S5/KS-024 Čofatijev vrh

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/KS-024 Čofatijev vrh

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Kar nekaj koroških vrhov mi je še ostalo za aktivacijo. Izbor je tokrat (11. junija 2023) padel na Čofatijev vrh, ki se nahaja nad Koprivno, nekaj kilometrov naprej od Črne na Koroškem, mojega rojstnega kraja. Žal vsi mi, ki še vedno hodimo v službo nimamo na izbiro, da bi počakali kakšen dan ali dva, da se vreme popravi. Ostaja nam le upanje, da se vremenarji občasno malo uštejejo. Ker sam delam na ARSO, v sektorju za ''vreme'', imam seveda dostop do najnovejših prognostičnih kart. Le te pa niso obetale dosti suhega vremena. Z Božo sva se vseeno odločila, da poskusiva. Bo kar bo. In je bilo. Plohe, pa brez padavin, pa spet plohe, pa spet ne. In tako na vsakih nekaj 15 minut. Na srečo sem imel na vrhu pol ure ''suhega'' vremena, da sem na hitro, uspel opraviti aktivacijo. Če bi postavljal žične antene, bi bil kasneje povsem moker. Da o tehniki ne govorim. Najbolj sva bila sicer mokra šele kasneje, ob vračanju nazaj do avta. Vreme se je povsem skisalo. Skratka, moja (najina) prva mokra SOTA. A če povem po pravici, bilo je vredno naužiti se miru in čistega zraka. Kljub povsem premočenim pohodnim čevljem.

Parking koordinate POZOR!
Če želite, da vas bo navigacija pravilno pripeljala po tej poti, kjer sva se do izhodišča pripeljala midva z Božo, bo treba v navigacijo dvakrat vnesti koordinate, ali kako drugače dopovedati navigaciji, kam želite. Sicer vas aplikacija ne bo pripeljala na izhodišče po tukaj opisani poti. Se pravi preko Koprivne.

Prvo vnesemo te koordinate, za pot do mesta, kjer zapustimo asfalt:

(1) prve koordinate: 46.4903, 14.7284

Šele ko prispete do tega mesta (to mesto se nahaja na prvi sliki) in boste videli most ter križišče nekaj cest, zapeljite desno, dol z asfalta in se usmerite na, v hrib vzdigajočo se makadamsko cesto. Tu ustavite in vnesite naslednje, končne ''parking koordinate''.

(2) druge koordinate: 46.4884, 14.7398.

Te druge koordinate, vas bi potem morale pravilno pripeljati na vaš izhodiščni cilj, ki se nahaja višje na prevalu.

Opis poti do parkinga-izhodišča
Delni Copy/Paste iz hribi.net, kjer zapišejo nekako takole:
Najprej se zapeljemo v Črno na Koroškem in v rondoju nadaljujemo v smeri Podpece, Tople in Koprivne. V križišču, kjer se v desno odcepi cesta proti Podpeci nadaljujemo rahlo levo, prav tako pa tudi v naslednjem križišču, kjer se v desno odcepi cesta v dolino Tople. Naprej se še nekaj časa peljemo ob reki Meži, nato pa prispemo do križišča, kjer se v levo odcepi cesta proti prelazu Spodnje Sleme ter naprej proti Logarski dolini. Tu nadaljujemo naravnost. V naslednjem križišču, približno 1 km naprej, pa desno proti planinskemu domu na kmetiji Kumer. Cesta poteka ob potoku Koprivna. Ko prispemo do naslednjega križišča, kjer se ostro v levo odcepi cesta k že prej omenjenemu domu in mesta, kjer se naravnost pelje proti planini Luža, smo prispeli na mesto, ki je na moji prvi sliki. Na hribi.net tamkajšnji avtor zapisa predlaga parkiranje ''tu nekje''. Na tem mestu prostora za parkiranje preprosto ni! Tukaj je najbolje nadaljevati desno navzgor, po makadamski cesti in se peljati vse do prevala, ki se nahaja na mojih navedenih koordinatah, številka 2. (na hribi.net se isto pot prepešači). S tem si boste olajšali iskanje primernega mesta spodaj, nižje in s tem si boste tudi skrajšali pot na Čofatijev vrh za več kot eno uro. Za premagovanje že tega prvega klanca je zaželen pogon 4x4. Verjetno pa bi šlo tudi z navadnim, nekoliko višjim osebnim avtom.

