I/FV-318 Monte Jof de Miezegnot - Poldašnja špica

Moderator: s58r

Odgovori
S57MS
Prispevkov: 59
Pridružen: 17 Sep 2009, 22:37

I/FV-318 Monte Jof de Miezegnot - Poldašnja špica

Odgovor Napisal/-a S57MS »

Poldašnja špica oziroma kot jo poimenujejo v Italiji Jof de Miezegnot je 2089m visok vrh ,ki je edini SOTA vrh v Julijskih alpah . Ima referenčno oznako I/FV-318 in sem bil že večkrat na njem nazadnje pa kakšnih osem let nazaj ,ko sem s seboj vzel tudi starše in ženo.Tokrat sem se odločil ,da obiščem Poldašnjo špico ponovno zaradi aktivacije.
Dostop do pod gore me je peljal skozi Gorenjsko naprej v Trbiž in nekaj kilometrov naprej sem zavil levo v Ovčjo vas oz vas Valbruna.Peljal sem skozi Ovčjo vas do konca doline Zajzere in parkiral na zadnjem parkirišču.Na pot sem se odpravil v soboto 20.8.2011 popoldan in se od parkirišča v dobri uri peš povzpel do koče Grego.Srečeval sem veliko pohodnikov ,ki so se že vračali.Pri koči Grego je rezervoar z vodo mimo katerega z močnim curkom teče hladna voda.Ohladil sem sebe in obnovil zaloge vode in se desno od koče malo spustil nato pa po cesti dvignil v 15 minutah do sedla Rudni vrh.Nekateri so se z druge strani iz doline Dunje do sedla pripeljali tudi z avtom.Na sedlu sem se obrnil desno in mimo staj ,ki so preurejene v restavracijo nadaljeval proti Poldašnji špici po poti 609.
bivak  BTG  alpini Gemona.jpg
bivak BTG alpini Gemona.jpg (44.56 KiB) Pogledano 2188 krat
Po dobro shojeni in markirani poti , ki je ostanek mulatjere sem se v kar veliki vročini dvigoval proti bivaku Btg Gemona ,ki se nahaja na višini 1946m.Med potjo sem opazil napis v 4 jezikih ,ki nagovarja prostovolce naj ponesejo kakšno poleno v bivak.Ker je bil napis tudi v Slovenščini ,sem v že precej težak nahrbtnik zbasal še 3 polena in jih v uri hoje prinesel do bivaka.Nekoliko pred bivakom se teren odpre in zagledal sem nov lesen križ pod katerim so kamnite krste ,zadnje počivališče padlim vojakom v I.svetovni vojni.V bivaku sem odložil polena in nekaj svojega tovora in se odpravil naprej proti vrhu Poldašnje špice do kamor je še približno pol ure.
Nekoliko nad bivakom sem na poti srečal ogromno čredo ovac,ki se je pred menoj umikala in mi tudi sprožila nekaj kamnov.Pred plaziščem strme grape je ležala neeksplodirana granata spomin na I. svetovno vojno.Vrh bi bil prav lahko dostopen , če ne bi voda odnesla poti in v zadnjih 50 višinskih metrih je potrebno kar nekaj previdnosti na zelo strmem terenu , ki je povrhu še gruščnat.Kakšnih varoval ni in si moramo na nakaterih mestih pomagati tudi z rokami.
Glede na prisotnost nekaj sto ovac na gori je tudi vrh tak , posran na debelo.Na vrhu Poldašnje špice je kovinski križ in polno bunkerjev,kjer so imeli Italijani topniške položaje in nadzirali Kanalsko dolino.
Z vrha so lepi razgledi razen na Kanalsko dolino tudi na nasprotno stran na Viš in Montaž.
montaž.jpg
montaž.jpg (39.44 KiB) Pogledano 2189 krat
Na vrhu sem prvo vse poslikal ,nato postavil fiberglas in vertikalno žičnato anteno.Bilo je že zelo pozno in sonce je počasi zahajalo a band na 14 MHz je bil lepo odprt in slišal sem marsikaj.Prvo sem poslušal Rusa in Amerikanca, ki sta klepetala o postajah in ju slišal kot bi se pogovarjala z vokiči v moji bližini.Delal se je mrak in ker nisem želel sestopiti po strmem delu ponoči sem na hitro naredil 4 veze.
aktivacija.jpg
aktivacija.jpg (29.94 KiB) Pogledano 2188 krat
Prvo sem že v drugem klicu priklical postajo 9M4LHN kar je več kot 9000km oddaljena Malezija.Kar lepo za 5W .No vsem štirim ,tudi Grku , Romunu in Turku sem moral vsaj 5krat ponoviti znak čeprav so mi dali raport od 57 do 58 saj je IV3/S57MS /p kar predolg mi je rekel Grk potem pa še referenčna številka zraven I/FV-318.Po kratki aktivaciji sem na hitro pospravil opremo in se spustil do bivaka kjer sem prenočil sam.V bivaku so štiri ležišča ,plinski gorilnik, peč na drva in mini kuhinja z nekaj hrane.Mislil sem da sem v bivaku sam a ponoči so stalni prebivalci imeli svoj ples in slišalo se je veliko tekanja in šumenja.Zjutraj sem videl ,da je nekomu teknil moj koruzni hlebčkek , ki je bil v škrniceljnu, plastični vrečki pa še v ruzaku .
Naslednje jutro sem vstal zgodaj in šel ponovno na vrh in opravil še aktivacijo na 2m in 70cm.Do sredine države nisem bil slišen sem pa zato naredil nekaj vez z našimi aktivatorji,ki so bili više in z E7 kjer so imeli kontest.Preko Karavank pa so se mi oglasili tudi OE postaje in tudi S57NAD s katerim delava veze iz tega konca dolge okoli 200km na 2m FM.Ko je prišla na vrh skupina planincev iz savinjskega konca in nekaj Italijanov pa sem pospravil opremo in se že kar v vročini spustil v dolino do avta.Družbo pri sestopu mi je delala planinska vodnica iz Ljubljane ,ki je prišla na ogledno turo in jo je malo skrbelo kako bo čez strmi del spravila svojo skupino naslednji teden.
Razpisal sem se malo več kot sem želel predvsem , da bo še kdo aktiviral to prijetno in razgledno goro ,ki je med Slovenci kar dobro poznana.

https://photos.google.com/u/0/album/AF1 ... xNG3X1DZWM

Hvala vsem za vezo
73 Marko

Odgovori