F/AB-001 Mont Blanc

Moderator: s58r

Odgovori
s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

F/AB-001 Mont Blanc

Odgovor Napisal/-a s53xx »

No pa je še drugič zaplapolala slovenska SOTA zastavica na Mont Blancu.
Moj napad na to goro ni bil nič kaj moj. Idejo, da bi jaz kdaj šel gor sem že opustil, saj je precej komplikacij z logistiko – predvsem spanjem v kočah, ki je prvi pogoj, da greš gor kot turist, kod drugo moraš imeti vodiča, na koncu pa še srečo z vremenom.
A glej ga vraga, precej stvari pride spontano in tudi to je prišlo. Prijatelj je bil ravno pred praznovanjem okrogle obletnice svojega rojstva zato pravi; Gremo na Mont Blanc! Ja Janez, ni problema, si mislim. Ti sam vse »zrihtej«, pa grem. Sprva sem mislil, da bi bil bolj kot spremstvo – kot voznik kombija, saj nisem več rosno mlad, pa tudi tista pošast za merjene teže že zdavnaj več ne kaže dvomestnih cifer. No na koncu pa se je odvilo tako, da je Janez stvar vzel resno, in ja, res sem vozil kombi, povrh pa še v hrib lezel.
Kljub ne ravno dobri napovedi za naslednji dan se v avgustu le odpravimo na pot. Sledila je tudi zelo modra odločitev – odpovemo spanje na zgornji koči Refuge du Gouter 3835m (zaradi slabega vremena), samo to je pomenilo da bomo en dan več v dolini, kasneje pa nam ne preostane drugega kot v enem dnevu gor in dol. No ne čisto tako, saj smo se popoldan podali do višine 3167m do koče Refuge de Tête Rousse in tam prespali.

Slika
Ledeniki se hitro topijo

Slika
S tole "garo" smo se peljali na okroglih 2400m.

Slika
Brez piva pač ne gre. Tisti ki niso nosili SOTA opremo so jih kar nekaj naložili v ruzak. V ozadju se vidi koča Tête Rousse, kar je pomenilo konec naporov za ta dan :)

Slika
Pogled proti Gouterju. Nova koča se vidi samo kot pikca na vrhu. Zelo dobro pa je viden Grand Couloir (ali po naše koluar, tudi koluar smrti), ki jih je že kar nekaj pokopal.

Slika
Pogled na ledenik Bionnassay. Nad njim se dviga Aiguille de Bionnassay (4052m)

Slika
Večer je bil čudovit zato smo šli pozno spat. Spal sem zelo slabo, kot tudi nekateri drugi. Skratka vstanemo ob drugi uri zjutraj in gasa.

Slika
Foto: Robi
Slika je posneta na cca. 3900m, ob svitu. Kljub temu, da je za nami že nekaj višincev, se še smejimo. Z "višinsko" še nobenih problemov. :)

Slika
Foto: Janez
Refuge du Gouter 3835m. Slika je posneta po poti nazaj.

Slika
Foto: Janez
Prekrasen pogled na Aiguille du Midi

Slika
Foto: Janez
Vrh je še daleč. Tukaj prvič pogledamo na sam vrh. Slikano tik pod Dome du Gouter (4300m). Pot nas tukaj vodi rahlo navzdol, zato je naša naveza še malo pospešila, saj se je meni mudilo z avktivacijo. Problem je bil, da smo morali ujeti "zobato" nekaj po 5. uri popoldan.
Skratka do bivakov (do Valoja - Vallota) je bil tempo zelo hiter, potem pa....
... se je začelo. Vsi, razen treh vodičev smo šli na vrh brez aklimatizacije. To smo vedeli že prej, da zna biti zelo velik problem. No kakor za koga. V navezi smo bili trije, vodič Robi - padalski kolega, pa Boštjan - jagr, pa moja malenkost. Oba veliko mlajša od mene in oba bolj fit. Skratka mene je kar odrezalo in to točno na 4390m nmv. Kasneje v dolini se je lepo videlo po grafu iz ure, kako mi je kar naenkrat narasel impulz in do vrha ni pojenjal. Ja bil sem ena velika "bremza" a je nekako šlo. Poleg tega smo nekaj težav imeli samo še z močnim vetrom na višini cca 4600m tako, da smo bili bolj pri tleh :)

Slika
Vrh je prostoren. Postavite lahko vse kar poželite :lol:

Slika
Foto: Robi
Veter na vrhu ni bil močan, a sem se le umaknil malo pod greben. Sota zastavca, je gledala čez vrh in sem jo kasneje snel iz polagalke, da mi jo nebi zlomilo.

Slika
Foto: Boštjan
Priprava za delo

Slika
Foto: Boštjan
Delati se je dalo brez rokavic in celo brez kape. Skratka čudovit dan za prste oblizniti. :D

Slika
Foto: Jernej
Naša naveza na vrhu.

Radioamatersko gledano sem bil malo razočaran najprej, ker nisem uspel narediti nobene zveze na dveh metrih. Postajca mi je čisto zablokirala, očitno zaradi mraza. Kako jo resetirati se takrat nisem spomnil. A rak rana vsega pa je bilo pomanjkanje časa za daljše delo na frekvenci. Kljub vsemu ostanemo kar nekaj časa na vrhu in to celo tako dolgo, da se je mene že zelo resno lotila višinska bolezen. Postajalo mi je slabo, zato na brzino vse pospravimo in opravimo hiter spust pod Vallot na 4250m, kjer čudežno pridem zopet k sebi.
Po isti poti kot navzgor se spustimo do vlaka, kar je skupaj naneslo 2400m spusta na dan, to pa za moja kolena ni bilo nič kaj prijetno, saj se ponavadi raje "vozim" dol, kot pa hodim :) Naj glede poti še enkrat omenim znani koluar smrti. Zjutraj oz. ponoči je zaradi mraza miren, a vračali smo se popoldan, ravno ko se sonce najbolj upre v steno. Veš čas je letelo dol, pa tudi takrat, ko smo bili zadnji trije v prečenju. Smo šli kot "snete skire" čez :)

Na koncu se je vse izteklo odlično. Dopust, ki ga ne bom pozabil. Hvala Janezu za pogumno odločitev, celotni ekipi pa za odlično pet-dnevno druženje.
Hvala Alešu - S56AW za najavo.
Hvala S58MU in S55DX za zvezo!

lp
Slavc

s58r
Prispevkov: 276
Pridružen: 10 Maj 2008, 18:27

Re: F/AB-001 Mont Blanc

Odgovor Napisal/-a s58r »

Bravo, iskrene čestitke Slavc !

73 de S58R - Rado

S51TS
Prispevkov: 4
Pridružen: 14 Jul 2019, 09:00

Re: F/AB-001 Mont Blanc

Odgovor Napisal/-a S51TS »

Pogumno dejanje , občudujem vas..
Čestitke
73 de
S51TS Toni

Odgovori