S5/BR-007 Strgarija

Moderator: s58r

Odgovori
s51zj
Prispevkov: 93
Pridružen: 12 Apr 2009, 18:48

S5/BR-007 Strgarija

Odgovor Napisal/-a s51zj »

Lepo, sončno prvonovembrsko nedeljo sem aktiviral SOTA vrh Strgarija S5/BR-007. Do znanega Mašuna v Snežniških gozdovih sem se iz Ljubljane pripeljal po avtocesti do Postojne, nato do Pivke, od tam v Knežak, kje nas malo pred koncem vasi cestne table usmerijo levo za Koritnice in Mašun, do koder ves čas pelje asfaltirana cesta. Tam sem se držal leve ceste, pri ostanku črpalke za gorivo, ki je vrisana tudi v karti, se konča asfalt in nadaljuje lepa makadamska cesta. V prvem križišču zavijem desno in nato v prvem še enkrat desno, ter peljem do konca ceste, ki se zaključi s platojem – obračališčem za tovornjake. Prostora za parkiranje je torej na pretek. To mesto sem si izbral za izhodišče vzpona. Od tu sem šel par sto metrov nazaj po cesti po kateri sem pripeljal in nato zavil desno v hrib po gozdarski – traktorski poti ali vlaki, naravnost navzgor.

Slika
Modro je otnačena pot z avtom, viola pa peš

Slika
začetek traktorske poti

Slika
traktorska pot

Po cca 80 do 100 višinskih metrov nad cesto se na manjši jasici se teren zravna, od tam je vidno, da se pot v loku nadaljuje desno (kot je vrisano v karti), nadaljuje pa tudi levo proti mojemu vrhu, čeprav v karti te poti ni označene. Ta traktorska pot nas pripelje do večje jase, ki je tudi krmišče za divjad (prašiči imajo ledino s posejano repo).

Slika
Večja jasa, ki je vrisana tudi na karti

Od tu naprej sem šel proti vrhu naravnost skozi gozd, ki je listnat in dovolj redek, da imaš kar nekaj pregleda nad terenom. Vendar, ko se pričneš vzpenjati, je v tej smeri praktično drug ob drugem ali drug za drugim nekaj na oko enako visokih vrhov, ki te lahko zavedejo, da si že na pravem. Na enem, tik pred ciljem, na katerega me je zapeljala stezica, je celo na skali označen križ, vendar gre le za označbo meje. Garmin je neusmiljeno pokazal, da nisem na pravem mestu in sledil je še en manjši spust in vzpon na sosednji, pravi vrh. Vse skupaj je do vrha trajalo cca 1 uro zmerne hoje z orientacijskimi postanki. Vrh Strgarije je v obliki nekaj 10 m dolgega grebena, ki pa nima izrazitega vrha. Iskal sem označbo vrha, vendar sem našel le razmetan kup kamenja z enim vogalom razbitega zabetoniranega kvadra, kar bi v preteklosti lahko predstavljalo kakšno označbo.

Slika

Kot je pokazal garmin sem se postavil nekje na sredini grebena, kjer sem našel mesto za pps in anteno. Ker je vrh poraščen, je bil zaradi vejevja tudi s postavitvijo vertikal KV antene problem, saj se za 7 MHz nikakor nisem mogel izogniti krošenj, tako da sem se odločil le za 10 MHz.

Slika

Z delom sem pričel na 2m/fm, kjer sogovornikov ni zmanjkalo. Boštjanu S57GB hvala za spot. Z Bojanom S56LXN/p na S5/CP-007 sva naredila S2S zvezo. Na 70 cm me je slišal le Iztok S53IZ v »bližnjem« Zagorju. Na zaključku sva naredila še ssb zvezo na tem bandu, poskusila sva tudi na 50 MHz (na moji strani z »gumi« anteno, ki je priložena FT817) vendar se nisva slišala. Tudi na 10MHz/cw je bilo takoj po objavljenem spotu SM6SMU (hvala) živahno, po pol ure pa je zmanjkalo interesentov. Po že prej omenjenih poizkusih vzpostavitve zveze na 50 Mhz sem počasi zaključil in se po približno isti poti vrnil do avtomobila. Razmere za delo so bile zaradi sonca in popolnega brezvetrja odlične.

Oprema pps je bila standardna: FT817 5W s tunerjem, žična vertikal za kv in in HB9MTN anteni za 2m in 70 cm.
Narejenih je bilo 41 QSO. 19 na 2m/fm, 2 na 70 cm/fm in ssb, ter 20 na 30m/cw. Ena zveza na 2m je bila S2S.

Hvala vsem za zveze in spote.

73, Sergej S51ZJ

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/BR-007 Strgarija

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Lepo. Torej bi se dalo do tiste jase s križiščem priti tudi tako, da se s parkirišča nebi vračal, temveč nadaljeval po poti, ki je na karti vrisana in v loku obide vrtače in manjše hribčke ...
Jure S57XX

s51zj
Prispevkov: 93
Pridružen: 12 Apr 2009, 18:48

Re: S5/BR-007 Strgarija

Odgovor Napisal/-a s51zj »

Jure, verjetno bi šlo. Iz "obračališča" pelje pot, tako kot je vrisana na karti in sem tudi najprej šel malo pogledati po njej, pa se mi je zdelo, da bom šel vseeno preveč naokoli in sem se vrnil.
73, Sergej
Slika Slika

Odgovori