S5/TK-016 Špičasti vrh

Moderator: s58r

Odgovori
s57x
Prispevkov: 273
Pridružen: 09 Jun 2008, 15:40

S5/TK-016 Špičasti vrh

Odgovor Napisal/-a s57x »

Na ta tisočak najlažje pridemo, če se zapeljemo iz Črnega Vrha nad Idrijo proti Zadlogu. Na koncu zaselka je kažipot, ki nas usmeri proti Mali Gori. Po kratki vožnji nas v ostrem desnem ovinku tabla pošlje proti Špičastemu vrhu.
Vse to je res, ampak nas je v soboto pričakal namesto ceste le kup snega.

Pride kakšen dan, ko je oni rek - misliti pomeni nič vedeti, še posebno močan!
Prav nič ni pomagalo tisto &%$%"#!, GG pač ne bo splužilo ceste, ki je speljana daleč tja pod Špičasti vrh, nam na ljubo. Takoj je tudi jasno, da z aktivnostjo ob napovedani uri ne bo nič. K sreči proti cilju vodijo stopinje, da nam ni bilo treba opravljati pionirskega dela. Ampak, dedec, ki jih je naredil, je imal vsaj 2m, nogo pa bolj damsko. Mirko tam spredaj hodi kot Džej Kej (dobro, on je hodil po vodi; kaj je pa drugega sneg!? In tam doli je sploh pretoplo, da bi lahko …), midva z bratom pa kot gosaka, ena stopinja drži, druga ne. Poznajo se polne elektrarne v nahrbtniku! Je pa Ivan s svojo št. 46 naredil stopinje kot se šika!
Po kakšne pol ure se sledi našega predhodnika usmerijo strmo desno v breg. Mirko, ki pozna to cesto, naju je potolažil, da je po cesti še kakšne pol ure hoje do velikega parkirišča oz. deponije lesa, od kjer se da »napasti« vrh. Da pa je bolje, če gremo kar po preizkušenih sledeh; končno, tam nekje na vrhu se da slutiti nebo, to pa tudi nekaj pomeni.
Prevzamem vodstvo, strmina je solidna, moja teža tudi, delam nove luknje v snegu, včasih so malo spotegnjene. Le kaj bi si mislili Indijanci, če bi nas zasledovali? Seveda so gameše ostale doma, saj smo mislili, da se bomo sprhodili med blagodišečimi in črnimi telohi, trobenticami in jetrniki (pa smo se za kakšen mesec ušteli).
Na jasi vrh grebena stopinj našega predhodnika zmanjka. Seveda, bil je lovec, ki je prišel h krmišču. Mi krenemo po grebenu proti vzhodu. Prvi hrib še ni naš cilj, še kar lep kos poti je pred nami. Končno skozi drevje ugledamo vrh razglednega stolpa. Še nekaj sto metrov in zmaga je naša. Seveda se zadnjih nekaj deset metrov kar solidno vzpne, tudi greben se močno zašili: kako pa, saj gremo na Špičasti vrh. Dvakrat mi je prav solidno spodrsnilo in raje ne razmišljam, v kakšnem stanju bi bil, ko bi zmanjkalo kinetične energije.

Slika strmino prav grdo "poleže":
Slika

Pet mertov pred točko X nas dohitijo trije ekspres pohodniki. Prav žleht razmišljam, kako naglo bi jim šlo z našo opremo na hrbtu...
Tokrat nam je vreme glede panorame naklonjeno. Tam proti jugu rdi morja Adrijansko (vedno se mi zraven doda še... bilo nekdaj si Slov(e)ansko...),

Slika

desno se baha Krn z okolico,

Slika

Triglav se izvije iz oblakov,

Slika

tudi Kamniške se vidijo. Jaz sem se zadovoljil kar s pogledi skozi veje, saj se je moja ura kar krepko oddaljila od napovedane.Vso lepoto si bom že kasneje ogledal, upam, da se je Mirkovo zmrzovanje na stolpu splačalo.
Z bratom hitro postaviva anteno. Ostala roba je že osvojila pol bližnje klopi. Še akumulator priklopimo, in kasno popoldanska veselica se bo lahko začna. Pif... na kontaktu se lepo zaiskri, postaja pa ostane nema. Tistih znakov Shift in številke tokrat ne bom pisal, vsekakor pa sem litanije opravil potiho, da me pohodniki ne bi slišali. Lahko bi spravil ves hamovski rod v slabo luč.
Kakšne posebne filozofije tu ni: pokrpal sem varovalko, malo potresel postajo, da bi slišal, če se slučajno kaj čudnega oglaša v notranjosti; škoda, da tega početja nisem pokomentiral - sedaj je planinec, ki se je kar zanimal za naše početje, gotovo prepričan, da je treba naše škatlovje pred uporabo pretresti, da dela.
Postaja je BP, band že poln difuzije, kaj hočemo, ura je ravno pravšnja za tovrstno nadlogo. Še kratka meritev SWR in - groza, inštrument potegne črto tja daleč proti desni. Hm, en krak dipola je sumljivo blizu ozemljitvenega voda stolpa. Mirko hitro prenese konec antene par mertov stran, zdaj je črta že tam pri 40. Seveda, kraka nista več v isti ravnini, inv. V pa tega ne mara.
Čisto na kratko: preden sem naredil pravo zvezo, smo seveda SWR spravili v razumne meje, samo v BY so očitno eno izmed palic naredili pred malico, enostavno počila je po dolžini za nekaj cm; anteno smo potem lepo privezali za stolp in to priporočam tudi bodočim aktivatorjem.

