem in Zavodnjem. Ko pripeljemo do velikega kozolca (glej prvo sliko) zapustimo glavno cesto proti Zavodnjem in Črni na Koroškem, ter se usmerimo na spodnjo cesto, katera kozolec obide po desni strani. Nato se peljemo po res lepem asfaltu proti našemu cilju. Na mestu, kjer moramo ostro, levo zaviti s ceste, asfalt preide v makadam, a je ta izredno lepo vzdrževan. Nato se višje zgoraj asfalt spet vrne in nato spet enkrat cesta preide v makadam. Ampak lahko rečem, da gre v obeh primerih za izredno lep makadam, brez ene luknje. In že smo na našem parking cilju. Svetujem, da že nekje v Šoštanju ali še prej raje vklopite GMAPs navigacijo. Vnestite omenjene koordinate za parkiranje.

Opis poti od parkinga-izhodišča do vrha
Od mesta parkiranja se usmerimo po cesti navzgor mimo rdeče planinske smerne table. Čez nekaj deset metrov pridemo do kmetije. Nadaljujemo naravnost skozi manjši drevored. Ko na naslednjem prevalu zagledamo zadnji vikend (in edini) ga obidemo trdo po desni strani in že smo v gozdu, kjer se vidi potka, katera nas pripelje na vrh. Lahko pa se usmerimo direktno proti vikendu, in ga obidemo po levi ampak treba bo dvigovati na modro pobarvano rampo. Verjetno se jo da obiti, kar pa nisem preverjal. Pot od avta pa do samega vrha vzame samo okoli 10 minut.

Vrh
Vrh je precej poraščen in z mojo 6 metrsko polagalko že ni več šlo čisto vertikalno, brez da bi se dotikalo vej in listja. Že večkrat sem ugotovil, da to dotikanje, vsaj v suhem vremenu sicer čisto nič ne vpliva na delovanje antene. (Seveda če imaš na voljo antenski tuner) Prvič pa se mi je zgodilo, da sem imel motnje na 145.550 SOTA frekvenci. Na 145.500 je bil mir. Drugih VHF/UHF frekvenc nisem preizkušal, saj sem se tokrat bolj posveti KV.

Zaključek
Lomek, dostopen po tej varianti človeku hitro priraste k srcu. Še sam ne vem zakaj? Morda zato, ker sem do konca aktivnosti na vrhu bil sam. Le tam v bližnji ''daljavi'' je mladi kmet obračal pokošeno travo. Kasneje, že ko sem končal, je na vrh prišel še en pohodnik. In pa, za čuda, čeprav sem bil v lepi senci, mrčesa tokrat ni bilo. Ne komarjev, ne ostale mrgolazni, ki bi motila moje delo. Čas, ki sem ga imel tokrat na voljo, je vsekakor prehitro minil. Ob pol enih sem moral biti nazaj v Vinski gori, saj je Boža častila ožjo familijo z doma pripravljenim kosilom. Za svoj x-ti rojstni dan. In tega ne smeš zamuditi. Pa tako lepo je bilo pobirati po bandu S2S zveze. Že na samem začetku sem pobral Slavca, S53XX/p ki je bil na, z moje strani, sodeč po nekaj Youtube videih, globoko spoštljivi Mrzli gori. (S5/KS-008) Bravo Slavc. Ti Lomek, me boš pa še kdaj videl. Upam.

Youtube video se najde na naslovu:
https://www.youtube.com/watch?v=AmJo4bz ... U3Uw%3D%3D

Na tem mestu zapustimo cesto proti Zavodnjem in Črni na Koroškem. Zavijemo levo na spodnjo cesto.
LOMEK_1_zavij na spodnjo cesto.jpg
LOMEK_1_zavij na spodnjo cesto.jpg (6.05 MiB) Pogledano 295 krat

Parkiramo ob cesti.(Pogled nazaj)
LOMEK_2_parking.jpg
LOMEK_2_parking.jpg (6.96 MiB) Pogledano 295 krat

Nadaljujemo po cesti navzgor mimo tabl.
LOMEK_3_nadaljujemo po cesti navzgor.jpg
LOMEK_3_nadaljujemo po cesti navzgor.jpg (5.93 MiB) Pogledano 295 krat

Skozi senco drevoreda.(Pogled nazaj)
LOMEK_4_skozi drevored. POGLED NAZAJ.jpg
LOMEK_4_skozi drevored. POGLED NAZAJ.jpg (7.87 MiB) Pogledano 295 krat

Dvakrat prestopimo žico električnega pastirja.
lomek_5_PRIDEMO DO EL PASTIRJA.jpg
lomek_5_PRIDEMO DO EL PASTIRJA.jpg (7.47 MiB) Pogledano 295 krat

Zadnja hiša na naši poti na Lomek.
lomek_6_ZADNJI VIKEND.jpg
lomek_6_ZADNJI VIKEND.jpg (7.06 MiB) Pogledano 295 krat

''Palična umetnost'' na vrhu Loma, imenovanega Lomek.
LOMEK_7_palice na vrhu.jpg
LOMEK_7_palice na vrhu.jpg (8.47 MiB) Pogledano 295 krat

ICOM 705 pripravljen za novo aktivacijo.
LOMEK_8_na vrhu.jpg
LOMEK_8_na vrhu.jpg (7.52 MiB) Pogledano 295 krat

Odgovori