OE/KT-088 Oisternig

Moderator: s58r

Odgovori
S57MS
Prispevkov: 59
Pridružen: 17 Sep 2009, 22:37

OE/KT-088 Oisternig

Odgovor Napisal/-a S57MS »

Na Ojsternik visok 2052m v Karnijskih alpah sem se odpravljal že dolgo preden sem zvedel za SOTA aktivacije a je vedno prevladal kak drug cilj.V nedeljo 17.julija pa sem se odločil ,da ga obiščem sam ,ker nihče od domačih ni želel iti zraven.
Dostop je podoben kot za prva dva vrhova ,ki sem ju aktiviral v Karnijskih alpah.Po Gorenjski do Rateč ,naprej skozi Trbiž in še 8km do vasi Ukve ( Ugovizza). Sredi vasi sem zavil desno in skozi vas nadaljeval do ozke asfaltirane ceste, ki se je pričela dvigovati proti koči Nordio Deffar.Pri tej koči sem videl ,da cesta vodi še više proti sedlu Lom in da je rampa dvignjena , nikjer pa nisem opazil kakšne prepovedi vožnje.Nadaljeval sem po strmi makadamski cesti do višine okoli 1350m kjer sem se odločil ,da pustim avto na cestnem ovinku kjer je bilo še dovolj prostora.
Otovorjen z vso ham opremo ,ki jo običajno nosim na aktivacije in seveda nekaj opreme ,ki jo potrebujemo za gore sem nadaljeval peš v smeri severa po cesti in v približno 20 minutah prišel do nove koče pod sedlom Lom .Za kočo sem zavil desno in preko močnejšega potoka ,ki ravno tam izvira nadaljeval proti vzhodu proti Bistriški planini.Pot je bila prijetna skozi smrekov gozd , do odprtega terena s pašniki na Bistriški planini kamor sem prišel po dobri uri hoje.Na sedlu B. planine je večje število lesenih koč med katerimi se je paslo veliko krav, malo niže pa je bila tudi čreda konj.
iz gozda na pašnik planine B..jpg
iz gozda na pašnik planine B..jpg (50.75 KiB) Pogledano 2956 krat


Na Bistriški planini sem se obrnil levo in se podal za gručo planincev v dolgo prečenje proti NW.Hitro smo pridobivali višino in odpirali so se novi pogledi.Po dolgi prečki je pot naredila nekaj okljukov in že
sem s skupino prišel na položnejši del do nekega opuščenega objekta.Pred njim je bila tabla z pozicijo pomembnejših vrhov v Julijskih alpah.Žal je bilo vreme kjer sem hodil sončno a naši Julijci so bili zaviti v oblake in sem videl le nekaj najbližjih vrhov zahodnih Julijcev.Škoda pa tako so povsod opevani razgledi na naše gore z Ojsternika.Od opuščenega objekta sem sledil gruči planincev do bližnjega predvrha s križem ( 2035m )kjer sem tudi prvič prišel do meje z Avstrijo.Takoj sem videl ,da to ni glavni vrh saj se je kakšnih 500 m naprej dvigovalo položno sleme , ki je bilo više kar mi je pokazal tudi moj garmin.
Bistriška planina-Feistrizzer alm.jpg
Bistriška planina-Feistrizzer alm.jpg (36.33 KiB) Pogledano 2957 krat

Od avta do vrha sem potreboval približno dve uri in pol zmerne hoje.Vrh in tudi celotna pot je zelo lepa in primerna tudi za družine z otroci.Več takih družin sem tudi srečal.Menda so tudi razgledi v lepem vremenu čudoviti.Tako ,nekaj reklame sem naredil , da bojo morda ti hribi dobili tudi kak slovenski obisk več.
Kar prav mi je bilo da so se ostali obiskovalci zadrževali pri križu in sem na vrhu v miru postavil drog z anteno za 2m in 70cm.Na vrhu je pihal kar močan veter z juga zato sem se na avstrijski strani skril meter pod rob in v zavetrju pričel z aktivacijo.Na klicanje so se mi javljale same slovenske postaje .
prvo aktivacija na 2m in 70 cm.jpg
prvo aktivacija na 2m in 70 cm.jpg (31.95 KiB) Pogledano 2956 krat


