SOTA "Ham spirit" in tehnike

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

SOTA "Ham spirit" in tehnike

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zdravo!

V zadnjem času opažam kar nekaj zadev, ki me pričenjejo pri SOTA aktivatorjih in lovcih motiti. Verjetno so moteče tudi za koga drugega, pa je tiho. Zato bom na nekaj teh zadev opozoril. Ni moj namen, da na tem mestu navajam klicne znake. Upam pa, da se bo kdo našel v spodnjih navedbah in poizkusil popraviti svoje obnašanje na bandu. Vsi verjetno želimo, da bo SOTA vsem udeležencem v veselje.

Lovci

Vse pogosteje se dogaja, da lovec po 3x, 4x ali celo večkrat ponavlja klicni znak aktivatorja. To ni nič drugega kot ustvarjanje motenj in zmede na bandu! Pokličite 1x ali 2x. Če ste dovolj močni, vas bo aktivator pobral. Če niste, počakajte kako minuto in poizkusite znova. V "gužvi" se da na CW delati 3-4 zveze v minuti - a zgolj, če so lovci disciplinirani. Pri nekulturnem klicanju se vse skupaj zlije v nek "gemišt" in hitrost dela pade na eno zvezo v minuti! Tisti, ki so bili na kakem hribu vedo, kaj mislim ;), ostali pa verjemite na besedo.

Vse prepogosto se dogaja, da lovec ne sliši aktivatorja, ko ga ta pokliče. Velikokrat je to posledica obnašanja lovcev, kot je navedeno melo višje. Poslušajte!

Prav tako ni redek primer, ko lovec kliče zgolj na osnovi informacije, ki senahaja na SOTAwatch. Najprej se prepričejte, kaj se na bandu resnično dogaja in koga slišite, šele nato kličite!

Poglejte, če imate na postaji vključen RIT ali kaj podobnega. Velikokrat se mi dogodi, da me lovci kličejo krepko izven moje frekvence.

Poglejte tudi kak kHz gor ali dol od "standardnih" frekvenc. Včasih boste prav presenečeni, kaj se dogaja malo levo ali desno od npr. 7032 ali 145575 kHz.

Razumem lovce (tudi sam sem tak v vlogi lovca), da neko postajo razen zase oddelajo tudi za klubski znak. Nikakor pa ne razumem tistih, ki aktivatorja naredijo tudi v imenu "kolega". Ta grda razvada je žal prisotna tudi na drugih področjih RA aktivnosti. A bodite prepričani, da se bo slej ko prej izvedelo, kdo in kdaj je kaj delal namesto drugega. Zadeva je lahko osnova za predlog SOTA MT, da takega uporabnika izključi iz programa.

Aktivatorji

Postala je že ustaljena praksa, da se aktivacije ne najavijo. Nihče nikogar ne more prisiliti v to, da aktivacijo najavi. Bi pa bilo zelo priporočljivo, da vsaj spremljate pravočasne najave in se ne odpravljate na vrh, ki ga je nekdo več dni pred nameravano osvojitvijo najavil. Tu sicer ne gre za kako prisilo ali prepoved. Vseeno lahko greste na vrh, ki ga je nekdo pravočasno napovedal, saj je vse skupaj bolj vprašanje bontona, oziroma "ham spirita". A boste pa sami sebi krivi, da bodo drugi udeleženci SOTA aktivnosti o vas dobili slabo mnenje.

Če ste aktivacijo najavili in napovedali frekvence, kjer boste deleli, to ne pomeni, da ste si te frekvence rezervirali. Preden pričnete klicati se prepričajte, kdo je na bandu. Morda ga vi ne slišite, velika verjetnost pa obstaja, da ga kdo drug. Če je frekvenca zasedena, se pač premaknite. Nimate pravice, da nekoga prepodite, razen če vam prejšnji uporabnik reče, da vam prepušča frekvenco.

Poročila o aktivacijah niso sama sebi namen, temveč služijo kot napotek ali opozorilo prihodnjim aktivatorjem vrha. Pisanje seveda ni obvezno, je pa še kako priporočljivo. Tudi objava kake slike - pa naj bo na galerija.sota.si ali na keterem od brezplačnih internetnih albumov, bi bila dobrodošla. S tem se bodo tudi aktivatorji, ki nikoli o ničemer nič ne objavijo, ognili očitkov in pomenljivih vprašanj - A so sploh bili tam, kjer trdijo? Razmislite ...
Jure S57XX

Odgovori