S5/JA-015 Veliko Špičje

Moderator: s58r

Odgovori
S57MS
Prispevkov: 59
Pridružen: 17 Sep 2009, 22:37

S5/JA-015 Veliko Špičje

Odgovor Napisal/-a S57MS »

Po aktivaciji Zadnjiškega Ozebnika in prespani noči v zimski sobi na Prehodavcih sem se odločil, da bom v četrtek 10.06. aktiviral še Veliko špičje z referenčno številko S5/JA-015.Zjutraj je bilo vreme še oblačno z meglicami zato sem cincal katero pot naj izberem za pristop na Veliko Špičje in odlašal odhod , topil sneg in pakiral opremo .Ker mora biti za pristop po grebenu lepo vreme , sem se potem odločil , da grem po dolini sedmerih jezer.Sestopil sem že precej daleč ,ko sem v trenutku ugotovil da vreme vseeno ni tako slabo, zato sem se obrnil in kar poprek vzpenjal proti Zadnji Lopi kjer se prične greben.Pri vzponu na Zadnjo Lopo sem na travnatem pobočju videl toliko avriklja ,ki mu nekateri rečejo tudi lepi jeglič , kot še nikjer drugje.
avrikelj -lepi jeglič.jpg
avrikelj -lepi jeglič.jpg (126 KiB) Pogledano 2185 krat
Pri nadaljevanju na Malo Špičje sem naletel na prva snežišča ,ki so bila toliko strma ,da mi je cepin prišel prav za varen vzpon.Družbo mi je delal tudi gams ,ki je izgledal prav neugledno ,ker kot kaže menja dlako.Prav počasi brez bojazni se je sprehodil kakšnih 30m stran od mene ,da sem ga lahko tudi fotografiral.
Na vrhu Malega Špičja.jpg
Na vrhu Malega Špičja.jpg (144.72 KiB) Pogledano 2181 krat
Z Malega Špičja je sledilo nekaj spusta in v nadaljevnju prečenje še nekaj snežišč , ki jih ni bilo možno obhodit po kopnem.Sneg je bil sicer mehak in sem z lahkoto zasekal stopinjo pa vseeno bi imel brez cepina nelagoden občutek.Greben se kasneje tudi zoži in ponuja obvoz po desni strani z nekaj izpostavljenimi mesti a ves čas je bilo ob poti veliko avriklja.Po še dveh vzponih in spustih z dveh brezimnih vrhov sem se približal Velikemu Špičju ,ko me je prestrašil svizec ,ki je pridirjal izza ovinka in močno zažvižgal.Zadnji vzpon na vrh sem opravil kar po bližnjici čez skale ,da sem se ognil strmemu snežišču in pristal na prostranem vrhu.Na Velikem Špičju je res dovolj prostora za postavitav vseh vrst anten.
aktivacija S5 JA-015.jpg
aktivacija S5 JA-015.jpg (128.93 KiB) Pogledano 2181 krat
Na vrhu je žig a v skrinjici ni vpisne knjige.Medtem se je vreme precej izboljšalo in razgledi so z vrha res izredni ,da kar nisem mogel nehat fotografirat.Tokrat z aktivacijo ni bil težav In med 10 zvezami na 2m sem poklepetal tudi z S52KT/p , ki je bil na Debeli peči. Pri sestopu sem upošteval nasvet Marjana S56IHX in previdno in počasi prečkal snežišče ter za tem kar nekaj časa iskal pravo stezico v smeri sedmerih jezer.Za robom sem potem le našel rdeč krogec in se po kopni a strmi poti spuščal .Na poti je precej drobirja zato previdnost ni odveč ves čas ob poti pa cela poplava avriklja.Prišel sem do mesta kjer je obeležje ponesrečenemu planincu in tam so edina varovala na poti.Zajle so zanesljive in omogočajo varen spust v grapo in še izstop iz nje.Nadaljeval sem do glavne poti ,ki vodi od koče pri sedmerih jezerih proti Prehodavcem in se po dolini vračal proti jutranjemu izhodišču.V zimski sobi na Prehodavcih je bilo že polno Avstrijcev zato sem na njihovo začudenje rekel ,da grem v dolino.Malo pod sedlom Čez dol me je ujela noč a s čelno svetilko sem sestopal brez problemov .Na koncu daljšega snežišča sem ponovno iskal markirano pot a tokrat sem si pomagal z mojo novo pridobitvijo GPS in po 20 metrih vodoravno levo sem bil spet na pravi poti.Pot čez Zadnjico se mi je že kar vlekla ravno tako kot nočna vožnja domov čez Italijo.
Če bo kdo v kratkem ponovil to pot naj s seboj vzame cepin, mu bo prav prišel.


več slik na tej povezavi

https://photos.google.com/u/0/album/AF1 ... _ec7FoPKNU


73

S57MS Marko
Zadnjič spremenil S57MS, dne 18 Avg 2016, 18:19, skupaj popravljeno 2 krat.

s54q
Prispevkov: 317
Pridružen: 20 Maj 2008, 21:24
Kontakt:

Re: S5/JA-015 Veliko Špičje

Odgovor Napisal/-a s54q »

Bravo!

Boris, S54Q

Odgovori