Prosim za pomoč in nasvet glede stolpa za sota delo

Moderator: s58r

Odgovori
S57MB
Prispevkov: 69
Pridružen: 04 Okt 2009, 21:35
Kraj: JN76NI VELENJE

Prosim za pomoč in nasvet glede stolpa za sota delo

Odgovor Napisal/-a S57MB »

Hi!
Nabavil si bom tole palico dolžine 10m,toda ne vem kako bi rešil te dve stvari,ki so omenjene v tekstu.Trenje in pa ojačitev.Ali bi bila ojačitev vsakega segmenta dovolj,če se ovije kevlarska nitka na koncu v širini 5mm ? (za ojačitev) Kaj mi svetujete glede (pre)rahlega trenja,kaj bi se dalo narediti.Za sota delo vas kar nekaj uporablja iste palice zato vas prosim za nasvete.Ko je mrzlo nimaš časa vsak segment posebej fiksirati z trakom da ti ne zdrsne sam vase.In še :kako rešiti sistem sidranja.Za KV imam dipol.
hvala vam za vsak namig oziroma nasvet.
73 de S57MB-Boris

Our simpler telescopic fibre glass masts have the same rigidity as the original, but no friction zones and not reinforcements at the end of each tube, no cloth bag as with the original. Length retracted 1m, extended 4, 6 or 10m.

s54q
Prispevkov: 317
Pridružen: 20 Maj 2008, 21:24
Kontakt:

Re: Prosim za pomoč in nasvet glede stolpa za sota delo

Odgovor Napisal/-a s54q »

Pozdravljen.

Nekaj na to temo je bilo že napisano. Lukas je napisal o sidranju: viewtopic.php?f=25&t=1241
jaz sem se nekaj trudil z opisom ojačanja palice :viewtopic.php?f=25&t=597
Jure pa je naredil fotogalerijo na temo sidranja : https://picasaweb.google.com/1112016424 ... 7700935474

lp Boris

S57MB
Prispevkov: 69
Pridružen: 04 Okt 2009, 21:35
Kraj: JN76NI VELENJE

Re: Prosim za pomoč in nasvet glede stolpa za sota delo

Odgovor Napisal/-a S57MB »

Hi!
Boris hvala za namig..Glede ojačitve ne bo problema,ker kevlarsko nit dobim v Velenje z ribiško opremo-Za dvokomponentno lepilo tudi ne bo problema,samo spodaj bom potem naredil nosilec z podstavkom,ki se porine v zemljo tako da je palica fiksirana že na tleh..potem pa še eno fiksiranje na višini 2,5-3m...No upam da mi ne bo zaradi višjega sidranja palico potegnilo samo v sebe.Upam ,da bo to dobra rešitev..No upam
hvala
73 de S57MB-Boris
Priponke
no takole nekako bi izgledal del ,ki pride v zemljo.in potem nastavek za vstavitev antene.
no takole nekako bi izgledal del ,ki pride v zemljo.in potem nastavek za vstavitev antene.
DSC04476.JPG (2.08 KiB) Pogledano 6544 krat

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Prosim za pomoč in nasvet glede stolpa za sota delo

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Boris,

iz tvojega sporočila ni videti, kakšno palico nabavljaš. Nikakor ne fiksirati napenjalcev više po palici - na koncu prvega segmenta je povsem dovolj. Opis fiksiranja je opisan v zadnji številki CQ ZRS ... Za prvo pomoč je spodaj pripet članek ...
Priponke
Stolp_1.jpg
Stolp_1.jpg (191.86 KiB) Pogledano 6505 krat
Stolp_2.jpg
Stolp_2.jpg (138.13 KiB) Pogledano 6503 krat
Jure S57XX

S57MB
Prispevkov: 69
Pridružen: 04 Okt 2009, 21:35
Kraj: JN76NI VELENJE

Re: Prosim za pomoč in nasvet glede stolpa za sota delo

Odgovor Napisal/-a S57MB »

HI !
Ja palica bo od wimo.de. A misliš da bo dovolj , če je eno fiksiranje na tleh in eno na prvem segmentu.Verjetno imaš veliko več izkušenj,zato mi je vsak namig dobrodošel.Prilagam ti sliko od palice..Prve od leve in še opis.
hvala
73 de S57MB-Boris


Our simpler telescopic fibre glass masts have the same rigidity as the original, but no friction zones and not reinforcements at the end of each tube, no cloth bag as with the original. Length retracted 1m, extended 4, 6 or 10m.

10m length, 10 segments, max. 46mm diam.
Priponke
18338.jpg
18338.jpg (16.17 KiB) Pogledano 6499 krat

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: Prosim za pomoč in nasvet glede stolpa za sota delo

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Na tleh nikoli ne uporabim fiksiranja, le s tremi napenjalci, kot se vidi na slikah in v članku.
Jure S57XX

S57MB
Prispevkov: 69
Pridružen: 04 Okt 2009, 21:35
Kraj: JN76NI VELENJE

Re: Prosim za pomoč in nasvet glede stolpa za sota delo

Odgovor Napisal/-a S57MB »

iskrena hvala vsem za nasvete,ki so več kot dobrodošli.
73 de S57MB-Boris

S57MB
Prispevkov: 69
Pridružen: 04 Okt 2009, 21:35
Kraj: JN76NI VELENJE

Re: Prosim za pomoč in nasvet glede stolpa za sota delo/UREJENO

Odgovor Napisal/-a S57MB »

Tukaj je moja rešitev glede ojačanja in fiksiranje stolpa za sota delo.Seveda brez nasvetov in izkušenj bi šlo malo bolj slabo.V praksi je to izgledalo takole. Najprej sem vsak segment na koncu 1 cm v širino rahlo zbrusil z finim smirkovim papirjem nato pa premazal z dvokomponentnim lepilom, ki ga uporabljajo v tovarni Veplas Velenje. Ker se lepilo precej hitro suši sem moral takoj začeti z navijanjem kevlarske vrvice, lepilo ki pa je ostalo viška pri navijanju pa sem moral še enkrat lepo oblikovati okoli palice.Lepilo se v trdnosti lahko primerja z "železom" saj se lahko oblikuje edino z pilo ali zelo grobim smirkovim papirjem.Po nasvetu prijatelja sem okoli navil še platneni samolepilni trak, "v takšni debelini da sem segmente lahko zložil do tega obroča" ki sem ga še malo premazal z lepilom. Na kraju sem vse še enkrat premazal z lepilom, zbrusil in z prozornim lakom naredil finiš. Za sidranje sem se isto držal nasvetov radioamaterjev v prejšnih temah, vendar sem namesto členov verige uporabil tri male ovalne karabinčke in dve objemke. Obe objemke sem speljal okoli karabinčkov in palice. Slike bodo povedale malo več.Hvala vsem za nasvete. https://picasaweb.google.com/1101928034 ... ZaSotaDelo
73 de S57MB-Boris
P.S Na vprašanje ki sem jih dobil bom odgovoril takole.Raztegnjeni stolp je dolžine 10 m in za njega sem dal 33 e ker je S50XX
naročil večjo količino.Pri wimo.de pride čez 50e.
73 de S57MB-Boris

Odgovori