Vertikalna antena za 40/30/20m

Moderator: s58r

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zaradi dobrih rezultatov, ki sem jih dosegel s provizori vertikalko na CP-001 sem se odločil, da si na podobnem principu, kot ga uporabljam pri dipolu (izolatorji in kratkospojniki), izdelam žično vertikalko za omenjene tri bande. Vertikalka bo imela dva poglašena radiala, katerih dolžino bom spreminjal na podoben način, kot dolžino sevalca.

POGLAŠENI RADIALI

Dva poglašena radiala nista nič drugega kot dipol, ki ga položimo na tla. Verjetno je znano, da se z nižanjem višine dipola, le ta mehansko krajša, če želimo ostati na želeni resonančni frekvenci. Teorije pravijo, da bo 1/4 lambda radial, ki ga položimo na tla dolg (mehansko) le okoli 60-70% njegove polne velikosti, ki jo lahko zračunamo takole:

l[m] = (75/frekvenca [MHz]) * 0.95

V številkah to pomeni, da je mehanska dolžina radiala po zgornji formuli za 7.05 MHz cca 10.1m. Ker bo radial ležal na tleh ocenjujemo, da bo dejasnko dolg nekje med 6 in 7m.

Radiali v mojem primeru so narejeni iz izolirane bakrene pletenice, preseka 0.25mm2. Zadeva je mehansko dovolj močna, teže praktično nima. Z rezanjem in uglaševanjem sem začel na 20m. 2 x 4m žice sem priključil na sredino za dipol in vse skupaj z cca 15cm RG58 kabla priključil na miniVNA, lahko pa bi uporabil tudi SWR meter. Hitro se je pokazalo, da bo vse skupaj potrebno še dodatno skrajšati. Ne pričakujte, da boste v resonanci dobili SWR 1:1 (pri meni je bil 1:2.2), je minimum dovolj izrazit tako, da se je dalo resonančno frekvenco odčitati.

Resonanco na približno 14.06MHz sem ujel pri dolžini 3.42m.

Sedaj sem na oba konca radiala stisnil kabelske čeveljčke in v njih vtaknil pripravljana "podaljška", dolga cca 1.5m. Sledilo je iskanje resonance na 30m.

Resonanco na 10.12MHz sem ujel pri skupni dolžini radiala 4.55m, kar pomeni, da sem podaljšek skrajšal na 1.13m.

Sledi ponovno nameščanje kabelskih čeveljčkov in dodajanja podaljška za 40m (vzamem po 2m žice) in ponovim zgodbo še za ta band.

Resonanco na 7.035 najdem pri 6.10m skupne dolžine, oziroma pri 1.55m podaljška.

Za vsak slučaj sem sedaj prostor med žico in plastično uvodnico kabeljskih čeveljčkov dodatno mehanično ojačal z lepilom - uporabil sem termično plastično maso, ki se nanaša ob uporabi vroče "pištole". Tako, prvi del projekta je tako zaključen. Radiala se pritrdita direktno na postajo.

SEVALEC

Pri uporabi fiberglas palic so nekateri uporabniki opazili, da nekateri materiali "absorbirajo" VF energijo v primeru, da sevalec ovijemo okrog palice. Pri dipolih ali loopih pojav ni bilo zaznati, saj je tam antena precej oddaljena od stolpa. Nadalje so opazili, da problem izgine, če je spodnji del sevalca oddaljen vsaj 1m od fiberglasa, kar pa sploh ni noben problem doseči.

Prvotno namero, da problem z 9.5m visoko fiberglas palico rešim z neko obliko električnega podaljšanja sevalca za 40m, sem rešil na dosti bolj enostaven način - vertikalko natagnem malo postrani, saj je tako najenostavneje. Končne dolžine žic, ki sem jih dobil pri umerjanju sevalcev so sledeče:

14.060 MHz - 5.01m
10.120 MHz - 7.11m (sevalec za 14MHz + 2.1m podaljška)
7.035 MHz - 10.31m (oba prejšnja sevalca + 3.2m podaljška)

Za sevalec uporabim 0.5mm2 izolirano bakreno pletenico in narežem za cca 10cm daljše konce od višje naštetih dolžin. Za izolatorje med konci uporabim koščke pleksija, za spajanje segmentov pa okrogle kabelske čeveljčke (rdeče).

Na spodnji konec sevalca je direktno nameščen BNC konektor, da pa mi antena nebi odnesla postaje, jo preko izolatorja privežem na klin zabit v zemljo.

Meritve SWR-a so pokazale, da se ta giblje med 1:1.2 in 1:1.35, odvisno od banda - čisto uporabno tudi za postaje, ki nimajo vgrajenega ATU.

Antena je bila preizkušena danes (07/08/08) na Blegošu (CP-003) in je v pol ure prinesla nekaj preko 40 zvez na 40m in 30m pri 2W oddajniku.

