S5/BR-028 Poljane

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

S5/BR-028 Poljane

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Poljane se s svojimi 405m nadmorske višine uvrščajo med nižje vrhove na SOTA S5 seznamu. Vrh je nezahteven in ravno pravšen, da se ga aktivira "sproti", če imamo v teh koncih kake opravke. Poljane predstavljajo najvišji vrh grebena, ki poteka med dolino reke Dragonje na jugu, ter Izolo in Koprom na severu. Poznam jih že "od prej", saj sem večkrat sodeloval z S58U/p ekipo v FD tekmovanjih.

Dostop je nezahteven. Najhitreje pridemo na Poljane tako, da pred Koprom zavijemo v smeri Pule in se peljemo po glavni cesti do prevala, kjer nas smerokaz usmeri levo proti Šmarjam, desno pa na Gažon. V križišču se nahaja gostišče, ki po videnem služi tudi kot izhodišče za kolesarske podvige v smeri, kamor smo namenjeni. Cesto proti Šmarjam ni težko slediti. Občasno boste na betonskih električnih drogovih videli celo markacije. Od Šmarij dalje sledimo smerokazom za Pomjan. Ko nas cesta pripelje iz gozda na čistino, boste na levi strani kmalu opazili izvoz na makadamsko cesto. Tu lahko pustimo avto in nadaljujemo peš proti vrhu, ki se nahaja zahodno od nas. Še nekoliko zahodneje je zanemarjen "prireditveni" prostor, ki se ga vidi tudi na ortofoto posnetku. Nanj se da pripeljati tako, da smo še bliže dejanskemu vrhu.

Slika

Kratka, le nekaj 100m dolga pot nas vodi mimo nastajajočih vikendov, lovske preže in zadnjih ostankov ruja. Pot od preže dalje praktično izgine, tako da nadaljujemo kar ob kamniti ograji proti cilju. Ker sem bil na Poljanah po daljšem deževju, je teren kljub poležani tavi precej blaten.

Slika

Vrh, ki se komaj dviguje nad ostalo okolico se nahaja tam, kjer ga napovedujejo karte ;). Oznaka je sicer bolj podobna mejniku, a meni ustreza. Prostora je za kakršne koli vrste anten več kot dovolj.

Slika

PPS si postavim ob kamnitem zidu, ki mi služi kot miza in stol. Delo iz mokre trave, ki je že kdo ve koliko let ni nihče pokosil, nebi bilo najbolj prijetno.

Slika

Kljub izredno lepemu jutru v Škofji Loki me na morju pričaka oblačnost, na tej, za morske razmere, veliki višini :lol: pa tudi megla. Poljane se mi zagotovo maščujejo, ker sem jih v najavi imenoval "grič" ;). Praktično do konca aktivacije ni bilo nobenega pametnega razgleda, saj so se nad dolino Dragonje podile megle in zakrivale pogled proti mojemu naslednjemu cilju - Novi Brič. POgled proti severu - v smeri Kopra in naprej v notranjost, je zakrit z drevjem.

Tokrat imam s sabo ponovno dipol. Začetek dela na 40m ni najbolj obetaven, saj na 40m poteka tekmovanje. "Standardne" frekvence na 30m so zasedene, prav tako tudi klici na 2m ostajajo brez odziva. Očitno še prezgodnja ura za domačine ;), oddaljenost od "standardnih koncentracij" lovcev pa je tudi precejšnja - pa še bistveno višji hribi so vmes. Ko me odkrije Roy, G4SSH in objavi spot zadeve stečejo v ustaljenem ritmu. Končam z 60 CW zvezami in Dejanom, ki je na Blegošu. Od ostalih stalno prisotnih na 2m sem slišal le še dva znaka, a na moje klice nista odgovarjala.
Me delom me obišče srna, ki gre kake 2-3 metre mimo mene. Žal sem imel aparat spravljen v nahrbtniku, roke in ušesa pa polna pile-upa. Prihodnjič je potrebno imeti aparat vedno pri roki.

Po zaključku dela se lahko vrnemo proti Šmarjam, ali pa mimo Pomjana po cesti, ki nas vodi novim dogodivščinam naproti. Sam izberem drugo možnost, ki me pripelje v dolino Dragonje - izhodišča za naskok na Novi Brič.

Slika

Priporočljiva oprea: turistični zemljevid Primorje in Kras, dobri čevlji, v ob daljšem deževju mizica in stol. Terena očitno ne kosijo, zato je trava vedno, precej visoka. Poleti znajo biti kamniti zidovi naseljeni s sikajočimi žival'cami, zato je potrebno biti pozoren.

Lokacija vsaj trenutno ni zanimiva za nekoga, ki bi rad z ročno postajo za 2m in majhno anteno vrh aktiviral, saj lokalne aktivnosti ni. Potruditi se bi bilo potrebno z boljšo anteno in večjo močjo in izbrati kako tekmovanje, kjer se pojavijo vsaj glasni sosedi preko morja :P.

Še nekaj slik
Jure S57XX

Odgovori