S5/RG-016 Mokrec

Moderator: s58r

Uporabniški avatar
S57D
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Jun 2008, 09:01
Kontakt:

S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a S57D »

.
Zadnjič spremenil S57D, dne 26 Maj 2010, 15:00, skupaj popravljeno 1 krat.

s56zab
Prispevkov: 5
Pridružen: 30 Sep 2008, 00:54

Re: S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a s56zab »

Hojla Miloš!

Verjetno Te bom kar močno razočaral; nikakor nista bila na vrhu Mokrca, ampak na obrambni ploščadi 1043m asl, vrh Mokrca se nahaja cca. 450m severno od obrambne ploščadi, ki jo je zgradila JLA in je od te ploščadi višji za dobrih 15m. Precej špicast, skalnat in poraščen vrh je....., ceste do vrha ni. Do vrha se povzpeš takoj za zadnjim 180stopinskim ovinkom pred vrhom in se nahaja na desni strani dostopne ceste, ki vodi na utrjeno obrabnoploščad in se tudi konča na tej ploščadi. Med vrhom in ploščadjo je sedlo 1025m asl, cesta pa vodi preko njega, dostop do vrha je malo lažji s sedla.

V S53APR smo letos oddelali 2 ukv contesta in nekaj maratonov s te ploščadi, pa dodobra sem se nahodil po okolici vrha, ploščadi in cesti, ko sem iskal lokacijo in pripravljal logistiko za kontest, preverjal istovetnost računalsniško simulirane slike radijskega pokrivanja z dejanjsko sliko in določanjem azimutov za umerjanje smeri anten.

LPAndrej

Uporabniški avatar
S57D
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Jun 2008, 09:01
Kontakt:

Re: S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a S57D »

.
Zadnjič spremenil S57D, dne 26 Maj 2010, 15:01, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zdravo!

Pri vsej zadevi je kar nekaj zmede. Na kartah (specialke 1:25k, 1:50k, tudi Geopedia) je kot kota označen severni vrh (bolj poraščen), ki se nahaja tudi v naših bazah. Po izohipsah na kartah imata oba vrhova višine med 1050 in 1059. Kaj več bi se dalo ugotoviti iz bolj natančnih kart ali pa narediti primerjalno meritev z GPS-om, čeprav nas tudi ta lahko zavede (bolj ali manj poraščen vrh).

Glede markacij je verjetno krivo to, da njihov avtor ne pozna dovolj dobro terena - morda pa mu je bil nekoliko bolj "razgleden" vrh bolj všeč ;).

Problem je ta, da je zaradi prevelike razdalje (več kot 100m) od pravega vrha, aktivacija neveljavna :cry:, prav tako kot verjetno tudi Andrejeva, ki jo je opravil 17. septembra.
Jure S57XX

S57PZ
Prispevkov: 159
Pridružen: 16 Jun 2008, 08:41

Re: S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a S57PZ »

[.
Zadnjič spremenil S57PZ, dne 12 Jul 2010, 21:13, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a s57xx »

S57OPZ napisal/-a: ... Neglede na vse skupaj se mi počasi zdi smešno, da bo za osvajanje vrha potrebna nevem kakšna
navigacija , ki jo nekateri še nimamo ali si jo pač nekateri ne morejo omislit. Če je vrh pač
označen z markacijami , itd se mi vse skupaj zdi nesmisel.
Mislim, da SOTA kljub vsem ni to, Če pa je temu tako, potem sigurno doma ostane vsa Ham oprema
v bodoče ko bom hodil po naših hribih- zame ima to prednost pred SOTO.

Pozdrav ! Zvone
Zvone,

pri določitvi vrha ne potrebuješ nobene "elektronske" navigacije - le na zemljevid je potrebno pogledat - in to še posebno, če terena ne poznaš. Na ta način lahko vsak "zadene" vrh na tistih 100m natančno.

Če karte ne obvladaš, si odvisen od "pravih" občutkov na terenu in nasvetov tistih, ki vrh poznajo. Tu ni kaj dodati. Tudi sposobnost, da na terenu določiš od kod lahko oddajaš in kod ne, je del SOTA aktivnosti.

100m horizontalni odmik ter 25m vertikalni za vrhove pod 1000m, ter 50m za vrhove nad 1000m smo določili ravno zato, ker se marsikje s samega vrha zaradi takega ali drugačnega vzroka ne da delati (preveč zaraščeno, prestrmo, ni prostora, ...). Ponekod imajo te tolerance še bolj "zategnjene". Taka so pač pravila. Vsak lahko pripravi argumentiran predlog za spremembo pravil in ga pošlje Radotu S58R.

