S5/TK-017 Vrhovc

Moderator: s58r

Odgovori
Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

S5/TK-017 Vrhovc

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Vrhovc (1079) sprva sploh ni bil na seznamu za 1. majski »odstrel«, a mi Jurij omeni, da se nahaja le par kilometrov vožnje v zahodni smeri glede na Jelenk. Nadaljujem od izhodišča, ki sem ga predhodno uporabljal za dostop do Jelenka (glej poročilo TK-035). Cesta je sicer ovinkasta, delno asfaltirana, delno makadamska, prometa ni nobenega. Usmerjevalne table so na vseh križiščih, tako da orientacija sploh ni težavna.

Slika

Avto pustim v križišču »Na Stanu«. Napotim se po stezi (rdeča sled), ki je vrisana v karte, a se izkaže, da po prvem vzponu izgine. Zato prečim travnik (trava še ni resno pognala) in ponovno naletim na pot, ki pripelje vse do kmetije Lokvar. Od tu do vrha ni več veliko.

Slika

Seveda v oči takoj pade postojanka z UKV/UHF antenami na bližnji vzpetinici in stolp z KV anteno. Tu domuje Lado S57RT, UKV postojanko pa si deli z bratom S52TI. Lado, me pride kasneje pogledat na vrh, malo poklepetava, obisk mu vrnem po končani aktivaciji, ko se je on lotil majskega UKV kontesta.

Slika

Vrhovc je povsem travnat vrh, ob pravem vremenu mora biti razgled čudovit. Jaz ga več ali manj lahko občudujem le na par metrov dolgi informacijski tabli, ki razlaga, kaj se z vrha vidi. Žal se je tokrat že bližnja Kojca komaj videla, vse ostalo se je skrivalo v mrču in oblakih.

Slika

S postavljanjem anten tu ni noben problem. Ob višji travi bi bilo potrebno poiskati mesto na poti. Piha ko vrag, zato se spustim malo bolj na severno pobočje. Stolp, anteno in zastavico kar dobro pretresa. Proti Julijcem je čisto črno. Bo vreme vzdržalo ali bo potreben hiter umik? Pomiri me Lado, ki zagotovi, da do večera zagotovo ne bo padalo.
Precej zgodnejša ura, kot sem najavil, nič ne kvari živ-žava na bandu. Prvi poizkus na UKV-ju mine brez odziva. Morda so vsi pri kosilu. No, na KV-ju niso bili kljub temu, da začetek ni tako obetaven, kot je bil na Jelenku. 40m je dober, 30m pa ne. Ponovno nazaj na UKV, kjer med drugimi ravno še ujamem Miloša, ki pospravlja na Mokrcu. Kljub vsemu ponovno izbrska 4m postajo iz nahrbtnika. Sledi še enkratna menjava bandov in ko ugotovim, da me pričenjajo klicati postaje, ki sem jih s TK-017 delal, imam dovolj. Slabi dve uri »v luftu« prineseta nekaj preko 70 zvez.

Slika

Za sestop želim poiskati kako stezico, ki bi omogočala dostop/sestop tudi takrat, ko bi bila trava visoka. Stezica je ostala le želja, zato ponovno prečim travnik in se vrnem do avta po znani poti.
Kasneje ugotovim, da le nekoliko naprej od kmetije Za Kalom obstaja cesta, ki pripelje do Lokvarja. Ob cesti je tudi nekaj prostora, tako da se da pustiti avto (oznaka na karti). Cesta v zemljevidih ni vrisana, na ortofoto posnetku pa je lepo vidna. Toplo priporočam, da jo uporabite – vsaj takrat, ko bo trava visoka.

Slika

Spuščam se preko prelaza Oblakov vrh po dolini Kanomljice, ki me pripelje v Spodnjo Idrijo in naprej proti domu. GPS ima pri sledenju kar nekaj težav – strmi bregovi in gozd očitno precej zastirajo satelite, zato je tudi sled malo »čudna«.
Jure S57XX

Odgovori