Antene za aktivatorje

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Antene za aktivatorje

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zdravo!

Še ena tema, ki bo morda zanimiva za večji krog občinstva. kakšne antene uporabiti kot aktivator?

Jaz sem si iz 0.75mm2 žice naredil dipol za 20/30/40m. Bande menjam tako, da imam v vsakem kraku vmes po dva izolatorja. Žico sklenem in razklenem z uporabo kabelskih čeveljčkov. Menjava banda mi vzame 1-2 minuti. Odvisno koliko segmentov fiberglas palice moram spustiti. Nič ne kompliciram s kakimi baluni, zadevo napajam preko 10m RG59 kabla. Z Velcro trakovi (ježki) fiksiram koaks ob fiberglas na treh višinah tako, da mi taža kabla preveč ne zvija fiberglasa. Na zgornjem delu najdebelejšega dela fiberglas palice sem z RF cevno objemko pritrdil tri ušesa (od verige), na katere pritrdim vrvi za fiksiranje palice. Za vsak slučaj ima s sabo še 13m vrvice, če bi zaradi vetra bilo potrebno palico dodatno privezati tudi pri vrhu - kot dve vrvi pa služita kar kraka antene. Anteno obesim pri dnu najtanjšega segmenta (višina cca 9m) tako, da na vrhu ostane še prostor za SOTA zastavico :P

Antena s kablom, brez stolpa, ne tehta niti 1 kg. Enostavna zadeva, kjer skoraj ne morete zgrešiti.
Jure S57XX

s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

Re: Antene za aktivatorje

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Jure,

jaz sem uporabljal 2 dipola, enega za 20 in enega za 40 z skupnim napajanjem. Anteno sem delal
v soboto ponoči, pa mi je kjub temu špilala odlično (Murphy??). Problem je samo to da porabiš več časa za postavitev pa nekaj več teže je.Ker nisem imel na voljo nobene druge žice sem bil primoran uporabiti izolirano mehko žico 0.75 mm2 zato sta tudi dipola malo težja. Pred pakiranjem sem vso opremo tehtal, tako da imam vsaj malo referenc za naslednjič.
Mogoče bo za koga zanimivo:

Teža antenskega sistema:

teža dipolov (20in 40) - 600g
teža kabla (RG58/cca15m) - 660g
sidrne vrvi za polagalko - 150g
vrvica za dipole (50m) - 110g
polagalka (8m) - 900g
---------------------------------------
skupaj : 2420g


lp
Slavc

s52ft
Prispevkov: 23
Pridružen: 22 Maj 2008, 11:34

Re: Antene za aktivatorje

Odgovor Napisal/-a s52ft »

Hoj,

sam uporabljam l/4 vertikalko za 20 m in za 80m http://lea.hamradio.si/~s52ft/pic/80mGPc.gif
Pri obeh ima zraven dva poglasena zicna protiutega, ki jih razpeljem drug nasproti drugega.
Ant za 80m ima spodaj na zarilcu bnc, in gre direkt v postajo, protiuteg je pa prikljucen na ozemljitveni
vijak zadaj FT817.
Za 20m je narejena iz cevi, ki gredo ena v drugo zelo lahek in mehak alu. 80m terska je narejena iz
zice. V planu je se vertikal za 40m le spoja za cevi je treba se postruziti.

73's

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Antene za aktivatorje

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Vlečenje žic dipolov se lahko zakomplicira tako na vrhovih, kjer ni prostora ali pa na vrhovih, ki so porasli z gozdom. V takih primerih bi prišla prav vertikalna antena. Dve ideji najdete na SOTA DL spletni strani:

http://www.sota-dl-alpen.de/articles/uKWA_DD1LD.pdf

in še ena

http://www.sota-dl-alpen.de/articles/Be ... DL2DVE.pdf

Prav tako je zanimiv predlog, kako iz pohodnih palic sestaviti stolp:

http://www.sota-dl-alpen.de/articles/SO ... DL3MAV.pdf
Jure S57XX

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Antene za aktivatorje

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Še dve zanimivi ideji, ki jih je zbrskal Brane S51UJ.

Kolikor poznam dosedanje dogajanje na S5 SOTA vrhovih, loop antena "portable izvedbe" še ni bila preizkušena. Kdor bi rad malo eksperimentiral, bo našel načrt in opis, ki ga je prispeval G4FON TUKAJ.

ON6MU ima na svoji strani o "domačih izdelkih" ;) prikazanih kar nekaj zanimivih idej (KLIK), med katerimi je morda za SOTA delo še najbolj zanimiva TALE.
Jure S57XX

s54q
Prispevkov: 317
Pridružen: 20 Maj 2008, 21:24
Kontakt:

Re: Antene za aktivatorje

Odgovor Napisal/-a s54q »

Izgleda super. Ne vem sicer kako se bi obnašalo na kakem kamnitem vrhu. Mogoče UFB. Potrebno testirat. Sam pa najraje ostanem pri Inv. V, 10 nad tlemi. Zaemkrat me še ni pustilo na cedilu.
Hvala za idejo. So vedno dobrodošle.

lp Boris S54Q

Odgovori