S5/TK-023 Goli vrh

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

S5/TK-023 Goli vrh

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Goli vrh, 962m je svoje "gole čase", po katerih je verjetno dobil ime, že zdavnaj preživel, saj ga prekriva gost gozd. Vrh leži na Rupnikovi liniji, kjer so pred 2. vojno gradili sistem utrdb. Največja med njimi v tem koncu je ravno na Golem vrhu, druga je malo naprej v smeri Gorenje vasi, na Hrastovem griču. Kogar ogledi starih podzemnih objektov zanimajo, se lahko dogovori za oglede. Pohod je zanimiv - pa ne zgolj zaradi utrdb. Večinoma grebenska pot nam nudi lepe razglede po Žirovskem vrhu, Poljanski dolini ter vse tja do Kamniških Alp.

Ko sem pred leti prvič prehodil greben od Smrečja preko Golega vrha, Javorča, Hrastovega griča in v dolino do Gorenje vasi sem imel kar nekaj problemov najti utrdbo na Golem vrhu, saj je bil teren bistveno bolj zaraščen, kot danes. Izgleda, da je obiskovalcev v teh koncih več, tako da so nastale kar solidne peš poti, ki pa ne vodijo ravno na sam vrh.

Za kratko popoldansko aktivacijo sem se odločil na hitro, zato kakih posebnih pohodniških interesov nisem imel. Z avtom sem se pripeljal do , ki vodi do domačije Blaževec. Ob cesti je možno pustiti avto, potem pa po stezi, ki pelje po trasi daljnovoda v rahel vzpon. Kmalu na levi strani zagledamo klopco in nekaj podobno leseni oglasni tabli. Tu je tudi stezica, ki nas pripelje do utrdbe. Nadaljujem mimo nje in malo desno - cca 100-150 m proč se v gostem šavju skriva vrh, ki pa ni označen (vsaj meni ni uspelo najti nobene oznake.

PPS postavim malo levo od vrha, kjer se na sliki vidi trikotna jasa. Preko nje potekata dve stezi, poraščena je s praprotjo. S postavitvijo vertikalke ni problema, za dipol pa bi bilo potrebno malo bolj pogledati, kako in kaj.

Vključim postajo in naletim na QRN, kot do sedaj še ne. Morda nagaja kak izolator na bližnjem daljnovodu? Kar je je. Kup starih znancev je že na frekvenci, a nekatere kar težko izluščim iz šumenja in prasketanja. Ko se na 40m ustavi še skok na 30m, kjer se oglasi kar nekaj S5 postaj. Kasnejši izlet na 20m in 2m ostane brez odgovorov, zato z vsem skupaj zaključim.

Za zaključek. Sam vrh nam ne ponuja ničesar - razen morda gob, če smo nekoliko bolj zgodnji. Se pa nahaja na trasi poti, ki lahko predstavlja prijetno pohodniško turo.

Par slik je tukaj.
Jure S57XX

Odgovori