S5/TK-037 Debeli hrib

Moderator: s58r

Odgovori
s51zj
Prispevkov: 93
Pridružen: 12 Apr 2009, 18:48

S5/TK-037 Debeli hrib

Odgovor Napisal/-a s51zj »

Debeli hrib z referenčno št. S5/TK-037 je na seznamu SOTA vrhov od 1.6.2009. Ker sem bil že prejšnji vikend na Nanosu (TK-009 Suhi vrh) sem se v nedeljo 12.6.2009, ko je bilo jasno da grem na pot sam, odločil aktivirati še tega novinca.
Čeprav sem napovedal, da bom pričel z delom predvidoma okoli 11 ure po lokalnem času in sem se nekaj čez 9 uro že vozil proti Podkraju, od koder sem zavil proti Nanosu, sem s pričetkom dela zamudil dve uri. Vzrok: prevozil sem tričetrt nanoških poti preden sem prišel približno tja, od koder sem si zamislil izhodišče za peš vzpon. Razlog: slaba priprava in pregled topo-kart doma oziroma, na specialki označena cesta se je končala prej kot je narisana. Označena je z viola barvo. Doma sem kasneje ugotovil, da je na specialki 1:25000 konec ceste pravilno vrisan.
SlikaSlika

Skratka, odpeljal sem nazaj na cesto, ki pripelje iz Podkraja in zavil proti Blažonu, vklopil Garmina, ki me je peljal mimo kmetije Abram na jug in potem iz te strani proti Debelemu hribu, do točke kjer sem parkiral. Seveda ni bilo niti tako hitro niti preprosto. Nisem štel, kolikokrat sem se vmes ustavil in preverjal svoj položaj na karti, kje je cilj in katere poti naj bi peljale tja. Nazaj sem peljal po poti, po kateri bi moral priti – označeno rumeno. Najkrajša, lepa makadamska cesta.
Dostop iz smeri Podkraja bi bil torej: v vasi Podkraj je označen odcep za Nanos. Na koncu vasi je tudi konec asfalta, vendar nas lepa makadamska cesta in oznake vodijo za smer Nanos in Abram. Vmes se priključi cesta iz Bukovja, torej lahko pridemo do te ceste tudi iz tiste strani.
Slika
Po nekaj kilometrih se pred ne prestrmim klancem pojavi nekaj sto metrov asfalta, ki se konča in na vrhu klančka, kjer je smerokaz in velik plato. Cesta naravnost pelje v smeri Abrama, tista po kateri bi moral peljati že gor (rumena označena) pa se priključi skoraj vzporedno na levi strani zgoraj.
Slika Slika

Ta cesta nas pripelje do točke X, kjer je kažipot desno Blažon, naravnost naprej po cesti pa Abram. Tu sem parkiral.

Slika
Cesta, ki je od tu narisana za smer Blažon, ni takšne kvalitete, kot tista po kateri se pripeljemo. Gre bolj za gozdno cesto. Po tej cesti sem šel cca 800m nato sem zavil na desno na gozdno pot v smeri priti cilju (rdeče označeno na karti). Gozdna pot se je kmalu končala na jasici pri lovski preži in od tam sem jo mahnil kar naravnost proti vrhu skozi gozd, saj kakšne poti ni bilo videti. Vmes sem se malo popravljal s Garminom in po tričetrt ure kar strme hoje sem prišel do vrha. Čeprav je na vrhu nekaj 10 m dolgega grebena nekaj križev na skalah in na tleh, pa prave oznake vrha, tam kjer naj bi bil po Garminu in tudi po izgledu terena, nisem našel.
Slika Slika

Res pa zaradi zaraščenosti in podrtega drevja (pa tudi zaradi zamude) nisem vsega preiskal. Anteno sem postavil na edinem mestu kjer zaradi skal manjka nekaj dreves in se vidi nekaj kvadratnih metrov neba. Vertikalko se da lepo postaviti, za dipole inv. v pa skorajda ni prostora. Mogoče za 14 MHz.
Slika Slika

Z delom sem začel ob 13.00 po našem času na 144 MHZ, kjer sem še ujel Marjana S56IHX/p, ki se je odpravljal iz KS-016 in Aca S52Q/p na JA-029 ter seveda druge »stare« in nove prijatelje in prijateljice (Marija S52AL). Najdaljša zveza je bila z Dragom S54KD iz Dravskega polja, obojestransko 59. Ob 14 uri sem pričel z delom na 10 MHz/cw in zaklučil z delom kar na tem področju ob 15.30 po našem času, ko sem zadovoljen pospravil in se odpravil do avta, potem pa po poti, ki sem jo opisal do Podkraja in domov. Kamor sem s tisto dvourno zamudo ki sem jo pridelal, zaradi iskanja vrha, prispel namesto na kosilo skoraj na večerjo, vendar prej navedeni razlogi (kot ste verjetno uganili) niso bili zadostno opravičilo ;) .

Narejenih je bilo 41 QSO. 10 QSO na 144/fm in 31 QSO na 10 MHz /cw. Kot vedno sem delal z FT-817, 5W, žična vretikal za kv in HB9MTN za ukv.

Hvala za spot Janezu S51ZG in Philu G4OBK.

73 do naslednjič,
Sergej S51ZJ

Uporabniški avatar
s57xx
Prispevkov: 1066
Pridružen: 19 Maj 2008, 08:08
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/TK-037 Debeli hrib

Odgovor Napisal/-a s57xx »

Zanimovo in v poduk tudi drugim, da je predpriprava doma še kako pomembna - še posebno ko se odpravljamo na takele, od vseh pozabljene, vrhove ;).
Jure S57XX

s57x
Prispevkov: 273
Pridružen: 09 Jun 2008, 15:40

Re: S5/TK-037 Debeli hrib

Odgovor Napisal/-a s57x »

Nedavno sva bila z bratom na tem vrhu. Kar Sergej ni povedal, zakaj vrha ni "osvojil" po vijoličasti varianti, sva izbrala to pot. Orientacij seveda ni težka, če imamo karto. Pot, ki se odcepi od "glavne" ceste, ki gre proti Abramu, je presenetljivo dobra, primerena tudi za običajne avtomobile. Ko pripeljemo do velikega obračališča oz. deponije, smo na cilju. Midva sva šla proti vrhu kar po neizrazitemu grebenu in pri tem nekajkrat prečkala dobro ohranjeno gozdno pot, ki pripelje daleč pod vrh. Nazaj grede sva šla kar po tej poti - do izhodišča sva prišla v pol ure! Skratka, ta varianta je gotovo najboljša, saj nam ni potrebno "gaziti" po podrsti in nabirati klope.

73 es gl Jurij, s57x

Odgovori