S5/KS-026 Mozganov vrh

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/KS-026 Mozganov vrh

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Nekega pametnega opisa kako točno priti na Mozganov vrh nisem našel nikjer na spletu. Na hribi.net ga ni, na S5 SOTA forumu pa je edini opis od Bojana, S56LXN iz davnega leta 2014, kjer je zapisano nekako takole: … sva se zapeljala v dolino Koprivna do kmetije Jekel na 1320m. Pred ograjo je Marjan parkiral, kajti pred kmetijo znaki ne dovolijo niti ustavljati. (konec navedbe)
Zato sem za dodatne informacije povprašal nekaj ljudi, najprej Andreja, S51BW, mojega dolgoletnega koroškega prijatelja, ki je ''potipal malo naprej'' in mi posredoval nekaj novih informacij. Nato sem povprašal še Boruta, S52AU, ki je bil prav tako že gor. Čisto nazadnje pa sem dobil kontakt od našega družinskega znanca Petra T., ki mi kot zadnji vprašani, detajlno obrazloži, kakšna situacija je tam zgoraj sedaj. Sicer ni vedel, kako bo s parkiranjem točno na dan, ko bova gor midva, ampak vseeno. Stvari so kazale na dobro vzdušje. Čisto blizu kmetije Jekel bi se sedaj maralo dati peljati še višje, saj naj bi bila gozdna cesta, od tam naprej odprta. Baje tudi nekdanjih znakov, da parkiranje ni dovoljeno, ni več. No, ni bilo ravno tako. Pred omenjeno kmetijo, kjer se začne ostro desno navzgor ta gozdna cesta, je bila čeznjo napeljana zaklenjena veriga. Pogledala sva, če se jo da sneti, pa se je brez ključa za ključavnico ali natičnega ključa M13 ne da sneti. Ne da bi hotel kaj takega storiti. Le opisal bi rad situacijo. Kje drugje, nižje ni dobrega prostora za parkiranje. Znaka, da se parkirati ne sme pa tudi nisva videla. Zato sva parkirala kar poleg verige. Šele kasneje, ob prihodu nazaj, sva opazila obledel in zarjavel cestni znak - prepovedano parkiranje in ustavljanje. Moj kontakt mi je povedal tudi, da dopoldan verjetno tam ne bo nikogar. Ne bi se spuščal v pravne vode, kdo sploh lahko postavlja znake in blokira promet? Žal je pač tako, da nekateri ne pustijo turizmu, da bi se bolj razcvetel, saj vsaka takšna malenkost, ko jo srečaš, zapacka lep izlet ljudi. Po drugi strani pa se tudi ne bi postavljal v kožo nikogar, ki tam živi. Ker ne poznam ničesar od tam. Ampak cesta navzgor bi po mojem bila povsem primerna za promet z osebnimi vozili. Makadam je lep, brez lukenj. Višje zgoraj bi se dalo marsikje lepše in enostavnejše parkirati in s tem nikogar ovirati. Ampak je, kakor je. Tokrat nisva videla žive duše in tudi nobenih problemov kasneje, ob povratku do avta ni bilo. Ker pač nikogar ni bilo. Naj omenim, da je še ena možnost. Namreč, da se sem do te, čez cesto napete verige, odpravite od kmečkega turizma Kumer peš. Je pa to nekoliko dlje saj se kmečki turizem Kumer nahaja kakšen kilometer ali dva stran, nižje v dolini.

Youtube filmček aktivacije S5/KS-026, Mozganovega vrha je na tem linku:
https://www.youtube.com/watch?v=wJIb0wq ... U3cw%3D%3D

Parking koordinate ob z verigo blokirani gozdni cesti
46.4895, 14.7237

Opis poti do parkinga-izhodišča
Delni Copy/Paste iz hribi.net, kjer zapišejo nekako takole:
Najprej se zapeljemo v Črno na Koroškem in v rondoju nadaljujemo v smeri Podpece, Tople in Koprivne. V križišču, kjer se v desno odcepi cesta proti Podpeci nadaljujemo rahlo levo, prav tako pa tudi v naslednjem križišču, kjer se v desno odcepi cesta v dolino Tople. Naprej se še nekaj časa peljemo ob reki Meži, nato pa prispemo do križišča, kjer se v levo odcepi cesta proti prelazu Spodnje Sleme ter naprej proti Logarski dolini. Tu nadaljujemo naravnost. V naslednjem križišču, približno 1 km naprej, pa desno proti planinskemu domu na kmetiji Kumer. Cesta poteka ob potoku Koprivna. Ko prispemo do naslednjega križišča, kjer se ostro v levo odcepi cesta k že prej omenjenemu domu in mesta, kjer se naravnost pelje proti planini Luža, nadaljujemo naravnost proti Luži in kmetiji Jekel. Nato sledi še nekaj ovinkov in ko zagledamo malo naprej kmetijo, desno pa se strmo navzgor odcepi gozdna cesta, parkiramo ob robu. Če seveda verige ne bo, si z vožnjo lahko skrajšate pot še za nekih 20 minut.