In tako sem naredil 13 vez na 2m , še dve na 70cm od tega dve S2S z Iztokom in Sergejem na Vremščici.Ves čas sem gledal v Ziljsko dolino kamor pa je bil razgled soliden.S Francijem S57ILF sem naredil še vezo na 50 MHz SSB z buddistick anteno ,ki jo sicer uporabljam tudi za KV aktivacije.Do sedaj s to vertikalno anteno nisem imel kakšnega posebnega uspeha , čeprav sem jo postavil tudi na višjih gorah kot so pozimi Virnikov Grintavec, spomladi Rogatec in zadnjič Matajur z naše in italijanske strani ,ko sploh nisem uspel narediti veze na KV.No tokrat pa se je odprlo in so se veze na 7 Mhz SSB vrstile ena za drugo v postaji pa ni bilo slišati nobenega šumenja ali pokanja.Morda pa sem šele tokrat pravilno postavil anteno in radial. Bom kmalu videl na naslednjih aktivacijah.Posebno
močne so bile italijanske postaje onkraj celotnih Julijskih alp .Občasno so me prišli pogledat planinci in me kdo tudi vprašal kaj počnem.Ker mi nemščina ne gre angleško pa drugi ne razumejo kaj dosti smo hitro zaključili te pogovore.Bil pa sem vesel ,da sem na vrhu s slovenskim imenom slišal tudi slovenski jezik s koroškogorenjskim naglasom.
Sestopil sem prvo proti zahodu potem pa se kar poprek preko travnikov spustil do poti, ki je vodila niže spet na pot po kateri sem prišel zjutraj.Zmotil sem nekaj svizcev ,ki so žvižgali in se pred menoj
poskrili po luknjah, čreda ovac pa se ni dala motit.Do nove koče( še v gradnji) pod sedlom Lom sem sestopil po že znani poti.
Na cesti pa sem se obrnil desno navzgor proti severu na sedlo Lom, ki sem ga dosegel v 10 minutah.Pod njim je planina Dolinca enako idilična kot Bistriška planina.Pogled proti nebu mi je po krajši pavzi in malici pokazal, da se vreme še kar drži in grem lahko na še eno aktivacijo .S planine Doliniza 1460m vodi pot na hrib Starhand 1965m OE/KT-099 kar pa je že nova aktivacija in bi moralo biti že novo poročilo.

Še nekaj več slikic :

https://photos.google.com/album/AF1QipP ... zeRwY-Xv4M


Hvala vsem za vezo
73

Marko
Zadnjič spremenil S57MS, dne 11 Avg 2018, 21:29, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: OE/KT-088 Oisternig

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Marko,

SOTA na KV SSB je lahko težavna, če te kaka dobra duša ne spotira. Na SSB ni nekih "fiksnih" frekvenc, kjer bi bilo kup ljudi po EU na QAP-ju. Morda prihodnjič prosi koga na UKV, da počaka na frekvenci in mu poveš, kje boš klical. Zagotovo bo rezultat boljši :) ...
Jure S57XX

s54q
Prispevkov: 317
Pridružen: 20 Maj 2008, 21:24
Kontakt:

Re: OE/KT-088 Oisternig

Odgovor Napisal/-a s54q »

Ena od možnosti je tudi self spot na sota watch. V telefonski brskljalnik vpišeš naslov http://www.sota.org.uk/Spotlite/spot in se spotiraš. Tako sem delal sam. Na večini hribov ni bilo težav z signalom GSM.

lp Boris S54Q

Odgovori