OPOZORILO

Končne dolžine so močno odvisne od uporabljenih žic, saj debelina in vrsta izolacije precej pogojujeta mehansko dolžino. Zato naj zgornje številke služijo zgolj kot orienatcija vsem, ki bi se lotili podobnega projekta.

KAJ PA ZA NAPREJ?

Preizkusiti nameravam še vertikalko z tremi ali štirimi neresonančnimi radiali (dolgi cca 5m) in sevalcem iz treh žic "flet" računalniškega kabla (0.15mm2). Če se bo obneslo, ne bo potrebno prestavljati kratkospojnikov - le band na postaji se zamenja.
Jure S57XX

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Končno dokončal zadevo okrog žične vertikalke. Bo treba še kaj preizkusiti v praksi, je pa vse skupaj bistveno lažje od dipola (predvsem na račun koaksialnega kabla)
Jure S57XX

s52ft
Prispevkov: 23
Pridružen: 22 Maj 2008, 11:34

Re: Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s52ft »

Hoj,

sam uporabljam omenjeno verikalko. Za QRP delo je po moje predvsem pomembno,
da ne izgubljamo energije v raznih prilagoditvah in nihajnih krogih. Antena mora biti
rezonancna. Slabljenje, ki jih imamo zaradi neprilagojenosti bremena, SWR npr. 1:1,5 je 0,18dB 1:2 pa 0.5 dB.
Te razlike v signalu sigurno nobeno uho ne zazna.
SWR ni merilo za dobro anteno, cene bi bil dummy load najboljsa antena HI.
Jure, se ti impendanca antene dosti spreminja glede na razlicne terena, kjer uporabljas anteno? Sam mislim sprobat
radiale narejene iz pletenice oz. opleta naprimer coax-a ali kakega drugega kabla z gostim opletom, ker bi potem
dobil vecjo povrsino radialov. Le dobolj kabla se moram dobiti za destrukcijo HI.


73 de Bostjan

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Oj Boštjan!

Ja, so mi poznane tele zadeve. Bolj me moti nekaj drugega. Meritev z miniVNA pokaže, da je Rs antene v resonanci cca 65 ohm. Če upoštavamo, da na sevalec polne dolžine "odpade" cca 36 ohmov, ostalo ostane za radiale (cca 29 ohm). Oboje skupaj nam da izkoristek zgolj cca 55%. Tu bi se zagotovo dalo kaj pridobiti, če dodamo še kak radial. Bom preizkusil ...
Jure S57XX

s52ft
Prispevkov: 23
Pridružen: 22 Maj 2008, 11:34

Re: Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s52ft »

Hoj Jure,

z dodajanjem radialov se ti bo impendanca antene sigurno znizala.

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Oj!

Ja, to vem ;) a me vseeno zanima, koliko se bo v praksi poznalo pri impedanci, če grem iz dveh na štiri radiale. To je nekako še "obvladljivo" število za vlečenje po hribčkih. Je pa vse skupaj brezpredmetno, če bo sprememba premajhna. 40 ali več radialov si zagotovo ne moremo privoščiti tam gori nekje ... :D.
Jure S57XX

s52ft
Prispevkov: 23
Pridružen: 22 Maj 2008, 11:34

Re: Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s52ft »

Hoj,

ja 40 bi bilo res too much :D Vsaj na vrhu hriba. Mislim pa da bos ostal kar lepo na dveh.
Antene so in bodo vecna debata in najlepse pri tem je, da delimo izkusnje med sabo
in si pomagamo. Veliko uspeha vsem pri krajsanju in daljsanju.

73's

Uporabniški avatar
s53x
Prispevkov: 457
Pridružen: 20 Maj 2008, 15:36
Kontakt:

Re: Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s53x »

Jure, kako se je končal projekt?
Si še kaj testiral?

TNX
http://s53x.wordpress.com/
First S5 SOTA Mountain Goat !

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Miloš, če si mislil na sevalec iz "flet" kabla se je projekt ustavil pri tem, da sem nabavil kabel :D.

Še vedno uporabljam "standardno" vertikalko s kratkospojniki in dva radiala polne dolžine. Ugotovil sem namreč, da je zelo redko možno postaviti radiale v pogojih, kot sem jih imel pri umerjanju, zato se nima smisla preveč zafrkavati in komplicirati. Zadeva špila BP ob upoštevanju, da imam v postaji ATU.

Test s flet kablom in štirimi radiali pa še vedno ni šel v pozabo ;) ...
Jure S57XX

Uporabniški avatar
s53x
Prispevkov: 457
Pridružen: 20 Maj 2008, 15:36
Kontakt:

Re: Vertikalna antena za 40/30/20m

Odgovor Napisal/-a s53x »

TNX. Zadovoljen z odgovorom!
lp
http://s53x.wordpress.com/
First S5 SOTA Mountain Goat !

Odgovori