S5/KS-040 Sveti Križ

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/KS-040 Sveti Križ

Odgovor Napisal/-a S57S »

Aktivacijo Svetega Križa najlaže opravimo tako, da se do vrha pripeljemo z avtom. Ampak tokrat, 4. marca 2023, ta zadnji del, sicer asfaltirane, strmo vzpenjajoče se ceste, ni bil splužen. Tako sva parkirala ob vznožju Kriške gore, kot se še imenuje ta hrib. Poleg križišča, tik za vozilom, ki je bilo že parkirano tam. Oba avta lepo, drug za drugim, ob robu ceste. Verjetno se tukaj da parkirati tudi v letnem času. Koordinate parkiranja so tokrat pokazale: 46.40841, 14.94787. GMAPS pa bo zadovoljen tudi, če mu v njegov iskalnik vnesete Sv. Križ nad Belimi Vodami. Na grobo opisana pot poteka takole: Iz Velenja proti Šoštanju in nato naprej proti Zavodnjam. Pri gostišču Savinek pa nadaljujemo po levi cesti, ki vodi proti Smrekovcu. (Škoda, da Smrekovec nima svoje SOTA številke, kot edini vulkanskega izvora v teh koncih) Ko pridemo do kraja, kjer sva parkirala midva, se levo odcepi že omenjena cesta in vas popelje strmo navzgor do vrha. Ker pa, kot pravim, ta zadnja cesta ni bila očiščena snega sva od tu nadaljevala peš. Če boste parkirali na tem mestu, se lahko odločite za pešačenje do vrha po tej cesti. A SOTA, vsaj zame ni prava SOTA, če se vsaj malo ne potepamo po naravi. Zato sva že po nekaj metrih raje zavila na desno, na pešpot, ki pa razen samotnih stopinj in sledi smučarja, sploh ni bila ''uhojena''. Snega je bilo le za nekih 10cm in večjih težav z gaženjem ali nenormalnim vdiranjem tokrat ni bilo. Od avta do vrha sva porabila dobre pol ure. Vreme je bilo čudovito in na vrhu naju je pričakalo zahajajoče sonce. Dokaj neobičajen termin zame in za moje aktivacije vrhov. Prvo zvezo sem naredil šele ob 16:40 po lokalni uri. Ker pa sva imela kasneje še opravke, sem z aktivacijo tokrat resnično zelo pohitel in se odločil za samo 20m SSB, kar mi deluje nekako najhitreje. Ni dometa kot na CW, ampak gre pa hitreje. V sedmih minutah, me je na bandu našlo 13 srečnežev, od tega tudi Borut, S52AU, ki pa je bil malo višje kot v dolini in sicer na Polšniku. Kar pa je že bilo dovolj za najino SSB zvezo na 14 MHz. Tale AX2 antena za 20m pač ni naklonjena lokalnim S5 zvezam. Kot pravim, za kaj več tokrat časa ni bilo.
Iz prejšnjih, sicer že precej starih opisov na tem forumu, sem prebral, da so na na tem hribu na UKV velike motnje. Brez BPF bi bilo upanje na nekaj S5 FM zvez verjetno bolj v stilu CQ brez možnosti sprejema. Vrhovi z oddajniki pač niso naši največji prijatelji. UKV bo počakal na kašen primernejši hrib. Aktivacija je bila vsekakor po vseh predpisih uspešna. Ker je ta hrib relativno blizu domovanja ženinih staršev, se bom sem vsekakor še kdaj vrnil. Hrib sam pa je, ker se poleti da pripeljati, kot pravim dobesedno skoraj na vrh, zelo primeren tudi za invalide in tiste, ki imajo težave s hojo. 73, Aleksander, S57S

Izhodišče tokratne aktivacije
SVKRIŽ_1_1024.jpg
SVKRIŽ_1_1024.jpg (209.1 KiB) Pogledano 396 krat
Še malo in bova na vrhu
SVKRIŽ_2_1024.jpg
SVKRIŽ_2_1024.jpg (231.38 KiB) Pogledano 396 krat
Polička pride prav za pisanje v dnevnik
SVKRIŽ_3_800.jpg
SVKRIŽ_3_800.jpg (113.78 KiB) Pogledano 396 krat

Odgovori