S5/TK-025 Vrh Svetih Treh Kraljev

Moderator: s58r

Odgovori
s57x
Prispevkov: 273
Pridružen: 09 Jun 2008, 15:40

S5/TK-025 Vrh Svetih Treh Kraljev

Odgovor Napisal/-a s57x »

Za prvo aktivacijo s klubskim klicnim znakom je predsednik Rado predlagal kar simboličen datum – Dan reformacije. Žal se vreme ni oziralo na naše želje; da bi imeli vsaj malo primernejše vreme, smo razmišljali o aktivaciji kakšnega hriba vzhodneje, kjer naj bi bilo boljše vreme. Odločitev, da aktivnost raje prestavimo, se je kasneje izkazala za najboljšo rešitev.
Radov predlog, da »krsti« nov klicni znak naš najstarejši član in aktiven aktivator Toni, S50NV, dober letnik 1928, je bil pameten in na mestu. Tu ni šlo za simbolično rezanje traku, kot pri kakšni otvoritvi novega mostu, kjer si razni politiki nabirajo poceni točke, pač pa za dejanje, ki si ga je Toni, prijatelj in učitelj mnogih generacij radioamaterjev, resnično zaslužil.
Izbrali smo slikovit hrib v naši bližini – Vrh Svetih Treh Kraljev. Vreme tudi tokrat ni bilo nič kar prijetno. Upanje, da je le po kotlini megla, se je hitro izkazalo za prazno. Navadno se megla zredči že v Špehovi grapi malo pod Ledinskim Razpotjem. Tokrat pa je tudi vrh bližnjega Gradišča in sosednjega Jelenka v oblakih, baza oblakov je prav nizka. V Žireh zavijeva desno proti Logatcu, za vsak slučaj, predvsem pa zaradi zapisa poti, imava vključen tudi GPS. Pa ni nobene prave potrebe, pot proti cilju je dobro označena. Se pa često zgodi, da se radioamaterji zaklepetamo in zgrešimo pravi odcep. Brez slabe vesti bi oni stari rek spremenili v – klepetajo kot stari hami.
Na vrhu sva precej pred napovedanim pričetkom oglašanja. Nobene bojazni ni, da bi se danes »pokvarili«, temperatura je 6 stopinj in precej neprijetno piha. Žal se pred vetrom ne moremo nikamor skriti.
Toni se loti postavljanja UKV PPS. Kot se za tak dan spodobi, je vzel še deviško 817 z dodatno elektrarno in HB9CV za 70cm/2m s prav posrečenim »stolpom«, v civilnem življenju bi bil držalo za metlo.

Slika



Kmalu se nama je pridružil tudi Jure, S57XX, ki je pripravil PPS za 70cm in 4m.
»Dvoband« yagica ki je služila za 70cm zveze, je bila tokrat kar na »ročni pogon« (če bi se op utrudil, je bil v pripravljenosti tudi stolp iz Al cevi).

Slika


Za KV smo uporabili IC-706 in inv. V anteno. Velika elektrarna, ki je bila predvidena za delo z malo večjo močjo, se je kmalu izkazala za nedoraslo svoji nalogi. Očitno se je tisti tam zgoraj, ki ima »čez« SOTA zveze domislil, da je za nas QRP čisto zadosti. Tudi prav. Seveda smo imeli še 10 in 7 Ah akumulator, kar je zadosti za zelo dolgo aktivacijo, in pa kompletno Juretovo opremo. Skratka, Oni tam zgoraj je bil očitno zadovoljen in nad nas ni več poslal kakšnih večjih nadlog. Za vsak slučaj pa je kasneje vendarle poslal na oglede domačega župnika.
Toni prične z delom ob napovedanem času.

