S5/JA-055 Dovški križ

Moderator: s58r

Odgovori
s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

S5/JA-055 Dovški križ

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Kljub obilici dela ki me čaka doma, sem se odločil da grem zopet na eno aktivacijo. Seveda so bile razmere na terenu in vreme odlične tako da
je bil že čas da se podam nekam višje. Kolebal sem med Kukovo špico in Dovškim križem, a je slednji zmagal, ker še ni imel
aktivacije. Kljub nekoliko čudni izbiri vrha, sta se vseeno mojemu povabilu odzvala tudi Aleš-S56AW in Klemen.

V nahrbnik sem kljub maju vrgel tudi dereze, cepin in čelado, tako da je ostalo bolj malo prostora za ostalo
kramo. Dodatne opreme praktično nisem imel, seveda če med njo ne sodimo radioamatersko opremo :). Za zabavno elektroniko
in dodatno varnost je poskrbel Aleš, poleg fotoaparata in GPS-a je vzel tudi pasove, vrv,....

Zgodnji štart se je izkazal za dobro odločitev saj smo se na začetku kar lovili kje pustiti avto. Parkirali smo
zraven Poldovega rovta. Kljub zgodnji uri vidimo shojeno potko ki vodi navgor, a nismo bili čisto prepričani da je
prava. To nam potrdi tudi moški ki se nam je približal. Seveda je videl da smo nekam zgubljeni, zato je rekel da nam bo
pokazal pot. Kmalu se priključimo na pot ki je vrisana na zemljevidu in pelje od glavne ceste nad jaso v Poldovem rovtu.
Nadaljujemo še kakih deset minut in prispemo do križišča treh poti. Naravnost nas pot vodi preko Brinove glave (čez Brinje),
levo je pot direktno do bivaka, desno je pa pot ki vodi vzdolž pod Brinovo glavo in Tičarico. Odločimo se da
nadaljujemo preko Brinove glave saj je pot za vzpon primernejša. Na strmi poti ki nas je vodila med Šplevto in Gornjo kopico nas nekaj
časa spremlja oglašanje ruševca, ki je nekaj časa veselo stopical pred nami. Tone ki nam je sprva kazal pot se je tokrat
odločil da gre kar z nami. Pogovor in seveda moj drog na ruzaku je naneslo tudi na to da je Tone bivši radioamater,
tako da me je popolnoma razumel ko so me morali večkrat čakati. Na višini Šplevte, na prelazu je zopet točka odločitve.
Ostro levo gremo lahko na Šplevto, levo je pot do bivaka II, desno pa za Dovški križ. Pot šele sedaj postane na nekaterih mestih
malo bolj nevarna, poleti pa ne predstavlja kakšen bav bav. Po dobrih 3 urah in pol prispemo na vrh. Ker sem predvideval
da bomo hodili nekoliko več sem tokrat z najavo brcnil v meglo, saj si nisem mislil da bom/bomo lahko tako hitro uspeli priti na vrh.

Na vrhu počasi postavim svojo polagalko in priklopim svoj QRP. Toda na sprejemu je bilo čisto mrtvo. Po zamenjavi antene, in
napajanja sem ugotovil da nekaj ne bo vredu. Lotim se še odpiranja škatle da bi videl če se je kaj strgalo ali kaj
podobnega naredilo, toda tudi je tukaj vse normalno. Hm potrebno bo temeljitega pregleda doma. Zaprem in poskušam najti vsaj kakšen
močan signal na 7 MHz. Na celem bandu slišim samo eno postajo, to mi da poguma da poizkusim pozivati.
Malo me preseneti da se sliši veliko lovce, res pa je da sem jih komaj slišal. Pod streho spravim celo 24 zvez.
Naredim premik na 30m, toda tam nažalost ne uspem slišati nikogar.

Vračamo se preko bivaka in potem navzdol ob Rdečem potoku. Če bi imel samo voki-toki, in da bi bilo že malo manj snega ni nobenega problema aktivirati tudi Kukovo špico, in tako narediti lepo krožno pot, seveda pa je potrebno dobro poznati teren, kajti v teh koncih markacij ni.

Aktivacija uspela, dan je bil čudovit, družba še boljša.

Hvala vsem za zveze!
mogoče bo komu v pomoč!?
mogoče bo komu v pomoč!?
mini-dovski-tracki.JPG (68.82 KiB) Pogledano 3941 krat
v dolini "Na brinju" med Šplevto in Kopicam (foto:S56AW)
v dolini "Na brinju" med Šplevto in Kopicam (foto:S56AW)
mini-DSC00051.JPG (28.51 KiB) Pogledano 3942 krat
levo S56AW, desno S53XX (foto:Klemen)
levo S56AW, desno S53XX (foto:Klemen)
mini-DSC00074.JPG (28.62 KiB) Pogledano 3941 krat

S56IAA
Prispevkov: 4
Pridružen: 19 Avg 2009, 06:47

Re: S5/JA-055 Dovški križ

Odgovor Napisal/-a S56IAA »

Izbrali ste res lepo in zanimivo turo, ki je zahtevala lepo vreme in primerne izkušnje. To pot sem opravil parkrat in mi je ena lepših in mirnih v Julijcih. Verjetno bi bila Kukova špica v nadaljevanju preko Škrnatarice prezahteven zalogaj v teh razmerah - včasih je bolje kak hribček pustiti za drugič. Morda se kje srečava na "nivoju" če že ne samo na frekvencah. Srečno !
Lep 73 S56IAA - Marijan

s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

Re: S5/JA-055 Dovški križ

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Oj Marijan,

ja nažalost je bilo za naše izkušnje preveč snega da bi nadaljevali proti Kukovi, čeprav smo imeli časa na pretek.

Se vsekakor vidimo!

lp
Slavc

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/JA-055 Dovški križ

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Slavc, si postajo uspel "ukrotiti"?
Jure S57XX

s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

Re: S5/JA-055 Dovški križ

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Jure, sem!
Takoj ko je bilo možno sem premeril sprejem. Občutljivost je bila nad 10uV :o
Napako sem našel šele z lupo ko sem pregledoval vhod rx-a in tudi takoj mi je bilo jasno kaj se je zgodilo.
Za LX sem v QRP-ja vstavil AA baterije, da bi imel dovolj "štroma" za vse aktivacije. Ko sem
pa prišel domov sem videl da sta oba plastična nosilca za baterije odlepljena. Tako so mi baterije
"zletele" tudi v ta toroid in pretrgale del navitja.
Očitno ti nosilci niso ravno najboljša izbira, no vsaj ne tako da so pritrjeni z dvostranskim lepilnim trakom,
če bi jih nekako privijačil bi bilo že boljše, a še vedno obstaja možnost da ti ven odnese posamezno baterijo. :?

Sedaj uporabljam samo še zunanji vir!

lp
Slavc

Odgovori