Li-po akumulatorji za HAM namene

Moderator: s58r

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zdravo!

Zadeva izgleda zelo obetavno. Kolikor sem videl, lahko nastaviš izhodno napetost. 14V za radijske postaje je ravno prav. Slaba stran je le (lahko) le maximalni tok 3.5A. Za QRP delo čisto dovolj. Kaj več ostale specifikacije nisem gledal. Cena je kar sprejemljiva če upoštevaš, da zraven dobiš še polnilec. Kje pri nas to prodajajo?
Jure S57XX

s56g
Prispevkov: 5
Pridružen: 21 Dec 2008, 17:13

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a s56g »

Hoj,

Ena možnost je tu : http://www.comshop.si/Article.asp?articleid=57477" onclick="window.open(this.href);return false;

73 de tom*/s56g

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Še enega podatka nisem zasledil. Kaj mislijo z maximalnim tokom? Je to stalen (recimo mu srednja vrednost) tok, ali so ta maksimalne "špice", ki jih zadeva prenese.
Jure S57XX

s54km
Prispevkov: 18
Pridružen: 26 Dec 2008, 22:53

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a s54km »

Živjo vsem!

Bom še jaz nekaj dodal, glede na to da jih nekja časa uporabljam v modelarstvu in v zadnih časih tudi na SOTA aktivacijah.
Lukas zelo lepo in nazorni si predstavil vso zadevo. A z nečem se strinjam le delno. :P
S57LU says:
Dosti se je govorilo o nevarnostih, ki ji h prinašajo Lipo akumulatorji, da se vžgejo sami od seba, da jih raznese itd.Meni se od tega nič ni zgodilo, pa jih uporabljam že dve leti. Tehnologija je šla tako naprej, da ne poznam primera, da bi se to komu od modelarjev zadnje leto to zgodilo.
Strinjam se da se ne vžgejo kar same od sebe, jih raznese itd...ampak že ena manša naša napaka ( npr. ko jih po terenu mečemo v nahrbtnik in nazja, lahko poškodujemo napajalni kabel in s tem npr. kratki stik. Kar pomeni...bum! )
Sam sem po svoji krivdi baterije pozabil priključene na regulator nekaj več kod mesec dni. Čes njega je tekel majhen tokec a v dobrem mesececu se je pokazalo da je napetost na eni izmed treh celic 0V. Paket se je napihnil in seveda je fuč! V raziskovalne namene sem paket priključil kar na avtomobilski akumulator 13.8V kar je bistveno preveč. Posledice si lahko ogledate tukaj:
http://www.youtube.com/watch?v=5TEC5b8L ... annel_page

Nočem kar koli strašit ali kaj podobnega. Zavedat pa se je treba da moramo biti z njem previdni še posebej za to kar se uporablja na tenu ( mehanske poškodbe )
Za polnenje obstajajo celo vreče v katero vstavimo paket, in s tem zavarujemo okoliške predmete. "tudi kašna soba je že zagorela"
Slika

Kar se pa tiče same nabave:
Kitajci znovič presenečajo. Povsem konkurenčne ( že v modelarskem pogledu, kaj šele za SOTA delo ) so postale tele celice
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... ipoly_Pack
Z poštnino bi jih dobil za nekje 22€
Verjetno je za nakup največji problem polnilec. Cena polnilca v Slo. trgovini je kr 74€.
https://www.cool-pc.org/productdetail.php?prodid=3541

Toliko zaenkrat iz moje strani. b.p. še naprej uporabljajte li-po celice le na vsake toliko časa vrzite oči na njih in premerite napetosti po celicah. Kakšne vrednosti morajo biti je lepo napisal S57LU.
Na kakršna koli uprašanja z veseljem odgovoril, le če najdem pravi odgovor na njih. :)

Lep pozdrav Miha S54KM

Uporabniški avatar
S56LXN
Prispevkov: 246
Pridružen: 14 Jan 2009, 08:30

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a S56LXN »

Ojla!

Tudi sam sem interesent z LI-po akumulator, ker sem par dni nazaj dobil 817-tko.
Zato sem se danes oglasil v Primus R v Gmajnici 24 pri Komendi. Zanimal sem se za 3 celice kapacitete 2400mAh, povprečne kvalitete za ceno 51€.
Mogoče Lukas ali kdo drug ve, če je možna opcija za FT-817 4 celice: 4 x nazivna napetost 3.7V = 14,8V, oz. 4 x polna napetost 4,2V = 16,8V?
Dovoljena napetost za to postajo je 8,0 - 16,0V.
Je kapaciteta 2400mAh zadosti za 1-1,5 ure dela?
Polnilci z balanserjem stanejo cca 90 - 120€
Rok dobave za vse približno 10 dni.

