S5/TK-022 Sivka

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

S5/TK-022 Sivka

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Sivka je s svojimi 1008m idealen vrh za aktivacijo, kjer lahko večino razpoložljivega časa nameniš delu na postaji, pohod pa se lahko spremeni v zgolj nekaj minutni sprehod. Zaradi tega je idealna tudi za »turbo« aktivacije.

Na Sivko sem se odpravljal že nekaj časa. No, končno nama je z Milanom uspelo, da sva uskladila proste termine. Okrog 10.00 ure ga poberem v Podgori, nakar se odpeljeva skozi Žiri in naprej v smeri Idrije do Ledinskega Razpotja, kjer zavijeva desno in se skozi Ledine pripeljeva do kapelice na Mrzlem Vrhu.

Slika

Tu je parkirišče, ki je bilo kljub zalogi napluženega snega ob cesti lepo očiščeno. Kažipot ob kapelici naju usmeri na pot proti skupini hiš na Praprotnem Brdu.

Slika

Pot po kateri sva hodila, se do neke mere razlikuje od te, ki je vrisana na Geopedii, kar pa ne predstavlja problema. Kmalu bomo desno od poti na robu gozda opazili rdečo usmerjevalno tablo za Sivko. Dež, ki je prejšnji teden mučil in močil S57X-a se je očitno kasneje spremenil v sneg. Na trdi podlagi, ki brez težav nosi 100+ kg, je par prstov pršiča, tako da je hoja res neproblematična.

Slika

Par minut in smo na vrhu, kjer je zaradi visokih in gostih smrek ni ravno najprijetneje. Poleti, ko prija hlad, je sam vrh verjetno zanimiv, le antene je potrebno preštrikat mimo smrek. No, midva imava drugačne načrte.

Slika

Predpriprava je tudi pri enostavnem vrhu, kot je Sivka, še kako pomembna. Ortofoto posnetek na Geopedia.si nam pove, da se par deset metrov južneje od vrha prične travnato pobočje in nameniva se tja. Zgubiva sicer par metrov na višini, a je vse v mejah dovoljenih odmikov. Smrekov gozd naju ščiti pred hladnim severnikom, južno pobočje obljublja prijetno topel dan. Utaboriva se pod smreko – kot dva palčka. Zelo podobna situacija, kot decembra na Vrhovčevem griču. Za UKV lokacijo določiva štor v bližini in zabava se lahko začne. Na tem mestu lahkopostavimo, kar nam srce poželi, nič nas ne bo oviralo.

Slika

Prve zveze logirava kmalu po 11.00 uri (MEZ), zadnje pa okrog 13.45. Veliko starih znancev, kar nekaj novih znakov in veliko S2S zvez. SSB poizkusi na 7.150 niso obrodili sadov. Bom resno moral pričeti uporabljati GSM najave za tovrstno delo.

Oblaki so zakrili sonce, tudi Milan je imel obveznosti, zato sva z experimenti kaj hitro končala, pospravila in jo mahnila proti avtu in naprej v dolino. Pred odhodom se v daljavi pokaže še Snežnik.

Slika

Dobro smo se oddolžili za neaktivnost prejšnji vikend. Moja statistika pokaže 70 zvez, 17 držav in 9 unikatnih S2S zvez. Milan je tudi tu nekje in upam, da doda tudi kak svoj komentar.

Nekaj več slik :arrow: KLIK

Še dve opombi:

Kdor bi slepo zaupal GPS napravi, bi ga ta iz smeri Gorenje vasi na Trebiji zagotovo usmerila desno proti Sovodnju, od tam pa levo v breg proti Mrzlemu Vrhu. Po časovnici in kilometraži je ta smer malce krajša, a je v zimskih razmerah nebi priporočal – poteka po grapah in severnih pobočjih, na mestih pa je zelo strma.

Vedno tole trobim, pa bom še enkrat. Naučite se uporabljati zemljevide! S54KM-a sva družno z Janezom nekako pripeljala na Vrhovčev grič. Se je izgubil, pa je skoraj domačin. Stiskajte si vsej karto z Geopedie, če se ne želite spuščati v strošek in nabavljati pohodniških ali drugih kart.
Jure S57XX

s54km
Prispevkov: 18
Pridružen: 26 Dec 2008, 22:53

Re: S5/TK-022 Sivka

Odgovor Napisal/-a s54km »

Živjo!

Ja res je :) najprej hvala S51ZG ( Janez ) in tebi Jure ( S57XX ). Doma sem si na zemljevidu sicer začrtov pot, in se odpravil po njej a me je očitno nekaj zmedlo in začel dvomiti vase, tako da sem se potem raje ravnal po vajinih besedah.
Sem pa zopet videl dve novi kmetiji, lep pogled pa še malo orjentacijo povadil. :P Je pa res da je zemljevid potreben, ker le tako ne zamudiš na aktivacijo in se mogoče izogneš še kakšni neušečnosti.

Žal ugotavljam da res ne poznam niti okoliških hribov. S pomočjo SOTE se to počasi spreminja. :)

Lep pozdrav

Miha S54KM

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/TK-022 Sivka

Odgovor Napisal/-a s57xx »

s54km napisal/-a: ... Žal ugotavljam da res ne poznam niti okoliških hribov. S pomočjo SOTE se to počasi spreminja. :) ...
Ja, Miha, jaz sem enako počel pred mnogimi leti s kolesom. Tudi pod razno nebi poznal toliko hribčkov tu okoli, če se nebi svoje čase malo bolj resno (za moje razmere ;) ) z gorcem okrog preganjal. SOTA nam bo odprla marsikak, morda nekoliko drugačen, pogled na Slovenijo. Tudi to je eden od njenih namenov.

Ja, z "pomnenjem kart" je problem. Le malo je takih, ki imajo fotografski spomin. Nam, bolj običajnim :D , pa list papirja zelo pomaga. Če kart in orientacije nisi vajen, se jih nauči uporabljati najprej na terenih, ki jih poznaš. Hojo po znanem terenu spremljaj na karti. Razvozljaj, kaj ti različne oznake na karti pomenijo. Na karti poišči značilnosti terena (grebeni, grape, vrhovi, sedla) ali pa razne objekte (most, cerkev, potok, cesta, pot, kapelica, hiša, ...). Ko se boš naslednjič gibal na nepoznanem terenu, boš pa počel ravno obratno -> iz oznak na karti boš poizkušal najti objekte na terenu.

Še nasvet. Za gibanje po poteh, je običajno najprimernajša karta v merilu 1:50.000. Nekje sem zasledil, da so te najbolj pogosto posodobljene z novimi objekti. Za gibanje po brezpotjih, pa je običajno ustreznejša karta v merilu 1:25000, saj si tam odvisen predvsem od značilnosti terena - zelo verjetno je, da marsikak objekt, ki ga najdeš na terenu, manjka na karti.

Sem imel že parkrat namen načeti to temo na ponedeljkovih srečanjih v Loki, a dobi človek občutek, da vsak tako že vse ve :D
Jure S57XX

Odgovori