Cepin

Moderator: s58r

Odgovori
s54q
Prispevkov: 317
Pridružen: 20 Maj 2008, 21:24
Kontakt:

Cepin

Odgovor Napisal/-a s54q »

Saj ne da bi se hvalil. Ma vseeno sem se odločil, da to delim z vami. Cepinov je zelo veliko vrst. Ta, ki ga bom opisal, pa je nekaj posebnega. Izdelal sem ga sam. In to v zelo kratkem času. Dveh urah in pol.
Ker mi kupljeni nekako ne ustrezajo, so namreč malo prekratki je padla odločitev, da ga izdelam sam.
Postopek: Vzameš kos kromvanadijeve 10mm pločevine in z brusilko odrežeš nekaj podobnega oklu. Potem to segreješ in začneš kovati, dokler nisi kolikor toliko zadovoljen z obliko. Potem delo dokončaš z brusilko. Seveda je vse prej kot enostavno saj se ta kos železa ne pusti kar tako oblikovati. Na koncu še malo strojnega poliranja in okel je na pol poti.Okel sem še termično obdelal. Na obeh koncih sem segrel do češnjeve barve in ohladil v olju. Temu se reče kaljenje. Da pa ne bi bilo vse pretrdo sem moral še popustit. To pomeni, da sem cel okel segrel do modre barve in pustil v apnu, da se ohladi. Sledi varjenje dela cevi, katero sem prej sploščatil, kateri bo kasneje služil za držalo ročaja.
Konico sem ostružil in na konec prilotal košček karbidne trdine. Sledi brušenje in poliranje. Ročaj sem naredil iz 20mm debelega pertinaksa. Le tega so včasih električisti uporabljali za nosilce varovalk in podobnega. Odrežem 20X25X600mm in zopet brusim in poliram. Okel sem pritrdil tako, da sem skozi cevko in ročaj zavrtal luknjo skozi zabil jeklen sornik in na obeh straneh zavaril. Vare sem kasneje obrusil. To sem ponovil tudi na konici. Sneti se ne bi smelo v nobenem primeru. Na ročaj sem na koncu nataknil termokrčljivo cevko in jo segrel . Okel sem prebarval, saj ni bilo časa za dat kromirat oz. cinkat. Važna je funkcionalnost in ne lepota. In teža? tam okoli 500g
Na koncu pa test.. hi.. Sosedovo drevo je bilo žrtev. Pravi test pa v nedeljo tam nekje po Julijcih.
Vmesnih faz nisem slikal. Prilagam samo nekaj fotografij končnega izdelka. .

Lp Boris S54Q
Priponke
DSCN3917.JPG
DSCN3917.JPG (49.97 KiB) Pogledano 4429 krat
DSCN3916.JPG
DSCN3916.JPG (65.36 KiB) Pogledano 4432 krat
DSCN3915.JPG
DSCN3915.JPG (70.86 KiB) Pogledano 4432 krat
Zadnjič spremenil s54q, dne 06 Jan 2009, 20:33, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
s53x
Prispevkov: 457
Pridružen: 20 Maj 2008, 15:36
Kontakt:

Re: Cepin

Odgovor Napisal/-a s53x »

Ker imam jutri ravno par ur časa grem tudi sam v izdelavo takega cepina. Me pa zanima še nekaj malenkosti. Kje naj vzamem kromvanilijev kos? Je dovolj segrevanje nad štedilnikom? Na katerem domačem gosp.aparatu naj poliram? Je bučno olje tudi primerno? In pa še zadnje vprašanje, ki se nanaša na apno, je lahko SIA apno iz vreče ali je potrebno doma gašeno apno?
Mislim, haloooo .... no, tudi moj sosed si zasluži, da mu malo preluknjam drevo. Predvsem zato želim izdelati to "orožje".

Sicer pa Boris, ala ti vera in pohvale za ta izdelek in prispevek o izdelavi.

kaj bi človek brez heca ....
http://s53x.wordpress.com/
First S5 SOTA Mountain Goat !

s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

Re: Cepin

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Boris, pa ti si car!
Ko se ob priliki vidimo ga obvezno prinesi s seboj, da vidim to čudo.
S težo si prišel kot vidim zelo dobro skozi. Kolikšna je sedaj celotna dolžina?
Edino kar me skrbi (ali pa slika vara) je to, da si naredil mogoče malo premalo dolg okelj in lopatico.?

Osebno se nebi lotil izdelave cepina, ker za cca. 70 evrov dobis zelo soliden pohodniški cepin narejen da ustreza varnostnim standardom, vključno z zanko in obročkom. Je pa res da če
si malo "šlosarja" pa taka izdelava predstavlja velik izziv in prinaša veliko veselja. :)

lp
Slavc

Odgovori