EF 40/20/10 Trail-Friendly

Moderator: s58r

Odgovori
s58r
Prispevkov: 276
Pridružen: 10 Maj 2008, 18:27

EF 40/20/10 Trail-Friendly

Odgovor Napisal/-a s58r »

Tako imenovana EndFed antena je priljubljena tudi med SOTA navdušenci.
Na internetu lahko zasledimo kar nekaj ponudnikov in proizvajalcev to vrstnih anten.
Proizvajalec LNR ( http://www.lnrprecision.com/ )je znan po svoji kvaliteti izdelave in tudi sam imam pozitivno izkušnjo z EF-40.
( 20 M dolga žica z prilagoditvijo napajanja na koncu, ki pa je namenjena samo za 7 MHz ).

Že nekaj časa sem spremljal ocene in komentarje njihoe EF za 40/20/10 m področje.
Pcene so bile odlične, kar si lahko ogledate na tej povezavi : http://www.eham.net/reviews/detail/5105

Ravno, ko sem jo hotel naročiti, pa so izdelali novo verzijo te antene,ki je še manjša, lažja...
Njena oznaka je EFT-10/20/40 Trail-Friendly ... ime pove vse ... hi.
Naročil sem jo ( hvala Bojanu Sepu za pomoč ) in po 10 dneh ( vmes so bili še prvomajski prazniki ), je na moj naslov prispel majhen paketič...
Tokrat so se me "usmilili" tudi carinki, saj ni bilo treba plačati ničesar ( običajno so v ceno všeteli še poštnino ...).

Slika

Slika


Ker ni bilo časa, je antenca mirovala dober mesec dni in šele pred dnevi sem uspel pri kolegu Darkotu, S58Q ki ima MFJ-jotov antenski analizator.
Antena je imela še kos žičke katere namen je, da jo po potrebi dodamo-podaljšamo ob prvi uglasitvi ... Kar pa v mojem primeru ni bilo potrebno,
saj je bil SWR na cw delu vseh treh območij OK ...

Dolžina celotne antene je dobrih 12 m. Na spodnjem koncu prilagoditev in priključek za anteno, na nasprotnem koncu pa majhen izolator in dobra dva metra
pod njim chok, ki ima ušeske ki služijo za navitje žice .. seveda potem ko anteno pospravite. Sprva se mi je zdela ta rešitev super, ko pa sem jo večkrat odvil
oz. navil, sem imel občutek, da bo potrebno najdi drugačno režitev, saj je žica zelo tanka.... Je pa celotna antena težka komaj 60 g in če vam bo padla v travo,
jo lahko celo izgubite .. hi.

Več podatkov : http://files.sota.si/WINTER2012/EFT10-2 ... 5b1%5d.pdf

73 de S58R - Rado

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: EF 40/20/10 Trail-Friendly

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Rado, je to potem 1/4 lambde na 40m ali tista tuljavca, ki služi tudi za navijanje, toliko podaljša anteno na 40m, da je električno dolga 1/2 lambde? Zanimiva rešitev za kake čudne vrhove, kjer lahko le krajše palice s sabo neseš.
Jure S57XX

s58r
Prispevkov: 276
Pridružen: 10 Maj 2008, 18:27

Re: EF 40/20/10 Trail-Friendly

Odgovor Napisal/-a s58r »

Jure, tako je.

Prva aktivacija v nedeljo oz. test z to anteno je bil tako, tako ...
Res pa da sem bil v grmovju oz. v gozdne delu kjer sem kar matral da sem svoj mini DX-Wire stolp postavil saj toliko, da se antena ni dotikala vej....
Že pri merjenju doma ( s pomočjo antenskega analizatorja) se je pokazalo da ji ne ustreza invertiv v varianta ( najbolje je kot sloper ) in da je najbolj ugodno,
da je spodnji del ( priklop antene ) v višini 1 do 2 m nad zemljo, tako da sem uporabil kar pohodno palico.
Za vertikalno varianto pa bi tokrat prav prišla DX-Wire 12,5 m, ki mi je žal "razpadla" že dve leti nazaj...
Na 40 in 20 m sem naredil nekaj zvez, na 10 m pa ni bilo odziva....
Vendar kot sem dejal, to je prvi test iz "nižinske" lokacije ( BI-043 ) zelo zaprte lokacije, v gozdu ....
Potrebno je še kakšne dve-tri aktivacije, da bi lahko bila ocena bolj realna.... do takrat pa moram najti drugačno varianto navijanja žice..
Je zalo tanka, vendar se je pri navijanju okoli tiste tuljavce žička čudno vozlala.... tako da bom od tuljavce do priključka antene žico navijal oz. odvijal kot pri metru, na izvlek...

73 de S58R - Rado

s58r
Prispevkov: 276
Pridružen: 10 Maj 2008, 18:27

Re: EF 40/20/10 Trail-Friendly

Odgovor Napisal/-a s58r »

Po nekaj aktivacijah s to anteno, lako dam anteni pozitivno oceno.

Nič posebnega, je pa OK s stališča minimalnega "setup-a".
Ko sem uporabil kratko DX-wire polagalko, dolžine nekaj manj kot 10 m.
Ker je EF dolga 12 m, sem tuljavo pripen na vrh polagalke in krajši del ( dobra 2 m ) pripel navzdol po polagalki,
daljšega pa napel pot kotom ( tako da je bil vrh polagalke upognjen ) proti tlom,
oz. zapiknjeni pohodni palici, na katero sem pripel priključek in povezal coax....

V navodilih omenjajo, da je potrebno anteno uglasti ( samo na 40 m in če je tam SWR OK, je tudi na ostalih dveh bandih )
z krajšanjem oz. daljšanjem kabla na dolgem koncu. Na terenu tega seveda ne delam, zato sem na zadnjo aktivacijo vzel s seboj antenski analizator
in najbolj ugoden SWR dosegel s pribiževanjem oz. odaljevanjem spodnjega dela ob tal.

Slika
Na 40 m
Slika
Na 20 m
Slika
Na 10 m
V skupno dobrih 30 minutah dela ( v zelo vetrovnem vremenu ) sem naredil nekaj čez 30 zvez ( na 20 m tudi W ).
Na 10 m mi ni uspela zveza, ker sem poklcal samo nekajkrat, nato pa je začel mojo polagalko tresti star možakar,
ki me ni opazil in se ni mogel načuditi "čudni veji".... ( ker zaradi vetra mojih "opozoril" ni slišal, sem raje odnehal in začel pospravljati... hi ).

Slika
Slike so nastale na zadnji aktivaciji S5/BI-002 na Črnem vrhu....

Odgovori