S5/TK-023 Goli vrh

Moderator: s58r

Odgovori
s51zg
Prispevkov: 39
Pridružen: 16 Jun 2008, 19:17

S5/TK-023 Goli vrh

Odgovor Napisal/-a s51zg »

Danes popoldan sem aktiviral omenjeni vrh. Sam vrh se nahaja na višini 962m. Jaz sem se podal preko Žirov, Smrečja in nato zavil levo na odcepu za Lučine. Po dobrem kilometru sem zopet zavil levo in se pripeljal do Žirovskega vrha št. 1 na žirovski strani. Tu sem malo podebatiral z zelo prijaznim gospodarjem. Tu sem pustil avto. Od tu naprej pa cca 10 minut na hrib in nato še malo po gozdu in že sem bil na cilju.Tu je potekala Rupnikova linija. Jaz sem postavil svojo mašinerijo na mali poraščeni jasi. Dva velika - skoraj nevidna bunkerja se nahajata kakšen meter nižje od najvišje točke, kjer sem se jaz namestil. Na vse strani okrog je bil poraščen gozd. Kljub temu so veze kar dobro laufale. Tako sem uspel v dobre pol urce narediti 30 zvez. Če to primerjam z Lubnikom, je bilo kar OK. Danes sem za spremembo delal z dipolom. Raporti so bili dobri tako na 7, 10. Na 14 se mi je oglasil le GW0DSP tudi z lepim raportom. Na 145.575 se mi je pa oglasil le Dejan, ki "celi" doma rane od neuspešnega podviga na Triglav. Nato sem spokal svojo kramo in po isti poti nazaj domov.

lp
Janez S51ZG

Prilagam še dve fotki:

Danes je bila tudi mizica na mestu..
IMG_1579.JPG
IMG_1579.JPG (111.73 KiB) Pogledano 2645 krat
Le kaj se skriva na tej fotografiji?

(To je eden od dveh res velikih bunkerjev)
IMG_1580.JPG
IMG_1580.JPG (87.59 KiB) Pogledano 2642 krat

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/TK-023 Goli vrh

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Živijo Janez!

Tista jasa je očitno res edini konec, kjer se da potegnit drate in se pri tem ne napičiti na suhe veje :). Tukaj se v spodnjem levem delu slike vidita vrha obeh kupol. Zadnjič, ko sem pisal svoj prispevek sploh nisem bil pozoren na tista dva siva fleka ;). Dostop v utrdbo, ki se nahaja okoli 30m pod zemljo, je zgolj skozi strelsko lino ene izmed kupol in nato navzdol po stopnicah. Spodaj se ti kar malo vrti ;). Slišim govorice, da naj bi ponovno odprli glavni vhod v utrdbo, ki so ga med 2. vojno zaminirali Nemci. S tem bi omogočili ogled tudi tistim, ki si ne upajo (ali pa ne morejo) potegniti skozi lino :P
Jure S57XX

s58mu
Prispevkov: 34
Pridružen: 16 Jun 2008, 09:40

Re: S5/TK-023 Goli vrh

Odgovor Napisal/-a s58mu »

LP !

Janez, najprej hvala za nove točke. Od vseh aktivnosti do sedaj , sem te z Golega vrha najslabše oz. komajda slišal. Če ne bi vedel, da je bunker zaprt, bi mislil, da si se šel vanj pohladit, hi !

Drugače se pa oglašam tudi za info glede Rupnikove linije. Ta bunker, ki je večji del pod zemljo, iz nje kuka samo kupola, ki je ostala še nedograjena, ker se je prekmalu začela II. svetovna vojna, je največji bunker od Rupnikove linije na območju RS. V notranjosti bunkerja so vidna še orodja npr. posode za malto, vedra z malto..., ki so jih delavci, ki so gradili bunker, pustili tam sredi dela in ušli tisti moment, ko je prišla novica o napadu na tedanjo kraljevino. V bunker se pride samo skozi line kupole in samo v organiziranemu vodenju. Ogled vodijo vodiči LTO ( Lokalna turistična organizacija ), ki opišejo ne samo ta bunker, amapak celoten kronopis od prvih načrtov, gradenj.... do uničevanja bunkerjev v času II. svetovne vojne in dogajanja po njej. Enkratno doživetje ob ogledu tega bunkerja, ki traja cca 1 uro. Če je kdo interesent za ogled, v katerega običajno vključijo tudi ogled kmetije pri Bukovcu ( žganjekuha, sušenje sadja, degustacije...), ogled podzemnega ( malo manjši bunker od tega na Golemu vrhu ) na Hrastovemu griču, me lahko pokliče in pomagam pri urejanju ogleda.

V jesenekemu času pa lahko ta izlet posodobite tudi z nabiranjem gob ali kostanja. Za info: na temu delu kopriv nisem zasledil !

73's de Milan S58MU

Odgovori