S5/KS-043 Špilk

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/KS-043 Špilk

Odgovor Napisal/-a S57S »

Uvod
Na Špilk me je opozorila Sabina, S53YL , ki mi je dala tudi nekaj dodatnih koristnih napotkov.
Za obisk tega SOTA vrha sva si z Božo izbrala 26. april 2023.

Parking koordinate
46.19678, 14.81155
Najbolje je parkirati nekoliko višje od zabetoniranega odlagališča za kurji gnoj. Vsaj zdi se mi, da je temu namenjeno, saj je spodaj farma piščancev, mimo katere ste se pripeljali. Kasneje vsa videla, da se da v bistvu peljati še višje, vendar vseeno predlagam za parkiranje to mesto. Od tu do vrha ni daleč. Kakšne pol ure in še nekaj zmerne hoje.

Opis poti do parkinga-izhodišča
Izbrala sva pot, ki jo je predlagala Sabina. Po avtocesti do izvoza Blagovica in naprej čez vasi Zlatenek, Jelša ter do Gabrja pod Špilkom. Kot zadnje čase vedno, naju GMAPS navigacija pripelje na pravo mesto. Tudi tokrat je bilo tako. Vnesite ponujene koordinate in se prepustite tehnologiji.

Vrh
Vrh je delno poraščen, a omogoča postavitev tudi kašnega Inverted Vee ali EFHW žice. Jaz sem delal kar ''iz roke'' (KX2/AX2). To je najhitreje, saj sva želela obiskati še naslednji hrib, S5/KS-050 – Jasovnik, ki se nahaja v avtocestni smeri naprej, proti Mariboru. Na UKV motenj ni.

Zaključek
Špilk je zanimiv hrib, na katerem vrhu je še bolj zanimiva hišica, ki vas bo lahko obvarovala pred vetrom in kakšno nenapovedano ploho. Njenega zavetja tokrat nisva potrebovala. Hrib in vzpon sam je, čeprav mestoma strm, večinoma lahek. Primeren za izlete z otroci.

Parkiramo lahko tukaj. (pogled nazaj) Lahko pa tudi še višje. Po želji.
ŠPILK_PARKING_800.jpg
ŠPILK_PARKING_800.jpg (124.75 KiB) Pogledano 189 krat
Pot na Špilk. Približno na pol poti sva že
POT NA ŠPILK_800.jpg
POT NA ŠPILK_800.jpg (95.76 KiB) Pogledano 189 krat
Na vrhu Špilka je tudi hiška - bivak
NA VRHU ŠPILKA JE HIŠKA VELIKA_800.jpg
NA VRHU ŠPILKA JE HIŠKA VELIKA_800.jpg (201.8 KiB) Pogledano 189 krat

Odgovori