Top activity
Slika

še ena družinska
Slika

Tokrat sem vzel s sabo elektrike za FD kontest. Vsega skupaj smo imeli 4 postaje itd itd. Samo časa je zmanjkalo; sonce je prav hitro tonilo, do avta pa je kar lep kos nerodne poti. Pokličem CQ SOTA, dodam opravičilo zaradi zamude, (seveda, kriv je sneg, ne mi) in informacijo o WX.
Zanimivo, tokrat za spremembo nisem Miloš. Prvi iz »stare klape« pokliče Phil, G4OBK. GA Jure. In da 599. TNX Phil, HPE CU SN 73. Navadno v začetku po vsaki zvezi oddam znak, da ni tistega nadležnega CL? pa ?? Pokliče GW0DSP, GA Jurij itd. pa F5NEP, GA Jure, G3OHC GA Jurij, z Royem. G4SSH sva že skoraj na ti, pa tudi poslušati zna; kmalu sem spet Jure. Saj ni važno, gre za istega svetnika!
Doma potem pogledam, če je bil tudi Jure kje na bandu pa ga nisem slišal. Hitro vidim, da je zmedo povzročil Phil s napačnim spotom. Je pa zanimivo, pogosto (me) spotira prav Roy, danes ga je prehitel Phil in oba sta očitno konkurenta. Pa si je morda mislil svoje. (kaže, da si G4OBK res ni bil na jasnem, s kom je pravzaprav delal, ker v svoj »lovski« dnevnik ni vpisal »trofeje«. Bog se usmili moje hamovske duše, poslal sem mu sporočilce… )
Po 20 minutah se zahvalim za zveze, povem, da se nam mudi v dolino. Mirko je tudi »izpolnil normo« na 2m FM, žal je odpadlo delo na 7.118kHz. Pred spustom pogledam še na 2m, na kratko poklepetam z Milošem in Zvonetom potem pa lepo po gosje v dolino. Malo nad jaso z lovsko prežo, nas še zadnjič pozdravi Sonce.

Slika

Ko sestopimo na cesto,Blegoš in okoliški hribi žarijo v zadnjem škrlatu.
Slika

Do avta pridemo v zadnjih vzdihljajih dneva. Moško ugotovimo, da smo dedci blizu šestdesetih še čisto uporabni kerlci!


73 in do slišanja, Jurij, S57X

p.s. izven zimske sezone pridemo najlažje na vrh po že opisani poti. Avto pustimo na parkirišču in se vrnemo nazaj po cesti do markirane steze. Lahko pa jo uberemo kar po gozdu. Pot je lepo razvidna na Geopedii. Vrh je poraščen, poleti je navadno polno komarjev in drugih letečih in gomazečih stvorov, previdnost pred klopi ni odveč. Za postavljanje običajnih SOTA anten je ravno prav prostora. Pazite pa na ozemljitveni vod stolpa!
Avtorji slik smo vsi trije udeleženci marša

Uporabniški avatar
S57D
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Jun 2008, 09:01
Kontakt:

Re: S5/TK-016 Špičasti vrh

Odgovor Napisal/-a S57D »

.
Zadnjič spremenil S57D, dne 26 Maj 2010, 14:07, skupaj popravljeno 1 krat.

s57x
Prispevkov: 273
Pridružen: 09 Jun 2008, 15:40

Re: S5/TK-016 Špičasti vrh

Odgovor Napisal/-a s57x »

Včarih res dobim občutek, da sprejemniki sploh niso več potrebni za "lovlenje" šibkih SOTA signalov. Pa me potolaži misel: kaj vse je v logih velikih ctestmanov... čeprav sploh niso prikljukani na razvado :oops:
Miloš, vseeno hvala (in se priporočan še za drugič); morda so fantje, ki čepijo na clx, vendarle malo manj špecializirani za delo z aktivatorji in tudi poslušajo ;) . Gotovo pa je krog "gledalcev" precej večji in posledično "pade" tudi kakšen DX.

73 Jurij, s57x

Odgovori