S5/BR-024 Stari tabor

Moderator: s58r

Odgovori
s51zj
Prispevkov: 93
Pridružen: 12 Apr 2009, 18:48

S5/BR-024 Stari tabor

Odgovor Napisal/-a s51zj »

Prvi maj. Že tradicionalni dopoldanski obisk Rožnika letos odpade (sem ji rekel šele zjutraj). Aja, zakaj pa letos ne? Ja, draga, letos je pa SOTA, itak je vseeno na kateri hrib greva na prvomajski špancir. In sva šla. Iz avtoceste izvoz za Divačo, v vas Lokev, mimo pošte nato iz glavne ceste na desno mimo par hiš in že sva na makadamu, kjer ob cesti parkirava. Pred nama je pot na 603 m visok Stari tabor, BR-024.
Po 15 minutah hoje po gozdni cesti zavijeva ob smerokazu Stari tabor levo. Pot skozi redek gozd je enkratna, sprehajalna, vse do zadnjih par sto metrov ko je za cca 10 minut ne preveč strmega vzpona, ki ga olepšajo rožce. Skupno okoli 45 minut in sva na vrhu. Lep razgled proti Nanosu in Vremščici. Pripeka sonce, piha, okrog se podijo oblaki, ki pa izgledajo daleč in nenevarni za dež.
Najdem klopco z mizo v zavetju in nad seboj na ravnem delu postavim palico, ki jo s tremi vrvicami vpnem na pripravljenih zankah na prvem elementu ter pričnem dvigovati žico za 7MHz vertikal. Ko je palica popolnoma iztegnjena in se vanjo in žico upre veter vidim, da je to čisto druga pesem, kot postavljanje stolpa v brezveterju. Ker je očitno, da brez dobre opore v temelju palice ne bo nič, jo prestavim nekoliko nižje med skale in oprem na sredini drugega elementa na neko rogovilo, ki je mogoče že služila podobnemu namenu. Sonce dobro žge in mi je že žal, da nisem izbral kakšne lokacije v senci. Oprema (vse je črno) se nezaščitena neznansko segreje, zaskrbi me temperatura FT817 in jo na tleh pod mizico najprej ohladim. Pokličem na 2m, oglasi se le S52LI, ki pravi da je Žapužah dež, jaz pa se hvalim s soncem. Ker me na 2 m nihče ne sliši grem na 7 MHz, kjer je okoli QRP frekvence živo kot na kontestu a uspem narediti le S2S zvezo z DK1BN/P. Nato se nadme pripelje oblak in začne na debelo kapljati. Ekspresno pospravim tehniko v škatle in se vmes tolažim, da mora biti vsaka stvar enkrat prvič in bom neuspelo aktivacijo pač ponovil, saj je izlet prav prijeten. No, pa se je oblak, še preden je začelo resno deževati, že odpeljal naprej. Ker pa izgledi za lepo vreme niso bili več tako obetavni, sem razpakiral le najnujnejše za aktivnost na 144 MHz, se prestavil na tisti rob vrha ki gleda proti Nanosu, dvignil HB9 kolikor sem imel kabla in napravil še 8 FM zvez. Zopet je bil v pomoč Milošev spot (hvala) in aktivacija je bila rešena. Čeprav sem anteno obračal v vse smeri, z S57D (ki sem ga sicer slišal in razumel) nisem uspel narediti zveze, z S56IHX na Obolnem pa je šlo. Doma sem na karti videl, da gre ravna linija med Starim taborom in Obolnim BI-031 natančno čez Ravbarkomando (višina cca 600 m), če sem anteno obrnil malenkost bolj severno proti Ljubljani pa je bil že napoti Nanos. Nekaj časa sem še vztrajal s CQ SOTA vendar brez odziva in ko sem se ravno poigraval z mislijo, da bi pa mogoče le dvignil še enkrat 40 m je parkrat zagrmelo, tako da sva nemudoma spakirala in jo mahnila navzdol ter še v suhem prišla v Lokev. Na poti domov je pri Postojni že padalo kot za stavo. Stari tabor - vsekakor tudi lep prvomajski izlet.

73, S51ZJ Sergej
Priponke
Vrh_BR024.jpg
Vrh_BR024.jpg (243.32 KiB) Pogledano 3731 krat
Pot_na-BR024.jpg
Pot_na-BR024.jpg (234.01 KiB) Pogledano 3730 krat

Uporabniški avatar
S57D
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Jun 2008, 09:01
Kontakt:

Re: S5/BR-024 Stari tabor

Odgovor Napisal/-a S57D »

.
Zadnjič spremenil S57D, dne 26 Maj 2010, 13:43, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/BR-024 Stari tabor

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zdravo Sergej!

Na sliki se ne vidi dobro, če imaš narejeno objemko na gornjem koncu najdebelejšega segmenta fiberglasa. Jaz sem okrog fiberglasa ovil debelejšo gumo in s cevno objamko fiksiral tri rinke. Vse skupaj sem dodatno prilepil. Na tri rinke s karabinčki fiksiram napenjalne vrvice (4mm). Zadeva je dovolj trdna, da mi ni še nikoli spodneslo fiberglasa - in to kljub temu, da ga je veter tako zvil, da je snel žico vertikalke.

Kako zadeva izgleda v praksi, se lepo vidi na tejle povezavi. Slika je tam nekje proti koncu. Gre za prvo aktivacijo, ko sem uporabljal še dipol.

Upam, da se kdaj slišimo tudi na bandu ;)
Jure S57XX

s51zj
Prispevkov: 93
Pridružen: 12 Apr 2009, 18:48

Re: S5/BR-024 Stari tabor

Odgovor Napisal/-a s51zj »

Hvala Miloš za spodbudo in hvala Jure za nasvet. Na palici imam objemko s katero sem pritrdil tri zanke v katere vpnem karabinčke. Pod objemko nisem imel prave gume (bolj plastika) in sem zadevo ravno danes zamenjal (ker je "lezla" navzdol), namesto zank si bom omislil kovinske rinke. Dobrodošla je tvoja izkušnja s palico. Zgolj po občutku (prvič sem jo postavil v vetru) sem bil namreč prepričan, da ne more obstati samo s tako nizkim vpetjem, dipola pa nisem imel razpetega. Torej vidim da gre. Po tvoji ideji pripravljam tudi kombinacijo vertikalke za 40 in 30 m.
Se slišimo.
Lep pozdrav vsem,
Sergej, S51ZJ

Odgovori