S5/TK-030 Raskovec

Moderator: s58r

Odgovori
s51zj
Prispevkov: 93
Pridružen: 12 Apr 2009, 18:48

S5/TK-030 Raskovec

Odgovor Napisal/-a s51zj »

Pozdravljeni.
Po Obolnem (BI-031), kjer sem 26.4.2009 tudi sebe prvič aktiviral na 2 metrih, sem se 27.4.2009 podal na Raskovec TK-030. Tokrat sam (razlog vreme) in z namenom, da preizkusim pripravljeno žično vertikalko z dvema radialoma, položenimi po tleh (po opisu S57XX) in seveda novo pridobitev - autotuner Z100.

Na Vrhniki sem zavil iz avtoceste in po stari cesti nadaljeval v smeri Logatca. Z glavne ceste zavijem pri odcepu za Ulovko levo preko mostu čez železniške tire nato takoj levo, kjer nas tabla opozori, da gre za gozdno cesto, par sto metrov naprej pa še tabla, da je to območje medvedov. Planinskih oznak poti ni, tako da sem se ravnal po papirni karti in Nuviju z naloženo topografsko karto. Držal sem se te gozdne ceste in po cca 2 km v levem ovinku v križišču zapeljal naravnost. Ta cesta po nekaj 100 m zaključi s "krožiščem". Tu sem parkiral, se otovoril in nadaljeval naravnost, po sicer vidnem širokem kolovozu ali poti, ki pa ne kaže znakov rabe. Vrh Raskovca je pred nami na desni, na desno se tudi odcepita vsaj dve poti, vendar, ker ni nobenih oznak, se nisem odločil zanju in nadaljeval naravnost, dokler poti ni zmanjkalo in sem jo na desno na vrh ubral po brezpotju naravnost navzgor. No, na vrhu, ki je označen z betonskim "mejnikom", sem ugotovil, da nanj pripelje tudi pot, ki prav tako ne kaže, da bi jo uporabljali, res pa tudi nisem ugotavljal od kje pripelje, ker sem jo tudi navzdol ubral kar povprek. Do vrha, ki je poraščen, je bilo potrebnih cca 20 minut hoje.
15 m od označbe vrha, kjer je drevje redkejše je prostor za vertikalko, tudi inverted V za 20 m bi bilo mogoče razpeti brez problemov, verjetno tudi za 40 m v smeri kot poteka pot (približno S-J). Namestil sem se na prostem, v upanju na kakšen sončni žarek. Na polagalko sem napel pripravljeno vertikal za 7MHz, položil radiala in SWR se je ustavil pri 1:3, ki ga je Z-100 spravil na 1:1,5. Tokrat sem sevalec priključil na kratek (50cm) koax kabel, naslednjič poizkusim še z varianto direktno v antensko vtičnico in radiala pritrjena na postajo ter s kombinacijo antene za 40 in 30 m, kot je opisal S57xx. Zaradi pooblačitve sem brez nadaljnjega uglaševanja kar pričel z delom. Že po parih minutah in dveh zvezah je pričelo rositi in me z opremo pregnalo pod prvo smreko, do koder sem še lahko potegnil sevalec vertikalke brez prestavljanja stolpa. Rosenje je seveda, takoj ko sem se prestavil, ponehalo in do zaključka aktivacije ni bilo nobenega dežja več, sonca pa tudi ne.
Na 40 m bandu sem napravil 4 zveze (OK, F, HA in DL), HA je bil SOTA aktivator na HA/EM-083. Nato sem sestavil še HB9MTN, ki sem jo izdelal prejšnji teden in poklical še na 2m. Takoj po objavljenem spotu (hvala Miloš) sem spravil skupaj še 10 FM zvez na dveh metrih, najdaljša s Francijem iz Jesenic,S57ILF. Res odlična tale HB9. Ker po zadnji zvezi po 20 minutnem klicanju ni bilo odziva, sem okoli 15 ure po lokalnem času z delom zaključil. Hvala vsem za zveze. Se slišimo naslednjič.

73, Sergej S51ZJ
Priponke
mini-hb9.jpg
mini-hb9.jpg (62.38 KiB) Pogledano 2275 krat
mini-pps-1.jpg
mini-pps-1.jpg (61.64 KiB) Pogledano 2905 krat
mini-vrh.jpg
mini-vrh.jpg (60.22 KiB) Pogledano 2278 krat

s53xx
Prispevkov: 380
Pridružen: 16 Jun 2008, 12:26

Re: S5/TK-030 Raskovec

Odgovor Napisal/-a s53xx »

Čestitke na aktivaciji Sergej!

Po Raskovcu sem se ogromno podil, vendar pa na vrhu še nisem bil. Moram
povedati da me tja gor čisto nič ne vleče, sploh pa ne spomladi. :?

lp
Slavc

Odgovori