S5/TK-007 Veliki Modrasovec

Moderator: s58r

Odgovori
s51zj
Prispevkov: 93
Pridružen: 12 Apr 2009, 18:48

S5/TK-007 Veliki Modrasovec

Odgovor Napisal/-a s51zj »

Čeprav so bili vremenski izgledi obetavni za vso Slovenijo sem se za nedeljsko aktivacijo odločil oditi proti Čavnu oziroma skupini »zelenih trikotnikov« ob cesti Predmeja – Lokev, na robu Trnovskega gozda. Izbral sem 1355 m visok Veliki Modrasovec z referenčno oznako S5/TK-007. Proti Predmeji sva se iz Ljubljane odpravila po avtocesti do Ajdovščine, tam je potrebno le slediti cestnim oznakam za Lokavec in Predmejo. V zgornjem delu slikovita cesta, speljana tudi skozi tri v živo skalo izdolbene predorčke nas pripelje do križišča na vrhu planote, kjer namesto desno v Predmejo zavijemo levo za smer Lokve. Peljemo mimo odcepa za Golake in kmalu nato v 180 stopinjskem ovinku iz te ceste zavijemo levo za smer Čaven. Cesta pelje do planinskega doma Antona Bavčerja. Ker na topografski karti piše »zavetišče«, nisem z avtomobilom niti rinil do tja, prepričan, da v »zavetišču« avtomobili nimajo kaj iskati ker verjetno niti za ljudi ni dovolj prostora. Zato sem ga v križišču, kjer se odcepi gozdna pot proti vrhu Velikega Modrasovca stisnil na rob te poti pod drevje. Po tej poti sva z drago nadaljevala peš proti vrhu. Prva polovica poti je uporabljana in prevozna, tudi s kakšnim terenskim vozilom, drugi del pa zelo zaraščen in po njej tudi traktor ni peljal že leta. Tik pred vrhom pa poti zmanjka in se nadaljuje s slabo vidno stezico skozi grmovje, ampak od tam vrha tako ni več mogoče zgrešiti. Hoje je bilo za cca pol ure. Navzdol pa sva šla po markirani planinski poti, ki pripelje naravnost pred planinski dom Ivana Bavčerja. In šele takrat sem videl, da je to kar razsežno »zavetišče«, ki ima tudi prostora za parkiranje kolikor hočeš.
Slika
Začetni del poti proti vrhu

Vrh Velikega Modrasovca je raven z grmičevjem poraščen ostanek nedokončanega objekta - s treh so strani zabetonirane stene. Na platoju je nizko grmičevje, delno pa je brez rastlinja. Postaviti je mogoče inv. ve tudi za nižje obsege. Sam sem se z vertikalko ugnezdil na S vogal, (ker sem se lahko usedel na skalo nižje od roba platoja).

Slika
Vrh

Slika

Slika
pps

Vendar odločitev zaradi antene ni bila najboljša, ker sem imel problem s postavitvijo radialov, enega sem položil po daljši stranici platoja, z drugim pa je bil že križ in sem ga malo cik-cak položil nekoliko po tleh in malo po grmičevju. Kar se je, verjetno, poznalo tudi pri učinkovitosti antene.
Ker sem bil (kot ponavadi) že pozen, sem najprej preveril položaje aktivatorjev na 144 MHz in s petimi smo se slišali. Nadaljeval sem s CQ na 144 MHz in ko je zmanjkalo korespondentov sem klical sem še na 433,575 MHz vendar me ni nihče slišal (ali pa jaz ne odziva), zato sem presedlal še na napovedano aktivnost na 7 in 10 MHz. Na obeh bandih sem skupno klical CQ več pol ure ali raje kakšno minuto več, vendar odziva nobenega. Težko je bilo najti prosto frekvenco, pa še takrat sem že po nekaj klicih, ko sem prišel na sprejem ugotovil, da se je čisto blizu ali prav na moji frekvenci že kakšen QRO, ki me ne sliši (ali me noče slišati). Ja, pileup pa te pred takšnimi obvaruje, ampak danes ga ni bilo. Tako sem na KV ostal z eno zvezo na 10 MHz, ki sem jo napravil z EI/DF4ZY/p, ko sem se oglasil na njegov cq. Na 7 MHz pa je bila zaradi tekmovanja itak tudi gužva z RTTY signali. Skratka, sem obupal in ker se tudi skala na kateri sem sedel z eno polovico r… ni izkazala za tako udobno, kot je obetala (noga mi je nekajkrat otrpnila in je bilo potrebno vstajanje in razgibavanje), sem počasi pospravil. Bo drugič bolje. Navzdol je cca 15 minut prijetne hoje skozi gozd po poti do planinske koče, kjer sva se pred odhodom proti Ljubljano (tokrat skozi Predmejo, Otlico, Col, Podkraj in Kalce do Logatca) še okrepčala s divjačinskim golažem.

Slika
Pot navzdol

Narejenih je bilo 15 QSO. 14 na 144/fm in 1 na 10 MHz/cw. 5 zvez je bilo S2S.

Hvala vsem z zveze, Marjanu S56IHX tudi za spot.

73, Sergej S51ZJ

Odgovori