Antene za "SOTA 12m izziv"

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Antene za "SOTA 12m izziv"

Odgovor Napisal/-a s57xx »

SOTA MT je ugotovil, da je na 12m premalo aktivnosti. Zato so si izmislili SOTA 12m izziv. Ker smo več ali manj vsi KV-jaši prilepljeni na bande pod 21 MHz, le tu in tam je kak izlet malo više, bi morda veljalo premisliti, katera od enostavnih anten za SOTA delo bi bila najustreznejša. Nekaj igranja z računalniškimi simulacijami in nekaj čveka z Jurijem S57X je privedlo do nekaj razmišljan, ki bi morda koristila tudi komu drugemo. Objavljena bodo v delih, kot postopoma nastajajo na papirju in v računalniku.

Najprej pa nekaj izhodišč na osnovi izkušen z dvema antenama za 7MHz. Zaradi omejitev foruma moram PDF dokument zazipati.
SOTA DX antene 1_del.zip
(160.41 KiB) Prenešeno 472 krat
Nadaljevanja sledijo ...
Jure S57XX

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Antene za "SOTA 12m izziv"

Odgovor Napisal/-a s57xx »

V drugem delu sta obravnavana inverted V dipol in vertikalna antena v dveh izpeljankah - običajna z radiali na tleh in GP antena.
SOTA DX antene 2_del.zip
(256.97 KiB) Prenešeno 416 krat
V nadaljevanju pride na vrso kvadrat, oziroma enoelementni quad.
Jure S57XX

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Antene za "SOTA 12m izziv"

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Tretji del je namenjen "kvadratu" oziroma "eno elementnemu qudu" - zaprti zanki, dolgi par procentov več, kot je valovna dolžina resonančne frekvence. Bo to tista enostavna antena primerna tudi za SOTA aktivnosti, od katere lahko pričakujemo največ?
SOTA DX antene 3_del.zip
(220.19 KiB) Prenešeno 384 krat
V naslednjem delu se lotimo trikotne zanke - delta elementa.
Jure S57XX

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Antene za "SOTA 12m izziv"

Odgovor Napisal/-a s57xx »

V tem delu bomo podrobneje pogledali eno elementni delta loop. Pokazalo se bo, da je malenskost slabši od zanke v obliki kvadrata. Nekateri načini napajanja antena pa ne prinesejo rezultatov, ki jih morda pričakujemo.
SOTA DX antene 4_del.zip
(312.28 KiB) Prenešeno 376 krat
Jure S57XX

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Antene za "SOTA 12m izziv"

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Za konec pa še nekaj prednosti in tudi težav, ki nam jih lahko prinese bolj realen profil terena, ki je sploh pri SOTA delu vse kaj drugega kor ravna površina.
SOTA DX antene 5_del.zip
(174.07 KiB) Prenešeno 382 krat
Jure S57XX

s58r
Prispevkov: 276
Pridružen: 10 Maj 2008, 18:27

Re: Antene za "SOTA 12m izziv"

Odgovor Napisal/-a s58r »

Jure, tole si lepo pripravil ... kot običajno. Hvala lepa.

Tako imenovana J antena ( varianta za 12 m band ), je prav tako primerna rešitev za SOTA aktivatorje. Priporočam da si ogledate spletno stran http://www.dk7zb.com/ in njegove članke o antenah. še posebaj zaradi veliko praktičnih rešitev ( različnih anten ), ki jih navaja... za ostale pa tale povzetek :

Slika

Slika

Slika

Konkretne vrednosti in antena bo gotova v nekaj minutah ( seveda če imate "lojtrice" ;) )

73 de S58R - Rado

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Antene za "SOTA 12m izziv"

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Ja, zelo zanimiva stran z veliko praktičnimi nasveti. Bo šla ob priliki tudi ta zadeva v primerjavo. Takole na prvo žogo bi še vedno dal prednost kvadratu, saj vemo, da je zemlja po vrhovih običajno še slabša kot "povprečna". To pa običajno daje prednost horizntalno polariziranim antenam, a nas po drugi strani "udari" s potrebo po obračanju.
Jure S57XX

s58r
Prispevkov: 276
Pridružen: 10 Maj 2008, 18:27

Re: Antene za "SOTA 12m izziv"

Odgovor Napisal/-a s58r »

Tudi sam zagovarjam quad oz. kateri koli loop ….. Mi pa ni in ni dalo miru ( še posebej ko sem ugotovil, da odpade moj letošnji FD … žal ! ), sem na hitro sestavil J-anteno za 12 m po navodilih in brez meritev ( razen SWR-a, pa še ta je bil 1:2 ) odšel na bližnji kucelj Col. Ura je bila okoli 16. po lokalnem času in na bandu ni bilo zaznati nikakršnega »prometa«, zato so bili moji CQ-ji neuslišani… Nekaj časa sem nato taval po cw delu banda in naletel na močnega španca ki se mi je, na moje veliko veselje, odzval. QTH Madrid in 599 ( v kar močno dvomim, ampak s tem se nima smisla obremenjevati ) ! Vrnem se nazaj na SOTA frekvenco in na moje presenečenje se mi odzovejo tri S5 postaje. Kasneje se pojavi še nekaj G ( vključno s starim znancem Roy-em ..).
Tako, osnovni namen ( aktivacija na 12 m ) je bil dosežen, zato sem se še malo sprehodil po frekvenci. V ozadju sem zaznal ZW in nato še zelo močan signal iz južne afrike…. seveda mi ni uspelo…..
Vsekakor je 12 m band zelo zanimiv in »primeren« za loop…. Ne nazadnje se bo dalo teh 12 m žice »posiliti« tudi na ostalih bandih …. Doma že imam dve teleskopski podajalki 4,1 m ki jih bom uporabil za 12 m loop, s tem da bota V kraka za 20 m, ki ju bom v horizontalnem delu sklenil v loop za 12 m. Samo ko bi bilo kaj več prostega časa…. Hi.

73 de S58R – Rado

Odgovori