S5/CP-013 Tošč

Moderator: s58r

Odgovori
S57S
Prispevkov: 55
Pridružen: 03 Jul 2021, 00:19

S5/CP-013 Tošč

Odgovor Napisal/-a S57S »

Za pot na Tošč sem namerno izbral kakšnih 15 minut daljšo pot, saj so mi rekli, da je pot od kmetije Gonte sicer krajša, ampak malo ''težavnejša'' za parkiranje. Povedano mi je bilo, da se tam parkira na privat parkingu, v lasti kmetije Gonte. Zelo je odvisno, na ''katero nogo je vstal gospodar''. Ker sem jih že na moji aktivaciji Ključa, lansko leto, skoraj dobil po ''gobcu'', ker sem parkiral na robu gozda, do tja sem se namreč veselo zapeljal s Kadjarjem, ki ima 4x4, po sicer precej razritih kolesnicah od traktorja, a so le te potekale po travniku gospodarja, ki se je slučajno pripeljal mimo in ni bil navdušen, sem se odločil, da se podobnim dogodkom raje na daleč izogibam. Tukaj, na poti na Tošč preko Sela nad Polhovim Gradcem, teh težav ni. SOTA pa delam izključno zaradi zdravja. Torej... Torej, gremo k opisu. Če boste na hribi.net izbrali prvo varijanto Selo-Tošč, vas bo GMAPS aplikacija verjetno pripeljala na pravi ''naslov''. Moje koordinate, za parking ob kapelici, ''skrinšotane'' iz telefona so: 46.1016, 14.2958. Zakaj sem rekel verjetno. Zato, ker je Vilija, S55VN, Garmin mašina peljala drugje, če sem ga zadnjič dobro razumel. Navigacija rada hitro kam zavije, če le ima kje 100m krajšo pot. Za kvaliteto makadama ji sploh ni mar. Prevečkrat se je že zgodilo, da sem besno obračal. Torej, iz Ljubljane se peljemo po severni obvoznici do izhoda za Podutik. Nadaljujemo po podutiški cesti mimo Loga, Dvora in Srednje Vasi pri Polhovem Gradcu vse do Polhovega Gradca. Nato pa nadaljujemo po zanimivi cesti, ki na enem odseku pelje skozi dvorišče Polhograjske graščine, vse do vasi Selo nad Polhovim Gradcem. Cesta je večinoma asfaltirana, le na zgornjem delu je makadamska, a je makadam (dne: 9 februar 2023) zelo lepo vzdrževan. Tik preden zagledamo prve hiše, se asfalt vrne. Parkiramo ob Kapelici na primernem mestu. Pot nadaljujemo peš, desno mimo kapelice, po blagem klancu navzgor. Ko pridemo do cerkve Sv. Jedert, jo obidemo po levi strani v hrib. Pot do vrha ni težavna. In je primerna tudi za večje nahrbtnike. Zdaj ko sem opravil kar nekaj aktivacij s KX2 in Elecraftovo AX2 anteno, ter je kompletna teža SOTA opreme le 1,9 kg, mi kar ni, da bi s sabo tovoril kaj težjega. Ampak, ko bo topleje se bom verjetno vrnil nazaj na polagalko in žico. Zakaj? Preprosto lažje je ''klofati'' sede, kot stoje. Predvsem pa je hitreje. Po drugi strani pa bandi norijo in 10m in 12m bosta spet zelo aktualna. Torej, temu primerne bodo lahko tudi naše antene bistveno krajše.
Tošč je luštna lokacija, ''nese'' zadovoljivo dobro tudi na 2m. Prostora na vrhu je dovolj za razne antene. Enostavnejše pa je tako ali tako z vertikalko. To vsi vemo. Se pa na vrhu ni možno kam dlje umakniti, saj je vrh na samem grebenu in ostali planinci se lahko čudijo našemu hobiju. Ampak, tudi to je promocija. Motenj na vrhu nisem zaznal. 73, Aleksander, S57S
Parkiramo tukaj nekje
TOSC_1_1024.jpg
TOSC_1_1024.jpg (211.25 KiB) Pogledano 387 krat
Cerkev Svete Jedert
TOSC_3_1024.jpg
TOSC_3_1024.jpg (250.05 KiB) Pogledano 387 krat
Na vrhu Tošča, 6. februarja 2023
Priponke
TOSC_NA_VRHU_860.jpg
TOSC_NA_VRHU_860.jpg (237.22 KiB) Pogledano 378 krat

Odgovori