Opis poti od parkinga-izhodišča do vrha
Od prevala, kjer smo parkirali, se odpravimo desno navzgor po kolovozu. V bistvu nas celotna pot na Čofatijev vrh (iz te strani) vodi po kolovozu. Na nekje pol poti, bomo prispeli do starejše lovske opazovalnice. (glej sliko) Tu ste šli že preveč daleč naprej. Nekih 50 metrov prej, je treba zaviti na levi kolovoz, ki nas bo potem pripeljal do samega vrha. Drugih posebnosti ni. Skratka, od parkinga do našega cilja bomo prišli čez Šoparjev vrh (ki je označen) ter čez Novakov vrh (ki ni označen). Pot je povsem enostavna in lahka. Občutek hoje je, kot da hodiš nekje po Pohorju. Omembe vrednega klanca ni. Midva sva pri prej omenjeni lovski opazovalnici ''kiksnila'' in šla desno mimo nje naprej, a sva hitro opazila, da se preveč spuščava v dolino. Namesto, da bi se vračala vse do lovske opazovalnice nazaj, sva raje zavila kar strmo levo navzgor v hrib in na vrhu spet prišla na pravi kolovoz. Še dobro, da imamo te moderne navigacije, iz katerih zadosti hitro razbereš pravilno smer cilja, ko se začne pot preveč spuščati v dolino.

Vrh
Vrh je srednje velika gozdna odprta jasa. Z nekaj drevesi tu in tam. Prostora za antene je dovolj. Motenj na UKV ni. Pokritja z GSM signalom, vsaj na mojem telefonu pa tudi ne.

Zaključek
Čofatijev vrh je eden lepših nižjih SOTA vrhov na tem koroškem koncu. Dvomim, da boste imeli kakšno družbo ostalih planincev. Vpisne skrinjice nisva našla. Vrh je skoraj povsem poraščen z borovničevjem. Letos bo dobra bera. Škoda, da sva imela tokrat, 11. junija 2023 slabo vreme, ki ni dopuščalo daljše aktivnosti, če nisem hotel imeti mokrih radijskih postaj. Morda pa kdaj drugič ujamem lepše vreme. SOTA obisk Čofatijevega vrha vsem, ki še niste bili tukaj, toplo priporočam.

Youtube filmček
https://www.youtube.com/watch?v=H1I0UdH ... anderZagar

Tukaj zapustimo asfalt (koordinate št.1)
Cofatijev_vrh_IZ_CESTE_DESNO.jpg
Cofatijev_vrh_IZ_CESTE_DESNO.jpg (8.22 MiB) Pogledano 240 krat
Zanimivo, kam so postavili mejni kamen. V potok!
Cofatijev_vrh_MEJNI_V_POTOKU.jpg
Cofatijev_vrh_MEJNI_V_POTOKU.jpg (8.89 MiB) Pogledano 240 krat
Parkiramo na prevalu (koordinate št.2)
Cofatijev_vrh_PARKING.jpg
Cofatijev_vrh_PARKING.jpg (7.66 MiB) Pogledano 230 krat
Lovska opazovalnica. Tu ste že predaleč. Že prej, malo nazaj, je treba zaviti na levi kolovoz
Cofatijev_vrh_OPAZOVALNICA.jpg
Cofatijev_vrh_OPAZOVALNICA.jpg (7.26 MiB) Pogledano 240 krat
Ko pridemo do tega mesta, se usmerimo desno navzgor, po grebenu
Cofatijev_vrh_TUKAJ_DESNO_PO_GREBENU.jpg
Cofatijev_vrh_TUKAJ_DESNO_PO_GREBENU.jpg (8.39 MiB) Pogledano 240 krat
Mimo Šoparjevega vrha
Cofatijev_vrh_SOPARJEV.jpg
Cofatijev_vrh_SOPARJEV.jpg (8.91 MiB) Pogledano 222 krat
Na vrhu Čofatijevega vrha
Cofatijev_vrh_NA_VRHU.jpg
Cofatijev_vrh_NA_VRHU.jpg (5.76 MiB) Pogledano 240 krat
Tabla na vrhu
Cofatijev_vrh_VRH_TABLA.jpg
Cofatijev_vrh_VRH_TABLA.jpg (8.67 MiB) Pogledano 222 krat

Vreme ni hotelo sodelovati in je poslalo ploho. Katero po vrsti že?
Cofatijev_vrh_PLOHA.jpg
Cofatijev_vrh_PLOHA.jpg (9.24 MiB) Pogledano 240 krat
Make love. Not war
Cofatijev_vrh_mladiči_bodo.jpg
Cofatijev_vrh_mladiči_bodo.jpg (4.69 MiB) Pogledano 222 krat

Odgovori