Slika

Takoj se mu oglasi Bojan z bližnjega Kožljeka. Potem pa -tišina. Kmalu ugotovimo, da so posredi tehnične težave. Kaj hočemo, še najboljšim se zgodi, kaj šele nam. SRI. Upam, da nismo povzročili slabe volje. Še kasneje, ko sem se prebijal skozi naval na 40m, mi je prav to rojilo po glavi. Sam sem sicer že zdavnaj razčistil s temi zadevami; vedno moraš misliti na to, da »na drugi« strani morda ni tako, kot pri tebi ali celo, kot bi si želeli. Z grenkobo se spomnim komentarjev raznih psevdo DXarjev na nekoč res gentlemanski bandu, ki so, milo rečeno, metali na radioamaterstvo sila slabo luč. C‘est la vie.
Da bi izboljšali signal, Toni skrivi še zgornji del stolpa, malo neobičajen način zamenjave polarizacije, a drugače ni šlo.
Imel sem občutek, da je bilo tokrat na 40m še bolj živahno, kot navadno. Že po prvem klicu se je oglasilo več postaj. Prvemu namerno odgovorim Royu G4SSH; v tem je malo simbolike, z njim se srečujem na frekvencah od prvega dne S5 SOTA aktivnosti, in aktivaciji nekaj manjka, če ga ni v logu.
Vesel sem bil Braneta, s katerim se po daljšem času spet slišiva, pa Janeza, na frekvencah se srečujeva že štiri in pol desetletja, pa Milana, ki potrdi obisk; cela vrsta postaj je, s katerimi se pogosto slišimo v tem letu in pol SOTA aktivnosti.
Pile up kar ne pojenja. Prav hitro se ne da delati, ker je treba vsakič malo počakati, da se band vsaj malo umiri, drugače je preveč ponavljanj. Škoda, da je toliko nervoze! Verjetno se pozna na signalu tudi spreminjanje konfiguracije antene, veter je polagalko precej krivil in žica je bila precejkrat na tleh. Je pa zato klubska zastava bolj vneto plapolala, ;)

Slika

Po dobre pol ure me je v prste že pošteno zeblo in štafeto sem rade volje predal Juretu. Na 30m ni kaj prida uspeha, saj so vsi okupirani s klicanjem DX postaje. Ponovna selitev na 40m pa je pokazala, da je tu še veliko »zanimanja« za nas.

Slika

Kot sem že omenil, nas je obiskal tudi domači župnik. Mislil je, da nekaj merimo. Končno, če nas že popisujejo, zakaj ne bi še merili. Pa sva se prav lepo pogovorila! Na kratko sem mu predstavil naše delo in kaj sploh počnemo tako rekoč na njegovem dvorišču. Vsa naša krama je za nepoznavalca dokaj čudna zadeva, to si moramo priznati. Vtis sem dobil, da je ljubitelj gora, saj se je kar raznežil, ko sva govorila o naših hribih, gotovo smo radioamaterji pri njem dobro zapisani :)
Kmalu se nam pridružita še Milan in njegov devetletni sin. Ja, pa kako blagodejno sta beherovka in nova doza čaja vplivala na naše premrle ude tudi ne
moram omeniti :D .

Slika

Tudi Milan se mora zadovoljiti z delom na 40m, klicanje na višjih bandih je le zguba časa.

Slika

Mraz in vlaga sta vedno bolj kazala zobe, zato po dveh urah počasi zaključimo z delom. Preselimo se v bližnjo planinsko kočo, kjer nadaljujemo s klubskimi aktivnostmi.

73 es cu, Jurij s57x

p.s. avtorja fotografij sva s57xx in s57x

Uporabniški avatar
s53x
Prispevkov: 457
Pridružen: 20 Maj 2008, 15:36
Kontakt:

Re: S5/TK-025 Vrh Svetih Treh Kraljev

Odgovor Napisal/-a s53x »

Lepo! Zelo lepo!
Čestitam za aktivacijo S50AAA !

S53X
http://s53x.wordpress.com/
First S5 SOTA Mountain Goat !

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/TK-025 Vrh Svetih Treh Kraljev

Odgovor Napisal/-a s57xx »

No, ker Jurij ni naložil nobene svoje slike, je tule ena, ko se bojuje z vetrom, da mu ne odnese loga, svinčnika in drugih melenkosti ;). Edino KV postaja je bila dovolj težka, da se je upirala sunkom vetra - pa še na resno elektrarno je bila privezana. Nikoli ne veš, ziher je ziher :D, saj mu tudi mali kitajčki vetru niso bili kos :lol: ...
Priponke
PB066905-1a.jpg
PB066905-1a.jpg (72.63 KiB) Pogledano 4072 krat
Jure S57XX

Odgovori