S5/JA-026 Zadnjiški ozebnik

Moderator: s58r

Odgovori
s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

S5/JA-026 Zadnjiški ozebnik

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Zadnjiški ozebnik že tako ali tako ne spada med ravno oblegane vrhove, še manj pa je priljubljen med SOTA-ši. Pred mojo aktivacijo je bil nazadnje aktiviran leta 2011 od S56JAZ, Marko - S57MS pa ga je lepo opisal tukaj.
Parkiram na parkirišču, ki se nahaja tik ob zadnji oz. prvi serpentini vršiške ceste, seveda odvisno iz katere smeri gledate. Parkirišče je ogromno, urejeno in služi kot izhodišče za dolino Zadnjica, po sredini katere pelje makadamska cesta, kjer pa nam navadnim smrtnikom ni dovoljeno voziti.
Pot vse do vrha ni niti malo zahtevna in vseskozi velja, da se držimo desne in nekako v krogu pridemo na vrh. Nekako težje se je le orientirati na sedlu Čez Dol, kjer pri Y razcepu nadaljujemo desno in zopet takoj po cca. 10ih metrih skrenemo desno na dokaj neopazno stezico. Baje, da je bil včasih tam celo možic, sedaj ga namreč ni. Tukaj moramo slediti rahlo v levo in počasi v breg kjer pridemo na vse bolj vidno stezico, ki nas zopet v rahlem loku pelje desno v hrib. Od tu naprej do vrha ni nobenih težav, razen cretovje je pač malo višje in ga je potrebno mestoma odrivati z rokami.
Vrh je lep razgleden s skrinjico, vendar brez vpisne knjige.
UKV-ja tokrat nisem vlačil s seboj, saj nimam nobene pametne antene, katera bi signal »porinila« čez masiv našega očaka proti potencialnim lovcem. Dosti je bil že KV in zvok telegrafije saj sem tako naredil lepo število zvez.
Še en čudovit vrh, katerega priporočam praktično vsem in to v vseh letnih časih. Potrebno se je pač zavedati, da tura pač ni ravno kratka in da od sedla Čez Dol pač ni več smerokazov in markacij.

Slika
Še v dolini Zadnjica

Slika
Tukaj gremo že v smeri sedla Čez dol

Slika
Tukaj se poti odcepijo. Levo - Prehodavci, desno pa nazaj v dolino oz. nekaj metrov kasneje na ozebnik.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Vas Trenta iz zraka

Slika
Dolina Zadnjica (iz zraka)

Odgovori