Vesel bom odgovorov, pa lep pozdrav
Bojan

S53MN
Prispevkov: 157
Pridružen: 19 Avg 2008, 21:32

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a S53MN »

Polnilec
Baterija


Zgornja dva artikla sem kupil na zgornjem naslovu. Za 817ko moraš imeti izhodno napetost 11.1 V. Zgornja baterija mi zadošča za dve do tri aktivacije. Sam sicer še razmišljam o nakupu ene manjše, ki bi mi nudila suport v večdnevnih pohodih, če ne bi imel kje za napolnit baterije, kot na primer na Kokrškem sedlu.

Upam, da sem ti kaj pomagal, Bojan :)
73 de Andrej - S53MN

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Bojan,

predlagam, da pogledaš tudi tale polnilec in te akumulatorje. Tu sem nabavljal zadeve, ki so bile zadnjič na sejmu. Priporočam 3 celične. Pri 4 celičnih imaš lahko problem, ko je akumulator čisto napolnjen (previsoka napetost). Vse skupaj "matram" približno eno leto in deluje brez problema.
Jure S57XX

s58r
Prispevkov: 276
Pridružen: 10 Maj 2008, 18:27

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a s58r »

Verjetno je prva misel SOTA aktivatorja, ob tem kako zmanjšati težo opreme, zamenjava akomulatorja z LiPo baterijami. Ta misel je tudi mene preganjala kar nekaj časa in prva kalkulacija se je vrtela okoli 200 €. Na SOTAWatch sem zasledil informacijo, ki jo je podal Andy – MM0FMF

Polnilec :
http://cgi.ebay.co.uk/7-4v-11-1v-2-3-Ce ... 19b1595fe1

Baterije :
http://cgi.ebay.co.uk/2x-11-1v-4000mAh- ... 3ef1971859

Ker nisem pogost kupec na ebay-u, še manj uporabnik oz. načina plačila PayPal, sem sodelavcu dal 35 € ( vključno za potne stroške - letalska pošta, všteti stroški za zamenjavo valute , in pivce za maržo.... hi), katere je nakazal 30.11.2009 in 15.12.2009 je prejel oba paketa ( polnilec in baterija ( 11,2v – 4000 mAh ) 2 kom. ).

Slika

Takole izgleda zadeva ( vključno z "poštno embalažo" ) ki bo delala družbo FT-817 .....

73 de S58R - Rado

S56KM
Prispevkov: 11
Pridružen: 15 Jan 2009, 20:17

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a S56KM »

Pozdravljeni,

tudi meni je postala ideja o LI-po akumulatorjih zelo všeč. Ebay nudi iz kitajske zelo poceni akumulatorje visokih kapacitet.

Ker imam postajo ft-857, ki se ne obnaša zelo ekonomično bom na hrib moral nositi malo več. Z litijevimi baterijami je ta malo več merjen v 1 kg. V primeru svinčevega pa bi to bilo še kak kilogram več. Postaja naj bi delovala med 11,8 in 15,9 V. In sem v velikih dvomih ali kupiti 3 celične akumulatorje ali pa 4 celične.

Če gledamo tako, je nekaj padca napetosti na sami bateriji, nekaj na varovalkah, na bateriji. ft-857 ni tako majhen porabnik niti na nizkih močeh. Ali mislite, da stvar ne bi delovala z 14,8V Li-po akumulatorji? Je to kdo poskusil? Ne mislim teh visokih voltažah oddajat s polno močjo...tja do 10W na soti bo pomojem več kot dovolj...

Mi lahko kdo svetuje kako je glede tega?

hvala in 73 de Kostja, S56KM

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Li-po akumulatorji za HAM namene

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zdravo!

Edini problem, na katerega bi lahko naletel, je napetost popolno napolnjenega 4- celičnega akumulatorja, ki je preko 16V in gre že tja proti 17V. Če ti postaja to prenese, potem ni problema. Še vedno lahko v napajalno linijo daš diodo, ki ti pobere cca 0.7V. Ko napetost pade, jo lahko izključiš (kratko skleneš). Mislim, da bi bila v tvojem primeru to boljša varianta, kot pa 3-celični.
Jure S57XX

Odgovori