S5/KA-021 Javorče (Konjščica)

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/KA-021 Javorče (Konjščica)

Odgovor Napisal/-a S57S »

14. januara 2023 sva z ženo obiskala najvišji vrh v pogorju planine Konjščica, imenovanega Javorče. Visok je natanko 1667m in je še poraščen z drevjem, ki pa je bolj redko in tu pa tam le omogoča malo razgleda. Štartala sva od doma pod Storžičem in za pot porabila dobri dve uri prijetne hoje ter iskanja, kje naj bi potekala najina pot. V bistvu se je treba držati smeri BELA PEČ. Gornji del ni markiran in si je potrebno malo pomagati z navigacijo. V veliko pomoč nama je bila sled v snegu nekoga, ki je šel tja gor pred nama. V dokajšnjo pomoč pa je tudi objavljena pot na hribi.net spletni strani in če ste tu prvič, si jo oglejte. Vrh je precej neobiskan. Večina pohodnikov zavije levo že nekaj nižje, kjer je pot še markirana, proti Beli peči. Cesta do doma pod Storžičem bi lahko bila malo bolje vzdrževana. Mladi oskrbnik je povedal, da jo popravljajo vsako pomlad, se pravi enkrat letno in vse bazira le na privatnih žepih. Kaj je s tem mislil, vam je verjetno znano. Čisto spodaj v dolini je znak prepovedan promet za osebna vozila, razen za komunalu in rešilce. Vprašal sem oskrbnika in mi je povedal, da so se že pogovarjali, da bi ga odstranili, saj je bil predviden kot opozorilo predvsem štirikolesnikom ki najbolj uničujejo cesto in plašijo živali. Tako gozdne, kot one bolj domače z mlekom. Odločite pa se seveda sami. Če parkirate spodaj, v dolini, računajte vsaj z dobro uro hoje do koče. Vrh sam je dokaj VHF/UHF zasenčen z višjimi hribi. Uspel sem vzpostaviti nekaj 2m in 70cm zvez, a kaj več z ABBREE EFHW anteno očitno ne gre.
Še koordinate parkinga : 46.3587, 14.3906 73, Aleksander, S57S

Odgovori