Prehrana v gorah

Moderator: s58r

Odgovori
S57MB
Prispevkov: 69
Pridružen: 04 Okt 2009, 21:35
Kraj: JN76NI VELENJE

Prehrana v gorah

Odgovor Napisal/-a S57MB »

Veliko se je že pisalo o hoji,oziroma o varni hoji v gorah ,predvsem v zimskem času.Mogoče tole ni pravo mesto,ampak rad bi spregovoril,kot bivši operativni član jamarske reševalne službe(JRS) o prehrani.prevsem bi rad apeliral na aktivatorje sota ,ki se v zimskem času podajamo v visokogorje.Takrat nam je vsak dekagram pretežek,če računamo da imamo kar nekaj opreme.Pot po snegu nas izčrpa,zato bi morali nositi v hribe gorilnik in ostale zadeve ,da bi se lahko okrepčali.Predstavil bi vam rad visokokalorično hrano,ki jo lahko dste v žep in verjemite mi da je to več kot prava izbira.NE DELAM REKLAME!!toda prijatelj profesor telesne vzgoje http://www.mito.si/ mi je svetoval (in ga tudi upoštevam)in zato pišem iz lastnih izkušenj,da si preberete kaj več o tem artiklu,ki vam lahko pri izčrpanosti ali kako drugače pomaga.Več o tem si preberite http://www.flapjack.si/kontakt.htm V primeru ,da se adminu zdi to kot reklama in ni za na forum,se opravičujem in lahko to izbriše .Veliko varnih korakov v visokogorju vam želim .73 de S57MB-Boris

S56KM
Prispevkov: 11
Pridružen: 15 Jan 2009, 20:17

Re: Prehrana v gorah

Odgovor Napisal/-a S56KM »

Da ne bo samo reklama, suho sadje je perfektno koncentrirano hranilo, sploh v zimskem času, ko je na voljo dovolj vode za njegovo rehidracijo. Ko poidejo glikogenske zaloge, jih pač moremo napolniti čim hitreje, s sladkorjem gre najhitreje in z najmanj truda. Ostala hrana, ki vsebuje maščobe in beljakovine je sicer res lahko še bolj koncentrirana, ampak da telo pride do sladkorja, ki ga ob izčrpanosti potrebuje pa je dolga pot zahtevnih kemijskih procesov.

V mojem nahrbtniku je v visokogorju vedno cc 250g datljev, fig, kakijev ali podobnega suhega sladkega sadja in je dovolj za en obrok, kar je po mojem dovolj za rezervo.

Srečno v hribih in upam, da se kdaj srečamo, sicer pa gotovo slišimo,

73 de S56KM

Odgovori