2el. antena za aktivatorje (dualband)

Moderator: s58r

Odgovori
S59MP
Prispevkov: 29
Pridružen: 25 Dec 2009, 00:03

2el. antena za aktivatorje (dualband)

Odgovor Napisal/-a S59MP »

Lep pozdrav vsem !

Kot sem obljubi, objavljam članek o anteni, katero sem si naredil za SOTA aktivacije.

Želel sem anteno, ki bomajhna, lahka za prenašanje, preprosta za izdelavo, hitro sestavljiva in učinkovita za oglašanje z vrhov prelepe naše.
Pri iskanju antene na spletu za SOTA aktivacije sem naletel na meni že znano stran nemškega amaterja DK7ZB.

Na njegovi strani sem naletel na ultralahke yagi antene.
http://www.qsl.net/dk7zb/start1.htm

in yagi antene za več območij
http://www.qsl.net/dk7zb/start1.htm

Za boom sem uporabil 25mm PVC cev za nadometno napeljavo. Tako sem prišel na idelo, da bi lahko boom služil kot tulec za prenos vsem elementov.
Za elemente sem uporabil 4mm AL žico.

Dušilko sem napravil s kablom RG-58, ki gre direktno do postaje.
Elementa za 2m sta deljiva na sredini, segmenti se privijejo (M4)

Pri delu na 2m uporabljam samo sevalec in reflektor za 2m, ko se spravim na 70cm, dodam še dve palčki za 70cm band...

Sredina sevalnega elementa:
Slika
Aluminijasti porfil je 10 x 10mm


Za lažjo predstavo:
Slika


Slika

Sestavljanje reflektorja za 2m:
Slika

Sestavljena antena:
Slika

V boom-u simamo vse elemente:
Slika

Za pritrditev kabla in elementov služi Velcro (ježki):
Slika

Celotrna antena:
Slika

Na eni strani cepin, na drugi antena:
Slika

Antena na pohodni palici:
Slika

Še moja malenkost na vrhu Begunjščice po 5-tih urah hoje:
Slika

Naj povem, da sem anteno uporabil samo na Begunjščici, kjer se je dobro odrezala.

Lepo vas pozdravljam,

Martin Perkon

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: 2el. antena za aktivatorje (dualband)

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Martin,

nekaj boš moral narediti s slikami. Jaz vidim zgolj tekst, kjer bi morala biti slikica.
Jure S57XX

S59MP
Prispevkov: 29
Pridružen: 25 Dec 2009, 00:03

Re: 2el. antena za aktivatorje (dualband)

Odgovor Napisal/-a S59MP »

Meni prikaže vse slike, tako da ne vem, kaj bi bilo lahko narobe?

S50LD
Prispevkov: 58
Pridružen: 03 Jan 2010, 11:24
Kraj: Ljubljana/Slovenj Gradec

Re: 2el. antena za aktivatorje (dualband)

Odgovor Napisal/-a S50LD »

Hmmmm ... Tudi jaz vidim vse slike ...

Hvala Martin za tole predstavitev antence ...

Namreč s strani DK7ZB se nisem povsem znašel kako in kje naj se sploh lotim zadeve ...

Imam pa 2 vprašanji:

1.) Glede na to, da si ti modificiral malo tvojo anteno me zanimajo spremenjene mere za 4mm aluminij namesto 6mm kot navaja avtor ...

2.) Kako je s tem, da ko delaš na 2m imaš samo 3 elelmente na anteni in ne 4 kot je predvideno? Ali si kaj meril SWR?

Hvala!

S59MP
Prispevkov: 29
Pridružen: 25 Dec 2009, 00:03

Re: 2el. antena za aktivatorje (dualband)

Odgovor Napisal/-a S59MP »

Razdalje med elementi nisem spreminjal, sem pa zaradi tanjših elementov za par milimetrov podaljšal elementaza 70cm obseg.

Kar se tiče elementov za 2m obseg, sem vzel mere 1032 in 950 (načrt za 2el 2m yagi za 4mm), enaka razdalja med elementoma 370mm.
za 70cm pa reflektor: cca 325mm in open sleeve element cca 320mm.

Avtor sicer navaja, da so mere in razdakje za open sleeeve element kritične ( za delovanje antene na 70'cm), zato sem mu glede na to, da sem uporabil 4mm žico poslal mail z vprašanjem glede mer za uporabo 4mm žice.
Kljub temu, da sem možakarju pisal v njegovem jeziku, mi še ni odgovoril, tako sem samo malo podaljšal elemete za 70cm. (tako ali tako je vez na 70vm bolj malo)

Na 2m uporabljam samo sevalec in reflektor za 2m. Na sliki ne vem, ali sem ravno dodajal še reflektor za 70cm ,ali pa je skrit za pohodno palico?

Nisem še meril SWR-a, ko dobim inštrumente, bom preizkusil, morda celo z analizatorjem.

73 de

Martin

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: 2el. antena za aktivatorje (dualband)

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Ja, bo držalo, kar se tiče slik. Problematičen je naslov, kjer so slike naložene, zato ga nekateri požarni zidovi ne spustijo skozi. Na drugi povezavi se vse lepo vidi.
Jure S57XX

Odgovori