Žal markacija ni bila nikoli garancija, da te bo pripeljala na sam vrh - marsikje se je potrebno z markirane poti povzpeti po brezpotju ali nemarkirani stezi, ki te popelje na sam vrh. Tako je in tu ne moremo nič. Potrebno je biti pozoren in nič več.

Mislim, da bi si vsi mi morali vsake toliko časa prebrati ARM in Splošna navodila - niso sestavljena in prevedena zgolj zato, ker nekateri nismo imeli kaj pametnejšega za počet. Če se gremo SOTA aktivnost, jih je potrebno upoštevati. Upoštevamo pa jih lahko le, če jih poznamo.
Jure S57XX

S57PZ
Prispevkov: 159
Pridružen: 16 Jun 2008, 08:41

Re: S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a S57PZ »

.
Zadnjič spremenil S57PZ, dne 12 Jul 2010, 21:14, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a s57xx »

He Zvone,

tu se pa jaz s tabo strinjam. Sem mislil že prej napisati, pa sem se v prste ugriznil :lol:. Ma pa pustimo stat. Tudi kdor dela vse z najboljšimi nameni, lahko včasih kaj kiskne. Vsakemu se to lahko zgodi. Če pa kdo to počne namenoma, si je pač sam kriv :shock:
Jure S57XX

s54q
Prispevkov: 317
Pridružen: 20 Maj 2008, 21:24
Kontakt:

Re: S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a s54q »

S57OPZ napisal/-a:Je pa še druga učinkovita rešitev da se izogneš težavam in pomislekom :
Enostavno na forumu NE napišeš poročila o aktivacij. ;)
Kdor namnoma slepari ima potem slabo vest in ne more spat. :D In prav je tako.

lp Boris

s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

Re: S5/RG-016 Mokrec

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Ojla!

Še jaz nekaj besed, kot prvi operator, ki je zgrešil vrh :) . Zgodbo o "mojem" Slatniku poznate, zato da sem zgrešil vrh sem kriv popolnoma sam (ob hitri odločitvi sem pogledal karto iz l.1985 :oops: ). Ker sem prej pogledal tudi Juretove slike iz poročila, sem že na vrhu začel dvomiti da nekaj ni vredu. Kljub svoji negotovosti bi lahko zadevo z lahkoto izpeljal kot veljavno, toda tukaj lahko začnemo govoriti o radioamaterski morali.
SOTO delam zase in za druge.
Če omenim prvo (zase), bi se v zgornjem primeru sam sebi lagal, oz. sam sebe bi oguljufal pravega vrha. Ali pa naprimer; prijatelj poklofa namesto mene (za moj znak seveda) zanimivo državo, potem se pa okrog hvalim da imam takšno ali drugačno DXCC! Čeprav je bila od 100 zvez samo ena taka, mar ni to očitno laganje samemu sebi!? Fantje tisti ki goljufa samega sebe, kako lažje potem goljufa šele druge!?:roll:
Tisto drugo - za druge - vidim predvsem v tem da skušam vzpostaviti zveze z čim več lovci. Aktivatorji se moramo zavedati da se moramo potruditi v tej smeri, saj je lovec, ki se oglasi pri naši 20. zvezi lahko veliko bolj vesel zveze kot vsi prej, zato ne ugašajmo postaje pri tistih štirih zvezah in naj ne mislimo samo na svojo rit! Tudi poročilo napišem zaradi drugih, ne samo zaradi priporočila ali lastne hvale. Tisto kar menim da je dobro, rad delim oz. ponudim ostalim, pa četudi je samo slika ali beseda. Da nebi napisal poročila o aktivaciji (uspešni kot neuspešni) bi lahko izpadel kot velik revež, slabotnež ki ne prizna svojih napak, ali pa kot sebičneš, kateri noče svoje sreče, izkušenj, spoznanj na poti, deliti z drugimi!

Verjamem pa da sta Miloš in Sabina, tako kot jaz na Slatniku, uživala v delu iz platoja Mokrca, četudi ni bil pravi SOTA vrh in zaradi takih stvari ne bosta nehala pisati odličnih poročil!
Sicer pa, saj veste: Človeško se je motiti!


lp
Slavc-s53xx

P.S. SOTA pa je seveda še veliko več!!

Odgovori