Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Moderator: s58r

s58r
Prispevkov: 276
Pridružen: 10 Maj 2008, 18:27

Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a s58r »

Eden osnovnih problemov, kako zmanjšati odvečno težo potrebne opreme za aktivatorje, je prav gotovo pravilna izbira vira napajanja....
Za pravilno izbiro oz odločitev, pa je potrebno imeti čim več informacij.... med njimi tudi ta, ki jo je posredoval S57XX - Jure..

V priponki se nahajajo osnovni podatki enega od ponudnikov cenenih gel Pb akumulatorjev. Največ pri zmanjšanju teže bi se dalo narediti z uporabo litij - ionskih ali pa litij - polimer akumulatorjev, ki so za enako kapaciteto kot gel Pb več kot dvakrat lažji - a so tudi več kot 5x (petkrat) dražji.

Jure


http://files.sota.si/doc/fiamm_FG.pdf

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zdravo!

Predvsem je pri vsej zadevi potrebno spoznati lastno opremo - kako energetsko "požrešna" je. Na prvo aktivacijo sem se spravil z K2 in 7Ah akumulatorjem. Po dobri uri dela, se mu ni skoraj nikjer nič poznalo ;)

Sedaj uporabljam 2.2Ah svinčeni gel akumulator, ki povsem zadošča za več kot dve uri na bandu - pa še dvakrat lažji je. Za 2.9Ah akumulator Elecraft navaja, da bi zadoščal za 5 ur QRP dela ob 20% oddaji in 80% sprejemu. No, tule smo na oddaji več, kot ob običajnem delu. Enkrat moram prav preveriti, koliko časa bi dejansko zdržal.
Jure S57XX

Uporabniški avatar
S57D
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Jun 2008, 09:01
Kontakt:

Re: Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a S57D »

.
Zadnjič spremenil S57D, dne 26 Maj 2010, 16:35, skupaj popravljeno 1 krat.

s54q
Prispevkov: 317
Pridružen: 20 Maj 2008, 21:24
Kontakt:

Re: Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a s54q »

Pozdravljeni vsi.
Zadnjič, ko sem kupoval neke žice pri elektro skapinu v Ajdovščini sem videl, da preodaja akomulatorje ne vem sicer kakšne. 6V in 4.2 AH. Kupil sem dva in zanju odštel 17€. Povezal skupaj in stvar dela. Teža je 0,5KG. Zadnjič na Matajurju mi je zdržal dobro uro pa se mu tudi ni poznalo. Jutri gre sicer z mano n aTriglav Vendar ker mu ne zaupam ravno dovolj bom nesel še enega Pb gel 7,2 Ah. Prilagam link do slike:
klik

S51CG
Prispevkov: 6
Pridružen: 21 Okt 2008, 15:25

Re: Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a S51CG »

Sem razmišljal, da bi kupil AA calice 1.2V 10 komadov in jih povezal.
Kapaciteta paketa bi bila 3500mAh, teža je okoli 400gramov. Kolikor sem na oko gledal, bi za 5W in ~1.4A postajo zadostovali za dve uri dela. Zadeva se napolni hitreje kot svinčev akumulator, ni težka, zasede zelo malo prostora in je dovolj poceni napram Li-Po.

Kaj pravite na to?

S56WDN
Prispevkov: 35
Pridružen: 23 Jun 2008, 16:52

Re: Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a S56WDN »

S51CG napisal/-a:Sem razmišljal, da bi kupil AA calice 1.2V 10 komadov in jih povezal.
Kapaciteta paketa bi bila 3500mAh, teža je okoli 400gramov. Kolikor sem na oko gledal, bi za 5W in ~1.4A postajo zadostovali za dve uri dela. Zadeva se napolni hitreje kot svinčev akumulator, ni težka, zasede zelo malo prostora in je dovolj poceni napram Li-Po.

Kaj pravite na to?
živjo

zelo dvomim da se ti bo iz tipa AA obneslo da boš iz njih cuzal 1.4A.
Zbiram tolarje in evre kovance ter bankovce :) tako da če ima kdo kaj zame bom zelo vesel

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a s57xx »

S51CG napisal/-a:Sem razmišljal, da bi kupil AA calice 1.2V 10 komadov in jih povezal ...
Vprašanje je, kakšen trenuten tok ti posamezne celice lahko dajo in koliko se jim pri oddaji sesede napetost. Katere celice si gledal in katero postajo imaš v mislih?
Jure S57XX

S51CG
Prispevkov: 6
Pridružen: 21 Okt 2008, 15:25

Re: Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a S51CG »

Pozdravljeni,


Ja, celice bi lahko bile katerekoli modelarske (GP-jke in prijatelji) s kapaciteto 3600mAh. Kako je s praznilnimi tokovi še ne vem, ampak zdi se mi, da nekatere zdržijo tam okoli 1A.

No ja, v najcenejšem (najslabšem) primeru pa bom s seboj vlačil 12V 2.2Ah svinčevo baterijo. :D

Postaja je pa Icom IC-T8E, 1A/1.8A praznjenja glede na podrobno kontrolo navodil :roll:


LP, Marko

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zdravo!

Za ročno postajo zagotovo ne boš imel problema. Jo sicer ne poznam. Modelarski akumulatorji običajno dovoljujejo večje tokove - razen če niso "sprejemniške izvedbe".
Preveri pa, katera je največja priporočena STALNA napetost napajanja. Iz lastnih izkušenj vem, da se mi pri 12V napajanju (5W na izhodu) ročna postaja precej greje, tako da običajno delam kar z originalnimi akumulatorčki, ki kljub starosti zadoščajo za zveze, ki jih na 2m naredim, na izhodu pa še vedno dobim okrog 3W.
Jure S57XX

S51CG
Prispevkov: 6
Pridružen: 21 Okt 2008, 15:25

Re: Viri napajanja - energije : baterije, akomulatorji

Odgovor Napisal/-a S51CG »

Za postajo mislim, da so nekateri že poročali o švicanju elektronike pri 12v. Bom pa sigurno preveril, kakšna je moč pri nižji napetosti. Kolikor se mi zdi, je moč nekam čudno eksponentna glede na napajalno napetost in hitro pade na 1W ali 0.5W, kar je že bolj srednja žalost.

Sporočim jutri kakšni so podatki, pa bomo videli kako vročo "župco" ji lahko privoščim :D :D


LP, Marko

Odgovori