Opis poti od parkinga-izhodišča do vrha
Prestopimo verigo in se podamo po omenjeni gozdni cesti navzgor. Po kakšnem slabem kilometru bomo v smeri Mozganovega vrha že zagledali prva dva kolovoza ali vlaki. Morda bi se dalo priti gor tudi tukaj, a imel sem informacije, da je bolje oditi še naprej. Ko sva prispela do drugega kolovoza, oz. vlake, sva se odločila, da ji tokrat slediva v hrib, desno navzgor. Ta vlaka se nahaja na teh koordinatah: 46.48873, 14.71542 Nato sva v gozdu, zgoraj naprej sledila kolesnicam strojev, ki so pred leti tukaj pospravljali les, podrt od znanega orkanskega sunka vetra. Nekateri celo pravijo, da je šlo za majhen, za naše kraje netipičen tornado. Uradno je šlo le za tako močan vetrni piš. Sledi gum delovnih strojev, se še vedno lepo vidijo in nam precej olajšajo vzpon skozi podrast. Ko torej pridemo v gozd, je pravzaprav najbolje slediti navigaciji in se po teh kolesnicah, malo levo, malo desno povzpeti do vrha. Gozd je tukaj sedaj lepo prehoden in svetel. Nekega visokega grmovja in ovir ni.

Vrh
Vrh je velika gozdna odprta jasa, ki je nastala med prej omenjenim viharjem in se še ni zarasla z drevjem. Za KV antene je ogromno prostora. UKV nese bolj tako, tako. Verjetno tudi korespondentov ni bilo v petek dopoldan toliko, kot bi si jih želel. Skratka, meni je šlo zelo slabo in razen Sabine, S53YL/p ter Miloša, S57D (ki je uporabljal S515SOTA znak) in ki sta bila na visoki SOTA točki Golica, ter ''evergrieena'' na 2m FM, Marjana, S56IHX-a, nisem uspel slišati nikogar. Pokritja z GSM signalom ni. Hvala Marjan, za SPOT na 14.333 MHz.

Zaključek
Mozganov vrh je lepa SOTA destinacija. Moteče so bile samo številne žuželke, predvsem roji muh, katerih se ne da ubraniti in ti lezejo vsepovsod. Kljub ''mučenju'' sva vztrajala pol ure, nato pa je v bližini, iz smeri Avstrije začelo grmeti. Ojačal pa se je tudi veter. Vem da to pomeni še posebej v hribih, zelo hitro morebitno nevarnost. Takoj sva pospravile moje žice in jo urno ubrala navzdol po hribu. Iz tega lepega, prelepega dneva, naju je ploha ulovila nekih 500m pred avtom. Pa nič za to. Mozganov vrh je zelo pripraven tudi za kakšno zimsko aktivacijo, saj nekih resnih vzponov ni. Zoprno je le glede parkiranja. Drugače pa je sam hrib luštna lokacija. Le malo daleč je od ostalega ponorelega sveta. Recimo centra Slovenije. Upam, da ga še kdo od vas aktivira in vam bo moj zapis v pomoč. Srečno.

Parking
Mozganov_PARKING.jpg
Mozganov_PARKING.jpg (9.02 MiB) Pogledano 281 krat
Začetek poti
Mozganov_prvi koraki.jpg
Mozganov_prvi koraki.jpg (9.4 MiB) Pogledano 281 krat
Pot na Mozganov vrh.
Mozganov_drugi koraki.jpg
Mozganov_drugi koraki.jpg (9.45 MiB) Pogledano 281 krat
Pot na Mozganov vrh. Vidi se upostošenje vetra, ki je poradiral ves gozd.
Mozganov_tretji koraki.jpg
Mozganov_tretji koraki.jpg (6.85 MiB) Pogledano 281 krat
Tukaj zavijemo desno navzgor na vlako. Koordinate tega mesta so: 46.48873, 14.71542
Mozganov_ODCEP DESNO.jpg
Mozganov_ODCEP DESNO.jpg (5.39 MiB) Pogledano 281 krat
Tik pred vstopom v gozd
Mozganov_PRED GOZDOM.jpg
Mozganov_PRED GOZDOM.jpg (8.44 MiB) Pogledano 281 krat
Malo pod vrhom Mozganovega vrha
Mozganov_MALO POD VRHOM.jpg
Mozganov_MALO POD VRHOM.jpg (6.17 MiB) Pogledano 281 krat
Na vrhu Mozganovega vrha
Mozganov_NA VRHU_CQ_2m.jpg
Mozganov_NA VRHU_CQ_2m.jpg (5.6 MiB) Pogledano 281 krat
Lepo odprti razgledi
Mozganov_RAZGLEDI_1.jpg
Mozganov_RAZGLEDI_1.jpg (5.46 MiB) Pogledano 281 krat
Razgledi
Mozganov_RAZGLEDI_2.jpg
Mozganov_RAZGLEDI_2.jpg (5.68 MiB) Pogledano 281 krat
Še malo razgledov
Mozganov_RAZGLEDI_3.jpg
Mozganov_RAZGLEDI_3.jpg (5.17 MiB) Pogledano 281 krat
Spust po končani aktivaciji nazaj po vlaki, 50m pred cesto, kjer smo prej desno zavili navzgor.
Mozganov_ŽE NA POTI NAZAJ, TIK PRED CESTO.jpg
Mozganov_ŽE NA POTI NAZAJ, TIK PRED CESTO.jpg (8.02 MiB) Pogledano 281 krat

Odgovori